Cienie

Wolne Lektury
noc dzień światłość kondycja ludzka
literatura piękna
noc dzień światłość kondycja ludzka

Bardzo pesymistyczne, ale prawdziwe. Każdy z nas jest takim cieniem, a jeśli nie, to na pewno niektórzy z nas.

Kanon i moc wielkiego mistrza!

Smutne opowiadanie, ale jak mawiał Pan-Pijak spotykany przeze mnie w mojej dzielnicy pod sklepem: "taka (już) proza życia".

Bardzo piękna w swej prostocie nowela. Zmusza do refleksji i spojrzenia na ludzi wokół z innej perspektywy.

"Każdy niesie drobny płomyk nad głową, każdy na swojej ścieżce roznieca światło, żyje niepoznany, trudzi się nieoceniony, a potem znika, jak cień..."

Sztuką jest opowiedzenie, poprzez użycie tak niewielkiej ilości słów tak wymownej prawdy i to w takim pięknym stylu.

"I został tym po śmierci, czym był za życia"
Zatrzymałam się na tych słowach i nadal nad nimi myślę. Jest w nich jakaś głębia, jakiś czar. Prus był pisarzem który wiedział jak używać słów, wiedział co się za nimi kryje. Co chwila napotykam w jego tekstach na perełki takie jak to zdanie. I myślę.

• E-book
  • Filologia polska