Zelda. Wielka Miłość F. Scotta Fitzgeralda

- Data wydania:
- 2013-07-15
- Data 1. wyd. pol.:
- 1978-01-01
- Liczba stron:
- 500
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788363656485
- Tłumacz:
- Zofia Zinserling
- Wydawnictwo:
- Marginesy
- Tagi:
- F.S.Fitzgerald
- Kategoria:
- biografia, autobiografia, pamiętnik
- Data wydania:
- 2013-07-15
- Liczba stron:
- 500
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788363656485
- Tłumacz:
- Zofia Zinserling
- Tagi:
- F.S.Fitzgerald
Zelda, towarzyszka życia wiecznie w niej zakochanego Scotta Fitzgeralda, autora „Wielkiego Gatsby’ego”stała się symbolem swoich czasów. Była kobietą wyzwoloną. Niezwykle atrakcyjną i ambitną. To właśnie lata dwudzieste stworzyły współczesny model gwiazdy towarzystwa, ekranu, sceny. To Zelda bywając na przyjęciach, pisząc, konkurując ze Scottem i szaleńczo go kochając była prawdziwą królową epoki jazzu
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Podobne książki
Oficjalne recenzje
Czuła (jest) Zelda
Gdy młody Scott Fitzgerald poznawał Zedlę, śliczną i temperamentną dziewczynę z Alabamy, to nie mógł przewidzieć, że ich wspólne życie zostanie dotkliwie naznaczone przez piętno tragedii. Tak jak razem dzielili chwile szczęścia, triumfu i sławy w świecie artystycznej bohemy, tak razem przeżywali momenty próby. Historia tej pary to klasyczny przykład osiągnięcia szczytu marzeń, a następnie powolnego staczania się – u niego w czeluście alkoholizmu, a u niej w chorobę psychiczną. Nie jest tajemnicą, że właśnie z tych doświadczeń Fitzgerald czerpał materiał do swojej prozy. Nie przejmował się uwagami, że po raz kolejny pisze o Zeldzie. Przyznawał otwarcie, że ożenił się z bohaterką swoich opowiadań. Niewiadomo jak potoczyłyby się losy Scotta jako człowieka, i jako pisarza, gdyby nie spotkał na swojej drodze Zeldy Sayre.
Nancy Milford przybliża czytelnikowi sylwetkę Zeldy oraz szczególną rolę jaką odgrywała ona w życiu Fitzgeralda. Zelda równie często przyprawiała Scotta o natchnienie, co o ból głowy. Żyjąca w cieniu męża, a pragnąca niezależności, uparcie szukała swojego miejsca w sztuce. Jako niespełniona baletnica, a później jako pisarka i malarka trawiona schizofrenią nigdy nie zaniechała swoich artystycznych ambicji. Nie szczędzono jej krytyki; jej pisarskie oraz malarskie próby uważane były za twory chorego umysły, a nie za poważną sztukę.
Szeroko przytoczona w książce korespondencja, szkice literackie oraz fragmenty dzienników sprawiają, że Zelda i Scott mogą przemówić do nas swoim własnym głosem. To wzajemna wymiana listów stanowiła silną nić porozumienia pomiędzy dwojgiem ludzi, którzy nie byli już w stanie razem ze sobą żyć. Scott często przybiera w nich opiekuńcze i odpowiedzialne stanowisko wobec Zeldy; nigdy nie okazał się głuchy na jej potrzeby. Z kolei słowa Zeldy oddają jej osobowość tudzież stan psychiczny (dobry lub zły) – nawet w najcięższych chwilach nie zapomina o wdzięczności względem męża albo o pełnych humoru podtekstach czy rysunkowych wstawkach. Gdy Zelda myśli o podjęciu pracy nazywa się absolwentką kilku instytutów dla umysłowo chorych, a zachęcając Scotta do odwiedzin przypomina, że doskonale umie podawać śpiew ptasi i letnie chmurki na śniadanie.
Jednak Milford skupiając się na relacjach między Fitzgeraldami zaniedbuje świat zewnętrzny wokół nich. Tak jakby kluczowe wydarzenia pierwszej połowy XX wieku w ogóle ich nie dotyczyły – niepostrzeżenie mijają wojny, kryzysy gospodarcze, prohibicja czy epoka jazzu. Autorka nie wspomina słowem o końcu ery kina niemego, a przecież otworzyło to nowe drzwi przed Scottem (próbującym swoich sił w roli scenarzysty). Dalej dziwi brak opisu czy choćby wzmianki na temat podejścia medycyny lat 20./30. do przypadków takich jak Zeldy. Czy bezradność lekarzy wobec schizofrenii była wówczas normą? Z książki wynika też, że Zelda w ogóle nie poddawana była agresywnej terapii lub leczeniu farmakologicznemu. Te aspekty książki budzą wątpliwości i niedosyt.
