Słońcem na papierze. Wesoła opowieść o Kornelu Makuszyńskim

Okładka książki Słońcem na papierze. Wesoła opowieść o Kornelu Makuszyńskim Anna Czerwińska-Rydel
Okładka książki Słońcem na papierze. Wesoła opowieść o Kornelu Makuszyńskim
Anna Czerwińska-Rydel Wydawnictwo: Akapit Press literatura dziecięca
literatura dziecięca
Akapit Press
2014-04-11
2014-04-11
Kornel Makuszyński

Lekkim piórem pisane i zilustrowane wspomnienia dla dzieci i młodzieży i chociaż już 'wyrosłam' podobało się. Zwłaszcza listy od dzieciaków :)

Urzekła mnie. Urzekła a nawet zachwyciła. Według mnie można powiedzieć o niej "książka niezwykła - wyjątkowa, jedna z tych o których długo się pamięta i chce pamiętać. Zapadła w pamięci, zapisała się w sercu, wzruszyła, sprawiła, że w oczach pojawiły się łzy... Łzy, które towarzyszyły mi w trakcie i po skończeniu książki a nie jest to żadna banalna historia o nieszczęśliwej miłości.

Książka kierowana do młodszego czytelnika, ale napisana tak, że z przyjemnością przeczyta ją nie jeden dorosły. Podróż po przez życie pewnego znanego pisarza, który kochał słowo pisane i tworzył przede wszystkim z miłości a dopiero potem pasji - Kornela Makuszyńskiego.
Razem z małym Kornelem dorastamy, przeżywamy nagłą śmierć ojca, chodzimy do szkoły, w wieku szkolnym piszemy pierwsze wiersze a w dorosłym opłakujemy śmierć pierwszej żony, decydujemy się na kolejne małżeństwo, przyglądamy się rozwojowi kariery...
Przez cały czas czujemy jakbyśmy byli tuż obok, jakby pisarz stał na wyciągnięcie naszej ręki a my moglibyśmy go dotknąć, usłyszeć - czujemy tę niezwykłą atmosferę, którą wokół siebie roztaczał.

Jednak to nie tylko fakty ale również cytaty z gazet, skany kilku listów od dzieci do pisarza, wiersze i cytaty, Kalendarium czy też archiwalne fotografie życia pisarza. To ciekawa akcja, która w połączeniu z wszystkim wymienionym wcześniej tworzy barwną, ciepłą, słoneczną opowieść o życiu Kornela Makuszyńskiego... nie tylko pisarza ale również syna, brata sześciu sióstr, ucznia z problemami z przedmiotami ścisłymi, wielbiciela teatru i bułek z kiełbasą otrzymywanych za pisanie innym wypracowań....
Człowieka, który kochał dzieci, często im pomagał, mówił, że należy czytam (dzieciom i samym sobie)...
Człowieka niezwykłego i o wielkim sercu.

"Słońcem na papierze" to uroczo napisana biografia Kornela Makuszyńskiego, adresowana do najmłodszych czytelników.
Ma formę barwnej opowieści, obfitującej w anegdoty, ciekawostki i zabawne epizody z życia pisarza, który zaczynał od tworzenia dla dorosłych, a kojarzony jest przede wszystkim z twórczością dla dzieci (co, oczywiście, nie jest żadną ujmą).

Autorce udało się połączyć lekkość przekazu z wagą i powagą treści, w której - jak w książkach Makuszyńskiego - odnajdujemy także dużą dawkę humoru.

Całość jest ciekawie zaprojektowana pod względem graficznym - przyjemna lektura i dla dzieci, i dla dorosłych, zwłaszcza tych, którzy pamiętają z dzieciństwa "Przygody Koziołka Matołka" i inne utwory pisarza.

Autorce udało się...

Ma formę barwnej, pogodnej opowieści, obfitującej w anegdoty, ciekawostki i zabawne epizody z życia pisarza, który zaczynał od tworzenia dla dorosłych, a kojarzony jest przede wszystkim z twórczością dla dzieci (co, oczywiście, nie jest żadną ujmą).

Autorce...

Ta książka bardzo ale to bardzo dobra.
Ja z moją klasą spotkałam się z pisarką Panią Czerwińską.

Kupiłam wtedy tą książkę a pani podpisała mi się na okładce :D

Ta książka bardzo ale to bardzo dobra.
Ja z moją klasą spotkałam się z pisarką Panią Czerwińską.

Kupiłam wtedy tą książkę a pani podpisała mi się na okładce :D

Jest to moje drugie spotkanie z książką Anny Czerwińskiej-Rydel i muszę powiedzieć, ze znowu udane.

Tym razem poznajemy biografię Kornela Makuszyńskiego. Wielkiego pisarza, nogę z matematyki, fizyki i chemii, a utalentowanego z języka polskiego.
Wspaniałego, dobrego człowieka, a równocześnie wielkiego psotnika. Gdy był mały był wydalony z kilku szkół.
Nie wiedziałam, że Kornel Makuszyński odegrał rolę w życiu Stanisława Marusarza.
Trochę smutno zrobiło mi się na końcu...
I nie tylko z powodu śmierci pisarza.

Polecam.

Nie wiedziałam, że...

• Dla dzieci
  • Słowo i obraz
  • Książki o książkach, z książkowymi motywami
  • Rok 2017
  • Bez-Kresy

Anna Czerwińska-Rydel Słońcem na papierze. Wesoła opowieść o Kornelu Makuszyńskim Zobacz więcej