Literatura, czyli półwieczność – festiwal „Opętani Literaturą” i Nagroda Gombrowicza

LubimyCzytać
08.08.2019

„Literatura czyli półwieczność” – to hasło czwartego już festiwalu „Opętani Literaturą”, towarzyszącego Nagrodzie Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Wynoszącą 40 000 złotych nagrodę przyznaje prozaikom debiutantom Prezydent Radomia przy współudziale Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, które jest także organizatorem festiwalu.

Literatura, czyli półwieczność – festiwal „Opętani Literaturą” i Nagroda Gombrowicza

Nominowanych i zwycięzców wybiera kapituła w składzie: Ewa Graczyk, Jerzy Jarzębski (przewodniczący), Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak i Justyna Sobolewska. Sekretarzem kapituły jest kurator Muzeum Witolda Gombrowicza Tomasz Tyczyński. W tym roku do przeczytania mieli blisko siedemdziesiąt książek.

Przypomnijmy, że kapituła postanowiła nominować:

 

Nominacje otrzymali za swoje pierwsze książki (regulamin pozwala nagradzać również drugie książki prozatorskie), wydane w małych oficynach od lat stawiających na debiutantów. Kto otrzyma Nagrodę Gombrowicza dowiemy się 15 września podczas gali kończącej festiwal Opętani Literaturą. Z nominowanymi będzie można spotkać się w przeddzień ogłoszenia werdyktu kapituły, rozmowę z nimi poprowadzi Michał Nogaś.

Tegoroczny festiwal zatytułowany został „Literatura, czyli półwieczność”, co jest nawiązaniem do cyklu wydarzeń związanych z pięćdziesiątą rocznicą śmierci Witolda Gombrowicza, który Muzeum Witolda Gombrowicza nazwało „Gombrowicz półwieczny”.

Pierwsze wydarzenie festiwalowe już 1 września. Stałym punktem kolejnych edycji festiwalu jest lektura „Opętanych”, w tym roku fragmenty czwartego rozdziału usłyszymy w interpretacji Doroty Segdy. A po lekturze rozmowa o Gombrowiczu, grach i maskach, sensie i istocie aktorstwa, którą poprowadzi Piotr Kłoczowski.

Część festiwalowych rozmów poświęcona będzie pamięci, trwaniu w literaturze, a także literackim zapisom przemijania i śmierci. Z ubiegłorocznym laureatem Nagrody Gombrowicza Marcinem Wichą rozmawiać będzie Inga Iwasiów. Piotr Śliwiński wygłosi wykład o twórczości poety, dla którego śmierć i pamięć były najważniejszymi tematami twórczości „Tadeusz Różewicz: wielkość, nicość, solidarność”.

Pokazany zostanie dokument o Witoldzie Gombrowiczu wyreżyserowany przez Andrzeja Wolskiego, twórcę wielu filmów biograficznych poświęconych artystom. Reżyser opowie też o swoich filmowych zmaganiach z pamięcią i jej zapisami, a także o opowiadaniu biografii twórczej przy pomocy narzędzi filmowych.

Festiwal będzie też okazją do nieco autotematycznych refleksji o sensie i znaczeniu nagród literackich, a także kontrowersjach związanych z ich przyznawaniem. Pretekstem do tych dyskusji będzie literacki Nobel. O tym – między innymi – dlaczego Literacka Nagroda Nobla nie oddała się w końcu Gombrowiczowi dyskutować będą uczestnicy „Sądu nad Nagrodą Nobla”, który poprowadzi Janusz Margański, a za sędziowskim stołem – autentycznym, bo rozmowa odbędzie się w zabytkowym budynku radomskiego Sądu Okręgowego – zasiądą: Małgorzata Smorąg-Goldberg, Justyna Sobolewska oraz Olaf Kühl.

Jak zwykle organizatorzy zadbali też o stronę muzyczną przedsięwzięcia. Rozmowie Wichy i Iwasiów towarzyszył będzie koncert jazzowego zespołu New Bone, który zagra utwory Krzysztofa Komedy. W tym roku przypada również pół wieku od jego śmierci.

„Ach”, tak afirmatywnie zatytułowany jest koncert Katarzyny Groniec, który będzie kolejnym wydarzeniem festiwalowym. I wreszcie podczas gali wręczenia Nagrody, którą tradycyjnie poprowadzi Jerzy Sosnowski, wystąpi twórca, który od lat niezwykle oryginalnie i udanie łączy muzykę z literaturą, czyli Stanisław Soyka.

Serwis Lubimyczytać.pl objął patronat medialny nad tym wydarzeniem.

Reklama

komentarze [1]

Sortuj:
2834
4
08.08.2019 11:53

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd