Wybraniec. Życie po śmierci na Evereście.

Okładka książki Wybraniec. Życie po śmierci na Evereście. Lincoln Hall
Okładka książki Wybraniec. Życie po śmierci na Evereście.
Lincoln Hall Wydawnictwo: Bezdroża literatura podróżnicza
2015-10-15
Miłosz Habura
Mount Everest himalaizm góry

Okładka książki Spod zamarzniętych powiek Adam Bielecki, Dominik Szczepański
Spod zamarznię... Adam Bielecki, Domi...
Okładka książki Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski
Kukuczka. Opow... Dariusz Kortko, Mar...
Okładka książki Krzysztof Wielicki - mój wybór. Wywiad-rzeka. Tom 2 Piotr Drożdż, Krzysztof Wielicki
Krzysztof Wiel... Piotr Drożdż, Krzys...
Okładka książki Wspinaczka Anatolij Bukriejew, G. Weston DeWalt
Wspinaczka Anatolij Bukriejew,...

Zmarły w 2012 roku Lincoln Hall był niezwykle doświadczonym, australijskim wspinaczem a także autorem książek, w których opisywał swoje przygody z wysokimi górami.

Po raz pierwszy próbę zdobycia Mount Everestu podjął w 1984 roku- musiał jednak zrezygnować tuż przed szczytem z powodu pogarszającego się stanu zdrowia.
Kolejna okazja do zdobycia Dachu Świata nadarzyła się 22 lata później- w maju 2006 roku. Tym razem Hall spełnił swoje marzenie i wszedł na szczyt Everestu. W drodze powrotnej zaczęły się jednak kłopoty, a sytuacja z każdą chwilą stawała się coraz bardziej dramatyczna.

Lincoln zmagał się z chorobą wysokościową, obrzękiem mózgu, odmrożeniami i ślepotą śnieżną. Nie był w stanie samodzielnie stać ani tym bardziej- kontynuować dalszego schodzenia w dół. W końcu, pozostając w stanie głębokiej hipotermii, przestał reagować na jakiekolwiek bodźce. Towarzyszący mu Szerpowie uznali, iż mężczyzna umarł i na polecenie kierownika wyprawy postanowili ratować własne życie. Hall uniknął pogrzebania żywcem wyłącznie dlatego, że w bliskiej okolicy brakowało kamieni, którymi można by przykryć jego ciało.

Lincolnowi przyszło spędzić najdłuższą, samotną noc swojego życia na wysokości 8300 metrów, tuż nad skrajem ogromnej przepaści. Chory i pogrążony w halucynacjach, nie miał przy sobie nic, co choć minimalnie zwiększałoby jego szansę na przeżycie. Choć złowieszcza góra zdawała się być przeciwko niemu i żądać najwyższej ofiary , Lincoln Hall pomimo wszystko postanowił wrócić do domu i rodziny. Przeżyć za wszelką cenę.
I udało mu się.

,,Łazarz”, ,,cudowny himalaista”, ,,Wybraniec” – umarł i zmartwychwstał, by opowiedzieć swoją historię.
Drobiazgowo opisał walkę z żywiołem, ekstremalnymi warunkami, wrogo nastawionymi Szerpami i własnymi słabościami, jaką stoczył na zboczach Mount Everestu. Góry, która dla wielu przed nim – a także po nim- stała się miejscem ich wiecznego spoczynku i grobem.

Książka Lincolna Halla to ważny głos opisujący, z czym mierzą się zapaleńcy, marzący o zdobyciu wierzchołków najwyższych gór świata- chociażby w kontekście powracającej co jakiś czas dyskusji o szansach uratowania Tomasza Mackiewicza: Polaka, który 4 lata temu zginął na Nanga Parbat. Jego towarzyszka wspinaczki- Elisabeth Revol- zdecydowała się opuścić umierającego Tomasza i kontynuować samotne zejście w dół. Została uratowana przez polskich uczestników wyprawy na K2. Nie zdecydowano się już na dalsze wejście w górę po Mackiewicza. Na zawsze został w miejscu, które szczególnie ukochał.

