Silna, ale i wrażliwa. „Urocza dla Ciebie” autorstwa Becky Wade

LubimyCzytać
14.02.2020

Siła jest kobietą, jak głosi hasło niezależnych i pewnych siebie kobiet. Wydaje się, że podobnego zdania jest Becky Wade, która pracując nad swoimi postaciami, kreuje wizerunek kobiet pewnych siebie, samodzielnych i wysoko stawiających poprzeczkę sobie i innym. W ten obraz idealnie wpasowuje się Britt Bradford, którą poznajemy w „Uroczej dla Ciebie”, czyli trzeciej powieści z serii „Przypadki sióstr Bradford”.

Silna, ale i wrażliwa. „Urocza dla Ciebie” autorstwa Becky Wade

Główna bohaterka o wielowymiarowej osobowości, ukazana z kilku perspektyw, od początku wzbudza sympatię. Ma w sobie dużo pozytywnej energii i charyzmy, która przyciąga zarówno innych bohaterów, jak i czytelnika. Widzimy ją oczami bliskich jej osób, ale również w kontekście wydarzeń budujących fabułę. Poszczególne rozdziały sprawnie prowadzą nas przez najważniejsze wątki będące tłem dla bohaterów. Poznajemy Britt w kilku rolach – jako prowadzącą własne przedsiębiorstwo, troskliwą siostrę i przyjaciółkę, skuteczną swatkę i wreszcie wrażliwą kobietę. Autorka szczególną uwagę przykuwa, starannie odmalowując uczucia Britt towarzyszące jej w pełnieniu każdej z tych ról. Szerokie spektrum emocji, jakich doświadcza w poszczególnych sytuacjach życiowych, składa się na bohaterkę, którą można odczytywać jako obraz współczesnej kobiety mającej różne cechy nabyte w wyniku zmian kulturowych i społecznych.

Czytając „Uroczą dla Ciebie” Becky Wade, poznajemy bohaterkę przede wszystkim jako ambitną i niezależną kobietę, która z pasją rozwija swoją firmę. Towarzyszymy jej w niestrudzonych próbach stworzenia czekolady idealnej, zarówno w smaku, jak i strukturze. Becky wszelkie niepowodzenia traktuje jak wyzwanie, a porażki zamiata pod dywan, nie pozwalając sobie na słabość i tłumiąc emocje. Niemal dosłownie traktuje powiedzenie „Co nas nie zabije, to nas wzmocni”, a po ciężkim wypadku nie chce przyjąć pomocy od przyjaciół i bliskich, bagatelizując swój poważny stan:

W wypadku została poważnie ranna. Mimo to nie mogła znieść litości i rozpieszczania ze strony rodziny i przyjaciół, gdy dochodziła do siebie. Tak, była ranna, ale wszystko było w porządku.

Okładka książki „Urocza dla Ciebie“ Becky Wade

Miłość jako oddanie kontroli

Autorka wykreowała postać wrażliwej bohaterki, którą targają sprzeczne emocje. Szczególnie mocno uwidacznia się to na płaszczyźnie relacji damsko-męskich. Britt lubi flirtować, czerpie z tego przyjemność, ale boi się pełnego zaangażowania i w rezultacie, po kilkumiesięcznej fascynacji, bez żalu kończy kolejne związki. Z jednej strony mocno ceni sobie niezależność i możliwość decydowania o sobie, ale z drugiej strony od czasu do czasu odzywa się w niej tęsknota za bliskością:

Uważała, iż małżeństwo to ciężki rodzaj zobowiązania, a w dodatku wieczny. Nie musiała się przed nikim tłumaczyć, i to jej się podobało. Choć z drugiej strony nikt nie powiedział jej, żeby nie płynęła kajakiem po rwistej rzece, bo się o nią boi. Ceniła to, że może sama zdecydować, iż chce pojechać do Kanady, i następnego ranka zrealizować swój plan, ale nie miała z kim udać się na taką wycieczkę. Ceniła sobie wolność, a mimo to, czasami przychodziło jej na myśl, że przynależność do kogoś może być warta kilku poświęceń.

Często wśród kobiecych bohaterek książkowych emocjonalny rollercoaster przybiera na sile w momencie wejścia w relację damsko-męską. Kobieta samodzielna, zazwyczaj przejmująca inicjatywę, zostaje postawiona przed koniecznością zmiany swojego dotychczasowego funkcjonowania na nowy model, który włączy w jej życie męski pierwiastek. Nie inaczej jest z bohaterką „Uroczej dla Ciebie”, której towarzyszymy w zupełnie nowej dla niej roli. Związek dwojga osób to częściowe oddanie kontroli nad swoim życiem, co Britt przychodzi z niemałą trudnością. Bohaterka, na fali nowych uczuć, boryka się z emocjami wynikającymi z jej silnej osobowości.

Siła sióstr Bradford

W trend ukazywania silnych kobiet wpisują się między innymi bohaterki dwóch poprzednich powieści Becky Wade – „Wierna Tobie” i „Zakochana w Tobie”. Obie pozycje należą do obyczajowego cyklu „Przypadki sióstr Bradford”. Ponownie spotykamy tu niezależne żeńskie postaci, o wyrazistym charakterze, z niebanalną historią w tle. Pikanterii dodają powieściom wątki kryminalne, które stopniują napięcie i dawkują emocje. Główne bohaterki, Nora i Willow, to kobiety wyraziste, które mocno trzymają się swoich zasad. Przechodząc przez kolejne rozdziały powieści, właściwie do końca nie wiemy, dokąd je to zaprowadzi. Świat silnych kobiet to niejako wizytówka Becky Wade, która przekazuje czytelnikom spójny przekaz i nadzieję – niezależność nie musi wiązać się z samotnością.

Współczesne siłaczki to wielowymiarowe bohaterki, których bogate życie wewnętrzne dostarcza inspiracji i wzbogaca fabułę. Przyglądając się kobiecym postaciom, możemy zauważyć w nich siebie, nasze emocje i zachowania. W powieściach Becky Wade to mężczyźni schodzą na drugi plan, ustępując miejsca nowym mentorkom.

Artykuł na podstawie książki Urocza dla Ciebie Becky Wade

Reklama

komentarze [1]

Sortuj:
Dodaj wypowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

2507
4
14.02.2020 10:37

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd