Imperium peryferii. Rosja i system światowy

Okładka książki Imperium peryferii. Rosja i system światowy Borys Kagarlicki
2012-11-02
2012-11-02
Łukasz Leonkiewicz, Beata Szulęcka
historia Rosji imperium

Bardzo ciekawe ujęcie Rosji jako element systemu światowego.
Geneza kraju jako łącznika handlowego, ewolucja kraju i próby budowania jako samodzielnego centrum, która tylko okresowo się Rosji udawała. Co interesujące w tej perspektywie postacie typu Piotr Wielki nie jest taki wielki w takim sensie, że jego szły w stronę integracji z zachodem, która finalnie była jakoś tam integracją podporządkowaną.

Na tym polu Autor rysuje główne tezy o roli Rosji i ich działań - jako prób wybijania się na niezależność i budowania niezależnego centrum.
Polecam, niezwykle świeże spojrzenie

Bardzo ciekawe ujęcie Rosji jako element systemu światowego.

Obszerna praca dotycząca Rosji i jej miejsca w świecie podzielonym na ekonomiczne i polityczne: centrum - peryferia.
Książka niewątpliwie zawiera ciekawe analizy, szczególnie XIX wieku pod kątem tworzenia się nowego porządku świata, który miał definiować cały XX wiek. Analizy gospodarcze z uwzględnieniem bankowości, przepływu kapitału i konsekwencji dla życia gospodarczego kraju są niewątpliwym atutem tej pozycji.

Niestety, szkoda, że ta dociekliwość znika w momencie gdy władzę zdobywają Bolszewicy. Tutaj nie znajdziemy nic poza sloganami i pobieżną analizą posiadającą jakąkolwiek wartość o tyle, o ile interesuje nas światopogląd autora.

Na końcu, opis Rosji Jelcyna i Putina, jako światowego dostawcy surowców energetycznych z nieustannym deficytem technologii i kapitału, nie wyrasta przenikliwością ani głęboką diagnozą ponad publicystyczne artykuły w gazetach.

→ http://discrust.wordpress.com/2013/09/17/borys-kagarlicki-imperium-peryferii-rosja-i-system-swiatowy-2/

• historia
  • Do kupienia