Życie ptaków w Auschwitz

2011-01-01
2011-01-01
Renata Załuska
auschwitz

W 2014 roku miałam przyjemność poznać pana Arno Surmińskiego - niemieckiego pisarza, który urodził się w Jegławkach niedaleko Kętrzyna. Spotkanie odbyło się w bibliotece, gdzie osiemdziesięcioletni wówczas pisarz wspominał swoją młodość na Mazurach.
Przeczytałam kilka jego książek, ale wciąż pozostaję pod wrażeniem "Życia ptaków w Auschwitz". W posłowiu Mirosław Ossowski napisał: "O obozie koncentracyjnym Auschwitz wiemy dziś prawie wszystko. Polscy czytelnicy poznali jego ponurą rzeczywistość z wielu relacji, także z opisów literackich." Surmiński jednak o obozowym życiu opowiada w sposób niezwykły. Absolutnie niczego nie wybiela, niczego nie tłumaczy i nie prosi o wybaczenie. W tej książce zupełnie nie chodzi o obrachunek z historią.
Jest to wręcz poetycka opowieść o dwóch mężczyznach, których rozdziela drut kolczasty - o więźniu i esesmanie, których połączyła pasja - PTAKI.
Polecam.

Kontrastowy obraz - zaciekawienie żołną esesmana-ornitologa podczas wyładunku ludzi na stacji kolejowej Auschwitz - poruszający moment.

Ciekawa, choć mało znana powieść poruszająca problem obozów koncentracyjnych. Autor nie skupia się w niej na ciężkim życiu więźniów, zagłębiając się w inną sferę- sferę duchową i próbę odpowiedzi na pytanie "dlaczego?". Polecam!

• Tematyka Żydowska
  • Do kupienia