Czy można uciec od samego siebie? Pajtim Statovci i jego „Przejście”

LubimyCzytać LubimyCzytać
19.11.2020

Druga powieść młodego fińskiego pisarza Pajtima Statovciego „Przejście” (przekład Sebastiana Musielaka), w mistrzowski sposób opowiada o wyobcowaniu i poszukiwaniu nowej tożsamości. Statovci jest jedną z wschodzących gwiazd współczesnej literatury nie tylko w Finlandii, ale też na świecie – „Przejście”, pod anglojęzycznym tytułem „Crossing”, trafiło na listę książek nominowanych do amerykańskiej National Book Award.

Czy można uciec od samego siebie? Pajtim Statovci i jego „Przejście”

Premierę  powieści Pajtima Statoviviego zapowiadaliśmy już na naszych łamach na początku listopada. Ten wielokulturowy autor (urodzony w Kosowie, wychowany w Helsinkach) jest uznany za głos młodego pokolenia, które wyzwala się z ograniczających ram narodowości, tożsamości płciowej, pochodzenia. W kilku wywiadach udzielanych polskim dziennikarzom, między innymi Michałowi Nogasiowi z „Gazety Wyborczej”, Statovci podkreśla, że każdy z nas ma prawo określić, kim jest, a nikt inny nie ma prawa nam tej tożsamości narzucać:

„Świat zmusza nas do składania jasnych deklaracji, skąd jesteśmy, kim się czujemy, jaką mamy orientację seksualną. To przemoc, której wielu nie dostrzega” – przekonuje w tej rozmowie Pajtim Statovci.

Wiele lat po brawurowej uciecze łodzią z komunistycznej Albanii do Włoch, jeden z dwóch głównych bohaterów opowiada historię dzieciństwa chłopaków, ich wspólnego dorastania i przyjaźni, odważnej ucieczki i tego, co wydarzyło się potem. Na początku, przez kilka pierwszych rozdziałów, wierzymy opowiadającemu w tę barwną historię. Ale potem nachodzi nas zwątpienie: czy narratorem jest na pewno Bujar? A może jest nim Agim? Czy ocalały z przeprawy młodzieniec przyjął tożsamość tego drugiego? Przecież nie możemy tego wiedzieć – właśnie o tę anonimowość w nowym miejscu i nowym życiu w tym wszystkim chodzi! Wraz z głównym bohaterem zastanawiamy się: czy można uciec od samego siebie? Wspomnienia i traumy z nami zostają, ale czy w odmiennym otoczeniu lub nowym kraju stajemy się innymi ludźmi? I czy zawsze pozostaje w nas tęsknota za bliskimi, młodością, przyjaciółmi?

Błąkając się samotnie po ulicach kolejnych odwiedzanych i zamieszkiwanych przez niego miast, dorosły już narrator nie odpowiada jednoznacznie na te pytania, pozostawia czytelnikowi wybór interpretacji wszystkich opisywanych w powieści doświadczeń. Rozmyśla nad sensem życia, samotnością, miłością i ze smutkiem stwierdza, że w pewnym stopniu w nowym otoczeniu jednak już zawsze pozostaniemy obcy, ale możemy siebie „stworzyć” na nowo.

pejtim statovci

Książka jest już do kupienia w księgarniach online.

Zapraszamy do lektury fragmentu książki „Przejście”:

Przejście

Issuu is a digital publishing platform that makes it simple to publish magazines, catalogs, newspapers, books, and more online. Easily share your publications and get them in front of Issuu's millions of monthly readers. Title: Przejście, Author: Lubimyczytać.pl, Name: Przejście, Length: 6 pages, Page: 1, Published: 2020-11-19

Artykuł sponsorowany


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 19.11.2020 13:18
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post