O naśladowaniu Chrystusa

2014-01-01
1981-01-01
Wiesław Szymona OP
religia chrześcijaństwo

Już przeczytana, ale dopiero pierwszy raz. To jest ten rodzaj książki, którą mus jest czytać przez całe życie (może w końcu coś trafi do zakutego łba). Krótkie zdania, pełne Bożej mądrości. Te krótkie, proste, spokojne, pełne treści zdania kojarzą mi się z oddechami podczas medytacji. Warto znaleźć codziennie chwilę ciszy na refleksję nad jednym rozdziałem.

Choć umieszczam w półce '"przeczytane", chcę to czytać całe życie. Niezwykły drogowskaz na życiowe ścieżki każdego wierzącego człowieka. Książka nieśmiertelna.

"Gdy nadejdzie dzień Sądu Ostatecznego, z pewnością nie zapytają nas o to, co czytaliśmy, ale o to, co czyniliśmy; ..."
Oczywiście Sąd Ostateczny to dla niektórych moment ich śmierci. Ważne by nie dać się zwieść i pamiętać, że kiedyś przyjdzie TA chwila w życiu, która będzie chwilą ostatnią. Przykładanie nadmiernej wagi do spraw doczesnych przynieść więc musi pod koniec tylko rozczarowanie. Im bardziej będziemy się przywiązywać do życia i inwestować w nie, tym rozczarowanie w momencie śmierci będzie większe. Podobnie jest z urodą i młodością. I te się prawdopodobnie nie ostaną w naszym życiu na długo. Co wtedy zostaje? Życie duchowe. Zdawałoby się, że w motywach vanitatywnych i moriatywnych nie ma nic współczesnego...To niestety pozorne. Każdy w pewnym momencie spotka się z ostatecznością. Do książki warto zajrzeć, chociażby z ciekawości, bo pisali o niej i polecali ją Mickiewicz, Słowacki, Norwid, Prus. Poza tym doświadczamy zwykle złudzenia, że powstała w XIX wieku, myślimy wtedy, że jest nieaktualna. Ale kiedy się dowiadujemy, że autor napisał ją przed 1427 rokiem, zmienia to perspektywę i każe widzieć w autorze profetę, człowieka znacznie prześcigającego swoje czasy.
Dlatego percypujmy "De imitatione Christi" jak niezwykłe dzieło Szopena- polonez "Fantazja" op 61. Czyli nie o to chodzi, że dzieło jest słabe kompozycyjnie w porównaniu z pozostałymi utworami Szopena (albo fortepian był rozstrojony lub pianista skonfundowany), ale że jest nowatorskie, jak na epokę, w której powstało.

Żadne słowa nie oddadzą nadprzyrodzonej wartości tej książki. Często będę wracać do pozaznaczanych fragmentów. To nie jest lektura na jeden raz.

Za każdym razem kiedy jest ciężko, pokrzepiają mnie te słowa:
"Często bardzo to pożyteczne, że sługa Boży tego doświadcza, gdyż szatan nie kusi ani niewierzących, ani zatwardziałych grzeszników, bo ich już bezpiecznie posiada; wierzących zaś i pobożnych na różne sposoby kusi i nęka."

Dzieło, które będzie ze mną zawsze - na dobre i na złe.

Za każdym razem kiedy jest ciężko, pokrzepiają mnie te słowa:

Arcydzieło!

Arcydzieło!

Książka dla poszukujących swojej drogi i pragnących chodź częściowo zrozumieć etykę, filozofię i postawę chrześcijańską. Nie jest najłatwiejsza w odbiorze i wymaga skupienia. Warta przeczytania :)

!!!Recenzja!!!

Oficjalnie wszyscy katolicy wiedzą, co to jest wiara, jak należy postępować, by być zbawionym, a tak naprawdę prawdopodobnie postępujemy po omacku. Mało kto w obecnych czasach czyta książki religijne, już nie wspominając o najważniejszej, jaką jest Biblia. Zapewne mało kto słyszał o Tomaszu à Kempis, bo gdy już ktoś wie kim był, to zapewne zna jego dzieła, a między innymi „O naśladowaniu Chrystusa”.

