Nie mogłem być inny. Zagadka Macieja Słomczyńskiego

Okładka książki Nie mogłem być inny. Zagadka Macieja Słomczyńskiego Małgorzata Słomczyńska-Pierzchalska
Okładka książki Nie mogłem być inny. Zagadka Macieja Słomczyńskiego
Małgorzata Słomczyńska-Pierzchalska Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Literackie
2003-01-01
2003-01-01
tłumacz pisarz inteligencja biografia

Okładka książki Choroby przewlekłe u dzieci Sierant Iwona, Niepokólczycka-Gac Jagna, Mroczek-Żal Justyna, Masiarek Mariusz, Małgorzata Słomczyńska-Pierzchalska
Choroby przewl... Sierant Iwona, Niep...

Choć napisana przez córkę, to autorce udało się uniknąć pułapek subiektywności. Bardzo ciekawie pokazuje okres przed I wojną światową - podziwiam, do ilu informacji udało się dotrzeć, biorąc pod uwagę późniejsze historyczne zawieruchy. Dosyć interesująco jest pokazany okres II wojny światowej, co też jest godne podziwu, uwzględniając, jak niechętnie pan Maciej opowiadał o tamtych czasach. Dla mnie najmniej interesujący był okres powojenny, nie tyle nawet historycznie, ile z racji opisu twórczości Macieja Słomczyńskiego, której przyznaję nie znam za bardzo. Wielki plus za dużą ilość zdjęć, które wplecione w odpowiednim miejscu ożywiają opisywaną historię.

Ciekawa biografia doskonałego tłumacza z literatury angielskiej Macieja Słomczyńskiego napisana przez jego córkę. Syn Angielki i Amerykanina, z wyboru Polak powrócił po II wojnie na niepewny los do komunistycznej rzeczywistości. Jeszcze jeden przykład na to jak pokręcone są polskie losy.

Świetna, wciągająca biografia...

Świetna, wciągająca biografia...

• Biografia
  • Poukładane
  • Literatura faktu
  • X: Albion
  • Z_2023

Małgorzata Słomczyńska-Pierzchalska Nie mogłem być inny. Zagadka Macieja Słomczyńskiego Zobacz więcej