Czy można było go uratować? Czy istniały szanse, że mężczyzna wciąż żył, gdy uznano go za zmarłego? Czy Revol- sama zmagająca się z wyczerpaniem i odmrożeniami - miała moralne prawo zostawić swojego kolegę i wykorzystać szansę na własne przeżycie? Czy byłaby wobec niego bardziej ,,fair” , gdyby oboje zginęli na Nandze?

Książka dla miłośników literatury górskiej, poszukiwaczy przygód, marzycieli, zdobywców a także tych, którzy tak jak ja, są ciekawi ekstremalnych wypraw, jednak wolą o nich jedynie czytać pod ciepłym kocem. Ilość skrajnie różnych emocji na pewno Was nie zawiedzie.

Kolejna okazja do zdobycia Dachu Świata nadarzyła się...

Wszystko co związane z tematyką gór, wciąga mnie niesamoeicie. Po przeczytaniu kilku pierwszych stron tej książki nie mogłam się doczekać co będzie dalej, ale niestety jak się później okazało, pozycja ta wcale taka wciągająca nie jest. Jak dla mnie książkę zgubiła mnogość faktów, sprzed rozpoczęcia wyprywy. Powieść jest napisana bardzo prostym językiem, czasami czytamy o rzeczach na prawdę mało istotnych, a chciałoby się już czytać o rzeczach ważnych. Jak już akcja przenosi się do Nepalu i zaczyna się podróż na Everest w końcu miałam to na co czekałam przez pół książki. Pewnie to styl pisarza. Historia niesamowita, ale nie będzie mi się chciało raczej do niej wracać.

Lincoln Hall to po Becku kolejny wspinacz mający to wątpliwe szczęście nocowania w strefie śmierci. W odróżnieniu od książki Becka ta jest faktycznie prawie w całości poświęcona temu wydarzeniu. Jak dla mnie to jedna z lepszych książek traktujących o Górze Gór i niebezpieczeństwach związanych z jej zdobywaniem. Nie ma w niej jakiegoś górskiego romantyzmu, jest szara, bolesna rzeczywistość.
Polecam !!

Znowu poznałam kawałek himalajskiej historii z czego jestem bardzo zadowolona.
Znowu jestem pełna podziwu dla ludzkiej siły przetrwania. I ogólnie siły.
Znowu książka sprawiła, że żałuje:
- że nie należę do tej społeczności,
- że jedynie o nich czytam
- że najwyższa góra na świecie pozostanie jedynie górą z opisów.

Jednak książka sama w sobie bywa "pogmatwana". Idzie się pogubić czasem kto, z kim, kiedy... Należy czytać ze spokojem i zrozumieniem, niekiedy wracać do początku akapitu.
Żałuje również, że nie ma większej ilości zdjęć.
Za to dwa rysunki są fajnym dodatkiem i często do nich wracałam!

Pozycja obowiązkowa dla wysokogórskich miłośników, ale nie koniecznie nr 1 :)

Znowu poznałam kawałek himalajskiej historii z czego jestem bardzo zadowolona.
Znowu jestem pełna podziwu dla ludzkiej siły przetrwania. I ogólnie siły.
Znowu książka sprawiła, że żałuje:
- że nie należę do tej społeczności,
- że jedynie o nich czytam
- że najwyższa góra na świecie pozostanie jedynie górą z opisów.

Jednak książka sama w sobie bywa "pogmatwana"....

Książka pretenduje do grona moich ulubionych pozycji, które polecam przeczytać absolutnie wszystkim. Napisana w sposób przyjazny czyta się łatwo. Dla mnie zdecydowanego tempa nabrała w momencie przeniesienia akcji w Himalaje, od tego momentu praktycznie przeczytałam ją jednym tchem.
Barwne opisy widoków, doskonale zbudowane postacie, choć od początku wiadomo jak się skończy to książkę czyta się z dużym napięciem. Bardzo ciekawy wątek dotyczący Davida Sharpa, zmarłego kilka dni wcześniej himalaisty, do historii którego porównuje się uratowanie Lincolna Halla - pierwszy raz na to wydarzenie w historii himalaizmu spojrzałam z perspektywy osoby będącej ponad 8000 m.n.p.m.