Głęboka treść

Książka ma za zadanie pogłębić wiedzę czytelnika, na temat tego, co należy robić, by zjednoczyć się z Bogiem. Większość rad odnosi się do sytuacji dnia codziennego każdego człowieka, ale nie tylko do tego, jak należy czcić i wielbić Boga. Książka jest doskonałym wskaźnikiem, jak postępować, żeby być dobrym człowiekiem, by nie krzywdzić innych, ale również siebie samego. Niektóre tezy dla zwykłego śmiertelnika, tudzież umiarkowanego katolika mogą wydawać się zbyt drastyczne, tak jak to, że powinniśmy cierpieć, by rosnąć w sile w wierze, inaczej mówiąc pokonanie cierpienia nas umocni i da możliwość odpoczynku w Niebie. Zapewne osoby głęboko wierzące nie będą miały problemu z właściwym odbiorem tychże tez, ale inni muszą oprócz tej książki poczytać też inne dzieła i robić to wraz z popadaniem w stan refleksyjny, by lepiej zgłębić treść. W tekście bywają uproszczenia i wyjaśnienia niektórych zwrotów Biblijnych, które mogłyby się wydawać przestarzałe, ale jak się okazuje znajdują z powodzeniem zastosowanie również w obecnych czasach. Czytając tę pozycję należy pamiętać, iż autor żył w latach 1380-1471, co oznacza, ze niektóre rozważania mogły już ulec przedawnieniu albo pewnym modyfikacjom i nie mam na myśli tu zwykłego człowieka, ale sam Kościół. Obecnie już nie jest negowana wiedza, jak i różnego rodzaju badania z innych dziedzin, pod warunkiem, że służą dobru np. medycyna albo energetyka. Innym ciekawym zagadnieniem jest przyznanie, iż każdy człowiek wystawiony jest na pokusy w tym również osoby duchowne. To daje nam obraz, że nie ma ludzi niewinnych, każdy coś ma na sumieniu, tylko w różnym nasileniu objawia się ta wina.

Potrzeba refleksji

Książka może wywoływać swego rodzaju zdziwienie na czytelniku, który mało ma do czynienia z takimi tekstami albo jedyne, co pamięta to z ław szkolnych tradycyjnie powtarzane przypowieści. Niektórzy mogą myśleć, że tam było wszystko, otóż mylą się, bo ta książka pokazuje inny punkt widzenia na życie człowieka. Robi to w bardziej dogłębny, a wręcz dobitny sposób. Myślę, że wiele osób po lekturze tejże książki będzie mieć inny ogląd na pewne sprawy, ale zapewne są i tacy, którzy zlekceważą to pismo doszukując się tematów, które uległy wcześniej wspomnianym modyfikacjom. Jedno jest pewne, dużo w tej książce przyda się każdemu, nawet niewierzącym, gdyż wtedy może będzie mniej wychodzić krzywdy z ich strony, a więcej dobra. Każdy fragment wymaga refleksji i skupienia, gdyż dzięki takiemu powolnemu czytaniu więcej zrozumiemy i większa część się w nas zakorzeni.

Podsumowanie

Każda teza w książeczce jest dosyć krótka, ale moim zdaniem warto czytać jedną dziennie, bo dzięki temu łatwiej zrozumiemy, o co tak naprawdę chodziło autorowi. Przekład książki został wykonany po mistrzowsku, gdyż nie ma w niej niezrozumiałych zwrotów, bądź całych zdań, co daje możliwość płynnego czytania, bez potrzeby zaglądania do słownika. Pozycja może wywoływać różne nastroje, ale to wszystko zależy od tego, jak bardzo wierzącym jest odbiorca. Format książki jest nieduży, co umożliwia czytelnikowi zabieranie jej ze sobą w podróż oraz możliwość czytania w zasadzie w każdym dowolnym i przystępnym miejscu. Pozycję polecam każdemu czytelnikowi pragnącemu pogłębić wiedzę dzięki, której będzie mieć możliwość umocnienia w wierze, a także innym, którzy chcieliby się czegoś ciekawego dowiedzieć lub zrozumieć, co warto robić w życiu, by być po prostu lepszym człowiekiem dla innych.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Stowarzyszeniu Sztukater.

!!!Recenzja!!!

Troszkę ciężko było skończyć tę książkę, głównie przez dość dużą dawkę teologiczną i sposób formułowania rozdziałów, ale w końcu się udało. Nie żałuję ani sekundy spędzonej z tą pobożną lekturą, św. Franciszek Salezy miał rację, mówiąc, że "książeczka ta nawróciła więcej ludzi, aniżeli zawiera liter na swoich kartach". Jedyna rzecz, do której mógłbym się przyczepić to zbyt duża ascetyczność Tomasza z Kempis, ale przecież to nic złego. Polecam tę książkę wszystkim, którzy chcieliby pogłębić swoją relację z Chrystusem i tym którzy chcieliby poznać ważność i rolę Komunii Świętej, o której czytamy w ostatniej części.

W pełni streszczenie prawdy chrześcijańskiej w jej pięknie. Prostym językiem ukazane prawdy wiary określone w Piśmie Świętym. Forma ta pozwala odkryć sposób postępowania w obecnych czasach aby móc dostąpić zbawienia, a przekaz jak się okazuje nie traci na czasie i wartości.

Esencja wiary katolickiej. Czasami niełatwo czyta się tą książkę, jednak jest to przewodnik po życiu mając za wzór Jezusa Chrystusa. Czytana w skupieniu i w odpowiednim czasie jest po prostu modlitwą. Książka ta pozwala zajrzeć w głąb siebie i swoich postępowań, interpretacja książki jest też pewnego rodzaju rachunkiem sumienia z postępowania.

Tomasz z Kempen O naśladowaniu Chrystusa Zobacz więcej
Tomasz z Kempen O naśladowaniu Jezusa Chrystusa Zobacz więcej