Grafit ma kłopoty

Okładka książki Grafit ma kłopoty Agnieszka Stelmaszyk
Okładka książki Grafit ma kłopoty
Agnieszka Stelmaszyk Wydawnictwo: Wilga Cykl: Kto mnie przytuli? (tom 4) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Kto mnie przytuli? (tom 4)
Wilga
2013-01-01
2013-01-01

Okładka książki Sekret białej damy Anna Oparkowska, Agnieszka Stelmaszyk
Sekret białej ... Anna Oparkowska, Ag...
Okładka książki Szpon Gryfa Anna Oparkowska, Agnieszka Stelmaszyk
Szpon Gryfa Anna Oparkowska, Ag...

Trzy opowieści o kotach łączy chwilowy pobyt w Przytulisku Marty Zakrzewskiej, której pomaga nastoletnia Aneta. Pełne ciepła miejsce dla zwierząt daje im nadzieję na spokojną teraźniejszość, odpowiednią opiekę lekarską, troskę ludzi i nadzieję na prawdziwy dom. Pierwsza opowieść pokazuje nam koteczkę trafiającą w ręce bogatego, rozkapryszonego chłopca, którego rodzice zajęci swoimi sprawami nie mają ani siły, ani czasu, ani ochoty na zajęcie się własnym dzieckiem, a tym bardziej zwierzakiem. Kiedy mała, puchata pupilka nudzi się chłopcu zapomina ją nakarmić, sprzątać po niej, a przed wyjazdem na wakacje porzuca ją. Koteczka poznaje przedstawicielkę swojego gatunku i jej niezwykły dom: antykwariat. Niestety miłość do chłopca sprawia, że opuszcza Safonę i wędruje w poszukiwaniu swojego właściciela i przypadkowo trafia do prowadzonego przez małżeństwo emerytów domowego schroniska, które ma pomóc przepełnionemu schronisku. Wakacje są czasem, kiedy wiele zwierzaków traci domy, dlatego kotów bardzo szybko przybywa i tu. Na szczęście znajdują się dobrzy ludzie marzący i potrzebujący kociaki. Drobinka staje się kotka terapeutką dla innego kota i sprawia, że w domu znowu jest radośnie. Przypadek sprawia, że ma ona okazję jeszcze raz spotkać Safonę mieszkającą w antykwariacie i opowiedzieć jej swoje losy.
Grafit jest bohaterem kolejnej opowieści. Przeprowadzka jego rodziny kończy się dla niego niechcianym rozstaniem i to wcale nie dlatego, że zostaje porzucony, ale przez swój popłoch wywołany zamieszaniem. Długa wędrówka zimą sprawia, że trafia do fabryki bombek skąd wyrusza ciężarówką do miasta, co którego przeprowadziła się rodzina, tam włóczy się po ulicach, trafia pod opiekę rudego kocura i przez przypadek do schroniska, dzięki czemu może stać się najwspanialszym prezentem Gwiazdkowym dla… swojego ukochanego właściciela. Rudy, dziki bohater też zyskuje nowy dom i rodzinę.
Historia Bezy jest nieco odmienna. Kotka nigdy nie miała ludzkiej rodziny. Mama urodziła ją w piwnicy i dobrze chowała się przed ludźmi Wędrując po mieście gubi swoją kocią rodzinę i trafia do schroniska. Przypadek sprawia, że schorowana kotka zostaje wybrana przez dziewczynkę marzącą o swoim kotku. Niestety musza czekać na wspólne zamieszkanie, ponieważ zwierzak jest chory. Po zamieszkaniu ze swoją panią Beza czasami ucieka. Pewnego dnia znika na dłużej. Poszukiwania dziewczynki są długie i wytrwałe, a do tego kończą się nie tylko znalezieniem kota, ale i nowej przyjaciółki jeżdżącej na wózku.
Proste, piękne opowieści pełne serca, dobroci, sprawiają, że mali czytelnicy stają się wrażliwsi na otoczenie. Pokazane wzorce współpracy, empatii sprawiają, że dzieci otrzymują wielką lekcję, z której mogą wyciągnąć wnioski sprawiające, że będą lepsi nie tylko dla zwierząt. Konieczność pomagania słabszym uczy, że nie wolno nikogo traktować przedmiotowo, że każdy jest interesujący taki jaki jest, z bagażem wad i zalet. Kolejny ważny wniosek to podbudowanie wiary w siebie i swoje możliwości. Dzieci odkryją, że wcale nie są tak słabe i mogą pomagać innych, a przez to uczyć się samodzielności i otwartości.
Całość oprawiono w grubą okładkę, wzbogacono interesującymi szkicami. Niedługie rozdziały wydrukowano dużymi literami, dzięki czemu czytanie staje się przyjemniejsze. Pozornie bardzo gruba książka dzięki połączeniu trzech opowieści staje się doskonałym ćwiczeniem pamięci małych czytelników. Wielkim plusem jest prosty język i strona czynna zdań, przez co czytanie sprawia przyjemność.
„Kto mnie przytuli?” to świetna lektura do słuchania dla przedszkolaków oraz bardzo interesująca książka dla dzieci w wieku szkolnym.

Książkę czyta się bardzo dobrze i swobodnie można czytać ją trzylatkowi, który właściwie nie będzie się miał w niej czego przestraszyć. Ciekawa, wciągająca książka, którą z całą pewnością warto przeczytać z dzieckiem dlatego,że buduje szacunek i empatię wobec czworonogów.
Naprawdę fajna książeczka.

Naprawdę fajna książeczka.

Nie wytrzymałam długo. Już po skończeniu pierwszej książki z serii "Kto mnie przytuli?" od razu sięgnęłam po kolejną. Tym razem, tak dla odmiany będzie to opowiadanie o kotku. Kolejnym futrzaku, które uwielbia moje dziecko. Zatem nie muszę Wam nawet pisać ile radości wywołała ta lektura w naszym domu. Coś mi się zdaje, że tego typu serie to ulubione książki mojej córeczki :)

Grafit to śliczny mały kociak. Mieszka sobie w przytulnym miłym domku wraz bardzo kochająca go rodzinką. Uwielbia swojego Pana - Daniela oraz pozostałych opiekunów. Jest małym szczęściarzem, że trafił pod dach tak sympatycznych ludzi. Tylko, że nagle zaczyna się coś dziać. Jego opiekunowie stale się gdzieś spieszą, nie mają dla niego zbyt wiele czasu, a wszystkie przedmioty z jego otoczenia pomału i sukcesywnie znikają w wielkich kartonach, które wywozi ogromna ciężarówka. Daniel twierdzi, że się przeprowadzają czyli w rozumieniu tego małego futrzaka - porzucają dotychczasowy dom i jadą do innego, nowszego. Czy zatem będą w stanie porzucić także swojego pupila?

Kociak czuje się zdezorientowany. Nie wie gdzie się podziać i co ma myśleć. Pragnie pieszczot i zabawy, a tymczasem nikt nie ma dla niego czasu. Wszyscy są zajęci przeprowadzką. W pewnym momencie coś spada na podłogę. Słychać przerażający huk a mały Grafit w popłochu wybiega na podwórko. Gdy zostaje sam zaczyna rozmyślać nad tym czy wciąż jest kochany jak dawniej... W końcu głupiutki mały kociak rusza przed siebie w poszukiwaniu nowego domu. Jednak jak wiemy świat nie jest taki przyjazny jak nam się wydaje. Kotek szybko żałuje podjętej decyzji i pragnie jak najszybciej wrócić do swojego pana. Niestety, to wcale nie jest takie łatwe.... I tak rozpoczyna się tułaczka Grafita. Kotka, który choć taki maleńki za wszelką cenę postanawia odnaleźć swoich opiekunów. Myślicie, że mu się to uda?

Ta książka to nic innego jak śliczna opowieść o wielkiej miłości człowieka i jego zwierzaka. O tęsknocie, oddaniu i wielkiej odwadze. Musze przyznać, że to opowiadanie spodobało mi się jeszcze bardziej od tego poprzedniego i przeczytałam je w mgnieniu oka. Historia Grafita bardzo wciągnęła również moje dziecko, które zamiast grzecznie usypiać nie mogło się doczekać aż przeczytam co wydarzy się dalej. I gdyby nie fakt, że mała na drugi dzień musi wcześnie wstać do przedszkola, to wcale by mi to nie przeszkadzało, bo sama byłam ciekawa jak taki mały kotek poradzi sobie w tym wielkim świecie.

Zatem jak już wiecie historia Grafita jest bardzo ciekawa. Jestem pewna, że zainteresuje nie tylko małych miłośników zwierząt, ale po prostu każdego, kto tylko sięgnie po tę książkę. Przygoda tego małego kotka obfituje w wiele ciekawych zwrotów akcji i ciekawych wydarzeń. Uważam, że to lektura w sam raz dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz ich nieco starszych kolegów. Dodam także, że seria "Kto mnie przytuli?" w sam raz nadaje się jako lektury dla maluchów rozpoczynających swoją przygodę z czytaniem. Czarno białe ilustracje nie rozpraszają uwagi małego czytelnika, a duża i czytelna czcionka z pewnością ułatwi im pierwszy kontakt z nieco poważniejszą literaturą. My juz polujemy w bibliotece dziecięcej za pierwszymi dwoma tomami tej serii, które ominęłyśmy. Polecam!

Nie wytrzymałam długo. Już po skończeniu pierwszej książki z serii "Kto mnie przytuli?" od razu sięgnęłam po kolejną. Tym razem, tak dla odmiany będzie to opowiadanie o kotku. Kolejnym futrzaku, które uwielbia moje dziecko. Zatem nie muszę Wam nawet pisać ile radości wywołała ta lektura w naszym domu. Coś mi się zdaje, że tego typu serie to ulubione książki mojej córeczki...

Kolejna cudowna książka z tej seria bajek dla dzieci. Polecam wszystkim mamą czytającym swoim dzieciom na dobranoc.

• Proza
  • Z Biblioteki
  • Kto mnie przytuli?

Dodaj cytat z książki Grafit ma kłopoty