Życie Fitzgeraldów samo napisało najbardziej nieprzewidywalną i dramatyczną historię, której nie wymyśliłby nawet tak dobry pisarz jak Scott. Nancy Milford słusznie podchwyciła temat i odrobiła swoją pracę domową. Nie zawiodą się fani autora „Wielkiego Gatsby’ego”, bo patrząc przez pryzmat osoby Zeldy jego życie i twórczość zyskuje nowy, głębszy wymiar.
Anna Aniszczenko
Cytaty: „Zelda. Wielka miłość F. Scotta Fitzgeralda”, Nancy Milford, wyd. Marginesy, 2013r.
Popieram [ 3 ]
Opinie [15]
Niezbyt dobrze czytało mi się biografię Zeldy Fitzgerald. Choć lubię biografię i początek zapowiadał się naprawdę przyzwoicie, to niestety później poziom książki spadł. Ciągłe przytaczanie nieciekawych listów mnie nudziło, a już końcowe losy chorej bohaterki były przeraźliwie smutne i nieciekawe.
Pokaż mimo toNie polecam
Jedna z NAJLEPSZYCH biografii jakie czytałam. Owszem, momentami było nudnawo, ze względu na język przytaczanych listów między Fitzgeraldami, ale nie może to wpłynąć na ocenę ogólną. Książkę czyta się jak powieść, bardzo poruszająca, napisana w ten sposób, że autentycznie wpływa na nastrój czytelnika. Niesamowita. Obowiązkowa pozycja dla fanów Fitzgeralda i roaring 20s !
Pokaż mimo toZnaczna część książki to cytowanie listów. Ta epistolografia mnie wynudziła.
Pokaż mimo toŻycie Fitzgeralda i jego żony, Zeldy, to wdzięczny, jeśli nie wymarzony materiał dla biografa. Ich relacje utkane były z licznej korespondencji, rubryk towarzyskich, rodzinnych albumów, osobistych dzienników i oczywiście - prozy, dla której kanwą były ich intymne doświadczenia. Dziś już chyba nie sposób napisać tak "literackiej" biografii, ponieważ po nas zostaną tylko...
więcej"Zelda" od lat stała na regale z książkami rodziców. Lubiłam przeglądać ich "dorosłe" książki w dzieciństwie. Pamiętam, że imię Zelda mnie fascynowało. Wówczas nie wyobrażałam sobie, że kiedyś dorosnę i ja przeczytam, nie wiem dlaczego. W końcu tworząc własną biblioteczkę, podebrałam ja rodzicom, no i przeczytałam. Przyszedł na nią czas. Nie żałuję.
więcej"Zelda" Nancy Milford to...
Jestem wielką fanką twórczości Fitzgeralda. Postanowiłam zainteresować się jego małżonką, w czym bardzo pomogła mi biografia autorstwa Nancy Milford.
Pokaż mimo toKsiążka nie jest nudna, czyta się ją niczym powieść — momentami tęskniłam za tamtymi czasami, chociaż nigdy w nich nie żyłam. Czuję się zachęcona, aby dalej zgłębiać temat Zeldy i dowiedzieć się o niej więcej…
Zelda i Scott, opisywani jako jedna z najpiękniejszych par Ameryki,inteligentni i przebojowi w latach 20 ubiegłego wieku mieli u stóp cały świat.Uwielbieniami i podziwiani, podróżowali, bawili się i oddawali swoim pasjom. Jednakże z biegiem czasu ich życie uległo nieodwracalnym zmianom. Scott zmagający się z tworzeniem kolejnych dzieł literackich, potrzebował kolejnych...
więcej"Jestem zakochany w trąbie powietrznej..."
więcej"Dwudziestego czwartego lipca 1900 roku w domu na South Street przyszło na świat szóste dziecko państwa Sayre, córeczka. Minnie (matka) miała już ponad czterdziestkę, a sędzia Sayre (ojciec), czterdzieści dwa lata. Minnie nadal dużo czytała i nazwała dziecko imieniem powieściowej królowej Cyganów: Zelda." Tak o narodzinach Zeldy...
Książka wyjątkowa, jak jej bohaterka.
więcejBardzo dokładna i wnikliwa biografia nie tylko samej Zeldy, ale Scotta, i ich czasów. Nie tylko fakty i daty, ale cała masa stanów emocjonalnych, relacji kobieta-mężczyzna w latach XX.
Pomimo, że czytałam ją bardzo długo, nie potrafiłam jej odłożyć na półkę. Wciąga każda strona, oglądając Wielkiego Gatsbiego pięknie można dopełnić...
Nancy Milford jest cenioną amerykańską autorką biografii. Największą sławę przyniosła jej biografia Zeldy Sayre, żony F. Scotta Fitzgeralda, autora ,,Wielkiego Gatsby’ego’’ i właśnie na jej przykładzie Polacy wreszcie mogą się zapoznać z piórem pani Milford.
więcejZelda Fitzgerald była wyjątkową kobietą, nie można temu zaprzeczyć. Piękna, niezwykle śmiała, nieokrzesana i do...