Całkiem fajna pozycja w mojej małej bibliotece, polecam

Całkiem fajna pozycja w mojej małej bibliotece, polecam

To jedna z co najmniej kilku książek opowiadających o wspinaczce na najwyższą górę świata. Może nie jest tak promowana jak relacja Jona Krakauera czy Becka Weathersa, ale z pewnością zasługuje na uwagę, choćby dlatego, że opowiada o zupełnie innej wyprawie.
Felerna dla Lincolna Halla (nie mylić z Robem Hallem) ekspedycja miała miejsce w 2006 roku i zakończyła się - jakby nie patrzeć - sukcesem. Australijczyk górę zdobył i przeżył. Przypłacił to wysoką ceną, ale może tak już jest, że im wyższy szczyt, tym wyższa cena za jego zdobycie.
Przypadek Lincolna Halla pokazuje do czego zdolny jest ludzki organizm i psychika.
Sposób, w jaki autor opowiada o swoich doświadczeniach jest porywający. Hall pisze interesująco, zrozumiale, ale bez nadmiernego nadęcia i heroizowania siebie. Widać pokorę, pasję i do tego umiejętność opowiedzenia o tym.
To jedna z tych książek, po które śmiało może sięgnąć każdy czytelnik - zarówno amator himalaizmu, jak i miłośnik dobrej historii.

bardziejlubieksiazki.pl

Wybraniec. Życie po śmierci na Evereście to opowieść o wyprawie na Mount Everest w 2006 roku. Lincoln Hall miał niedokończone porachunki z tą górą, a wyprawa stanowiła doskonałą okazję, aby te rachunki wyrównać. Udało mu się – wszedł na szczyt. Ale podczas schodzenia nagle źle się poczuł. Dopadła go choroba wysokościowa i mimo najlepszych chęci i wielu prób sprowadzenia Halla z góry, jego towarzysze musieli w pewnym momencie się poddać. Hall nie dawał już oznak życia (pukali mu nawet w gałki oczne!),więc musieli go zostawić, by ratować swoje życie. Kiedy bezpiecznie powrócili do bazy, nadano komunikat o śmierci wspinacza. Ale następnego dnia, grupa idąca na szczyt odnazła Halla, żywego! Ostatecznie udało się go sprowadzić, a on sam zdobył członkowstwo w tym elitarnym i małym klubie osób, które przeżyły same noc na Mount Evereście.

Lincoln Hall był osobą wierzącą i tą swoją duchowość przekładał na relacje z górami. Ze wspinaczką był związany przez kilkadziesiąt lat, znał bardzo dobrze środowisko wspinaczy, proces wspinania, same góry. W górach stracił wielu przyjaciół. Bycie wspinaczem i miłość do gór określiła całe jego życie. W swoich książkach dzieli się z nami swoją wiedzą, a czytanie wspomnień kogoś, kto ma pasję i naprawdę wie o czym pisze, to prawdziwa przyjemność. Hall był wrażliwy na otoczenie. Mimo że głównym celem było zawsze zdobycie szczytu, potrafił docenić piękno życia Szerpów. Ich postawa życiowa polegająca na robieniu po prostu tego, co trzeba zrobić, była dla niego oczywistym i najlepszym sposobem radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Wręcz z sentymentem wspomina wyprawy kilkanaście lat temu, kiedy nie było jeszcze takiego sprzętu, telefonów satelitarnych, internetu, a wyjście w góry wiązało się z głębokim odosobnieniem. To była kiedyś najważniejsza cecha wypraw. Wrażliwość Halla i jego otwartość jest bardzo czytelna w tekście, ale nie nachalna. Niektóre fragmenty ociekają wręcz poezją i duchowością, ale są napisane tak szczerze i pięknie, że możemy je tylko przyjąć i zastanowić się, co my byśmy czuli, patrząc na górę swojego życia.

