Handel w zagrożeniu

Okładka książki Handel w zagrożeniu Elizabeth Moon
Okładka książki Handel w zagrożeniu
Elizabeth Moon Wydawnictwo: ISA Cykl: Wojna Vattów (tom 1) fantasy, science fiction
Wojna Vattów (tom 1)
Trading in danger
ISA
2006-01-01
2006-01-01
2004-08-31
Jerzy Marcinkowski
space opera Vatta

Początek troszkę na siłę, ale się rozkręca i w końcu jest super.

Początek troszkę na siłę, ale się rozkręca i w końcu jest super.

Moon opowiada historię młodej, dwudziestokilkuletniej dziewczyny, o imieniu Kylara, która przez własną młodzieńczą naiwność zostaje wyrzucona ze szkoły oficerskiej, z którą wiązała swoją przyszłość. Po tym wydarzeniu wydaje jej się, że świat się załamuje. Na szczęście z pomocą przychodzi jej zamożna rodzina i zleca jej “dorosłe” zadanie, podczas którego główna bohaterka przeżywa wiele przygód i szybko dojrzewa. W skrócie fabuła wygląda właśnie tak. Nie chcę bardziej szczegółowo jej opisywać, bo po co potencjalnie spoilować i psuć przyjemność odkrywania kilku mniej lub bardziej zaskakujących zwrotów akcji. 😉

Świat według E. Moon nie jest jakoś specjalnie odkrywczy. Ludzkości udało się stworzyć napęd międzygalaktyczny oraz flotę kosmiczną, na Ziemi też jest trochę inaczej, ale większość akcji książki i tak dzieje się w kosmosie. Ciekawy jednak wydał mi się sposób, w jaki autorka opisuje wymianę informacji pomiędzy ludźmi i maszynami. Dzieje się to mianowicie poprzez bezpośredni dopływ tychże informacji do mózgu połączonego z siecią za pomocą wszczepów biotycznych. Sama idea nie jest nowa, ale myślę, że bardzo ładnie są pokazane zagrożenia wiążące się ze stałym dopływem dużej ilości nawet bardzo drobnych informacji. W innych przypadkach wydałyby się one nieważne, tu jednak decydują o zmianie nastawienia bądź decyzji bohaterów książki.

Myślę, że jeśli kiedykolwiek idea Big Data wkroczy bezpośrednio do naszych umysłów, to będzie największe zagrożenie, lub ogromna szansa dla podejmowania właściwych decyzji – pozornie nieważne informacje zmienią wszystko. Najważniejszą umiejętnością wtedy będzie możliwość szybkiego odsiania ziarna od plew, czyli zdecydowania, czy co jest ważne, a co nie.

Więcej i subiektywnie tu: https://przeczytana.com/2018/02/13/e-moon-handel-w-zagrozeniu-recenzja/

Trochę słabo to wyszło.

Trochę słabo to wyszło.

Niby space opera, a cały świat taki zwyczajny i przyziemny. Widać, że autorka nie ma totalnie wyobraźni. Nie ma żadnych ciekawych kosmitów, a świat jest dość oklepany i zwyczajny.

Dobra lekka powieść sci fi.
Co ciekawe historia toczy się wokół handlu a nie militariów co jest jej pokaźnym plusem dla osoby zainteresowanej tematem.
Zwłaszcza że na rynku jest mało powieści wokół tej tematyki.

Dobra lekka powieść sci fi.
Zwłaszcza że na rynku jest mało powieści wokół tej tematyki.

Na półkach: , , , , , , ,

Kiepskie. Równie dobrze można skończyć na pierwszym tomie.

Kiepskie. Równie dobrze można skończyć na pierwszym tomie.

Bardzo dobra książka sci-fi. Napisana lekkim piórem. Dość szybko możemy sobie poradzić z fabułą. Autorka nie przynudza.

Dobra lektura, której bliżej do "handlowej" space opery, niż "bitewnej" jej odmiany. W sumie bitew, walki i wojny jest w tej powieści niewiele, ale i tak świetnie się ją czyta...
Polecam wszystkim fanom cyklu Wszechświat Liaden (szczególnie "nastrojem" przypomina 1 tom: "Sprawa honoru").

• Science Fiction
  • Fantasy/Sci-fi

Dodaj cytat z książki Handel w zagrożeniu