Pasja

Jerzy Kosiński Wydawnictwo: Albatros literatura piękna
Albatros
2004-01-01
1993-01-01

Książka napisana tak chaotycznie, że w połowie książki nie wiadomo co się dzieje teraz co w przeszłości. Jest moment gdy głowny bochater wspomina historie w ktorej też wspomina historię niczym w filmie "Incepcja"...

Powiedziałbym: absolutna rewelacja, biorąc pod uwagę język, przepływ myśli, opisy, równowagę, narrację. Co do tematu i obsesji erotycznych, można dyskutować, mnie się nie podobało, podobnie jak fascynacja polo, końmi, przemoc... Ale język jest niezwykły, niespotykany, dawno nie czytałem czegoś tak doskonałego... Czytajcie!

Fabian główny bohater i alter ego autora prowadzi życie samotnego wilka, przemierzającego kraj w poszukiwaniu rozrywek. Emocjonalnie jednak, jak się wydaje tęskni do bliskości drugiej osoby i życia z kimś na stałe. Podróżuje swym auto-domem po kraju i ucząc gry w polo i nawiązuje szereg romansów także z nieletnimi dziewczynami, prowadząc różne erotyczne gry prowadzące nawet do domu rozkoszy. Powieść napisana z klasą (trzeba tylko cierpliwie przebrnąć niuanse zasad i kanonów gry w polo - dyscypliny wcale nam nie bliskiej) uznanego pisarza. Ja porządne rzemiosło okraszone smaczkami, także pikantnymi - po prostu uwielbiam. Polecam.

Zbyt długie opisy koni i gry w polo przeplatane lamentami starzejącego się erotomana i dziwnie pedofilsko brzmiącymi tekstami o dziewczynkach w wieku szkolnym. Nudny, nijaki, bezsensowny bełkot. Dałam sobie spokój po jakichś 100 stronach, a i tak szkoda było oczu... Zdecydowanie odradzam i nie podzielam zachwytów.

Kosiński (1933 -91 - samobójstwo) był fenomenem; kto tego nie wie, niech przeczyta Głowackiego "Good night, Dżerzi"

Przypominam rozmowę Dżanusa tj Głowackiego z Rogerem: /str.16/
„-Jak tak – zapytałem – to dlaczego wszyscy padliście przed nim na kolana? Pisaliście, że Dżerzi to skrzyżowanie Becketta z Dostojewskim, Genetem i Kafką.
-Dlaczego, dlaczego?... Pewnie dlatego, że świat już dawno stracił umiejętność odróżniania talentu od beztalencia i kłamstwa od prawdy. A może z jakiegoś innego powodu. Może dlatego, że Ameryka kogoś takiego jak Dżerzi nigdy przedtem nie widziała na oczy. Dlatego on nas wydymał....”

Jego wizytówką jest „Malowany ptak” (1965),któremu w recenzji dałem 10 gwiazdek, a „Pasja” (1979) to zgrywa napisana pod gust amerykańskiej klasy średniej. Zawodowy gracz w polo, prowadzi bujne życie erotyczne, dzięki czemu kupa seksu, namiętności i emocji.

Proszę zwrócić uwagę na daty: „Pasję” publikuje w 79, dwa lata po „Randce w ciemno”. Przez wiele lat purytańska, aseksualna Ameryka przeżywa teraz rewolucję seksualną i obyczajową, co natychmiast wykorzystują pisarze. Równo 10 lat temu zbulwersował czytelników Roth skandalizującą powieścią „Kompleks Portnoya”, a „Lolitę” po wielu perturbacjach wydano w USA dopiero w 1967, więc Kosiński wyczuwa popyt i z niesamowitym talentem epatuje publiczność swoimi erotycznymi fantazjami.

Można dyskutować czy alter ego autora – Fabian jest pasjonatem koni czy dziewczyn, pewne jest, że Kosiński chciał zrobić karierę; i ją zrobił. I to była jego pasja, a że mit prysnął i amerykańska bajka źle się skończyła, to już inna sprawa.

Dobrze się czyta i warto przeczytać, bo Kosińskiego znać wypada, a ja z przyjemnością daję 8/10

Przypominam rozmowę Dżanusa tj Głowackiego z Rogerem: /str.16/
-Dlaczego, dlaczego?......

Polecam.

Polecam.

Kosiński w dobrej formie.Polecam.

Kosiński w dobrej formie.Polecam.

Tylko miłośnik gry w polo lub koniarz jest w stanie dostrzec ewentualne piękno tej książki, mnie tak znudziła, że odpuściłam po 70 stornach.

Ciekawa, jest na pewno ciekawa. Odnośnie imienia gł. bohatera to uważam, że jest to najgorsze imię dla bohatera jakie tylko można wybrać. Poza tym podobizna pisarza z tyłu książki ciągle myliła mi się z tym Pawianem, przepraszam Fabianem.

Pierwszy raz zetknęłam się z twórczością Kosińskiego czytając " Malowanego ptaka" zaskoczyła mnie powieść niezwykła historia Fabiana młodego zawodnika grającego w8 polo, który osiąga sukcesy w sporcie i chce wyruszyć w podróż dookoła świata.
Piękna, a zarazem ciekawa książka!!!!!

Piękna, a zarazem ciekawa książka!!!!!

• Wypożyczone z biblioteki
  • Moja biblioteczka