Ale oprócz tych pięknych fragmentów, w Wybrańcu odnajdziemy również surowy i męski świat wspinaczki wysokogórskiej. Hall pisze o tym, że w górach trzeba mieć po prostu farta. Że dwie cechy charakteru niezbędne do odniesienia sukcesu na ekstremalnych wysokościach to umiejętność zachowania spokoju w środowisku, w którym jest deficyt tlenu atmosferycznego, oraz determinacja do przetrwania w niebezpiecznych sytuacjach. Pisze o trudach wspinania, o ludziach, których spotykał na szlakach, a których ciała potem mijał. Pisze o Davidzie Sharpie, którego śmierć wzbudziła wielkie poruszenie, bo gdy umierał, mijało go wielu wspinaczy. Hall, opisując nam tę historię, mówi nam wyraźnie – w górach nic nie jest proste i oczywiste. Pokazuje nam proces przepływu informacji, dążenie przez media do sensacji, które zazwyczają nie mają nic wspólnego z prawdą. A na koniec Hall zabiera nas na szczyt Mount Everestu, tego najwyżej położonego na naszej planecie punktu, Dachu Świata i dzieli się tym, co się w takim miejscu czuje.

Książka Halla po raz kolejny udowadnia, że wspinacze to naprawdę wyjątkowi ludzie, którzy mają szansę dotknięcia czegoś wyjątkowego w swoim życiu. Zazwyczaj płacą za to ogromną cenę, ale i tak zawsze powiedzą, że było warto. Wybraniec. Życie po śmierci na Evereście to wspomnienie, które warto przeczytać. Zostanie z Wami na długo.

bardziejlubieksiazki.pl

Rok 2006. Doświadczony Himalaista dostaje propozycję udziału w wyprawie Christophera, który chciał być najmłodszą osobą, która stanęła na Dachu Świata. Pomimo dość krótkiego okresu dzielącego go od otrzymania wiadomości do wyprawy – decyduje się, musi wyrównać rachunki z tą Górą. Lincaln Hall dokładnie opisuje proces decyzyjny, przygotowania, wylot do Nepalu, etapy wspinaczki, aklimatyzacje. Poznajemy uczestników wyprawy, ich funkcje. Książka pokazuje jak bardzo sam Lincoln zaskoczony był organizacją komercyjnej wyprawy, sam pamiętał jak one wyglądały na 20 lat przed wyprawą w 2006 roku Autor zakłada nam ciepły kombinezon, buty i zabiera w podróż na Everest. Mount Everest. Podróż pełna jest małych sukcesów, porażek. Hall zabiera w otchłań, gdzie życie i śmierć przenikają się wzajemnie. Czytelnik przeżywa to wszystko razem z uczestnikiem wyprawy, który wchodzi na szczyt Dachu Świata:

„Euforia może przejąć nad Tobą kontrolę jeśli jej na to pozwolisz. Nie dla mnie były chwile spod znaku „marzenia się spełniają”. Jeszcze nie. Nie, dopóki nie zejdę z góry”.

Niestety, dla samego bohatera podróż powrotna ze szczytu nie jest już taka szczęśliwa. Zejście, obrzęk mózgu, halucynacje, wsparcie towarzyszy, przegrana z żywiołem, po której następuje, niezwykły zwrot akcji.

Pełna recenzja książki na stronie:

Według mojej opinii jedna z lepszych książek opowiadająca o zdobywaniu Wielkiej Góry - mnie wciągnęło całkowicie :)

• Góry
  • Literatura górska
  • Przeczytane 2019
  • 2016
  • Podróżnicze
  • Do kupienia

Dodaj cytat z książki Wybraniec. Życie po śmierci na Evereście.