Felix, Net i Nika oraz Świat Zero

Cykl: Felix Net i Nika (tom 9)
Wydawnictwo: Powergraph
felix, net, nika, kosik, teleportacja, czas
Martyna

Co, jeśli dzisiejsza rzeczywistość różni się od tej, którą pamiętasz z wczoraj? Zawodzi cię pamięć, czy cały świat próbuje cię oszukać? Jeśli tak jak Felix, Net i Nika przeszedłeś przez Pierścień – po drugiej stronie czeka cię wiele niespodzianek.

Przygody, humor, gimnazjalne miłości – tego, jak zwykle w książkach serii „Felix, Net i Nika”, nie zabraknie!

źródło opisu: Powergraph

źródło okładki: http://www.powergraph.pl/

Wkp | 2015-03-27
Przeczytana: 28 marca 2015

FELIX, NET I NIKA ORAZ ŻYCIA ALTERNATYWNE

To już dziewiąty tom przygód najpopularniejszych chyba nastolatków w Polsce. Powoli więc zbliża się jubileuszowa dziesiątka i fakt ten trzeba było jakoś uczcić. Tym tomem Kosik wprowadza czytelnika w to właśnie wydarzenie i robi to w taki sposób, że „Świat Zero” staje się jednym z najlepszych części cyklu!

Felix, Net i Nika dopiero co zaradzili buntowi maszyn, ale życie nie zamierza dać im wytchnienia. Z okazji imienin Felixa, cała trójka trafia do Instytutu Badań Nadzwyczajnych, gdzie naukowcom udało się odtworzyć pierścień teleportacyjny z bazy w Milo. Wprawdzie nie ma drugiego, więc nie działa, ale to nie znaczy, że nie stanowi zagrożenia. Przekonują się o tym Felix, Net i Nika, kiedy przez niego przechodzą. Niby nie dzieje się nic, ale szybko okazuje się, że w całym otoczeniu nie zgadzają się szczegóły. Drobiazgi, ale jednak. Odkrycie, że trafili do alternatywnej rzeczywistości staje się powodem kolejnego przejścia przez pierścień....

Estera | 2015-07-06

Co by się stało, gdyby rakieta w "Orbitalnym spisku" nie weszła na orbitę? Co, gdyby Laura pojechała do pensjonatu "Trzy Kuzynki" w innym terminie? Albo gdyby powstanie warszawskie odniosło zwycięstwo i Niemcy wygrali II wojnę światową? A gdyby Polska wygrała wojnę z Rosją około sześćset lat temu? Na te pytania odpowiada ta historia, opowiada scenariusze alternatywne.

Science-fiktion jest tu bardzo dużo, można by rzec, że książka nie pozwala nam choć na chwilę nie skupić się na fabule, bowiem nie zrozumiemy opisywanej sceny. Tu każdy najdrobniejszy szczegół zdaje się mieć duże znaczenie i wiele skutków.
Alternatywne scenariusze są zgrabnie wpisane w akcję, a sama akcja szybka i z nieprzewidywalnymi zwrotami. Gorąco polecam.

Alaska | 2012-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2012

Przygód trójki przyjaciół ciąg dalszy. Felix organizuje dla klasy, przyjęcie imieninowe. W ramach prezentu, po imprezie pan Polon zabiera paczkę do Instytutu Badań Nadzwyczajnych, gdzie chce pokazać im najnowsze odkrycie. Wynalazkiem okazuje się Pierścień, znany nam już z drugiej części. Niestety, ale teleportacja jest niemożliwa, ponieważ z braku pieniędzy, naukowcy nie zdołali zbudować drugiego Pierścienia. Felix, Net i Nika są tym faktem nie co zawiedzeni, ale w ramach wspomnień z Milo, przechodzą przez Pierścień. Okazuję się, że kilka szczegółów różni się od tych, które były przed przejściem przez teleport. Przyjaciele odkrywają później, że znaleźli się w innym świecie alternatywnym. Gonitwa w poszukiwaniu świata zero, powoduje że Felix, Net i Nika coraz bardziej oddalają się od domu i na razie nie znają sposobu, który pomógłby im do niego wrócić.

O Rafale Kosiku, wspomniałam kilka postów wcześniej, kiedy recenzowałam "FNN oraz Bunt Maszyn". Wydaję mi się, że nie ma sensu się...

Dziewiąta już część Felixa, Neta i Niki tak samo świetna jak poprzedniczki i można podsumować ją tak: Genialna fabuła w połączeniu z cudnymi postaciami, okraszona śmiertelną dawką humoru! Powiem tak - Rafał Kosik wspiął się na wyżyny swoich możliwości. Odejmuję gwiazdkę za Laurę, która jest wciąż zbyt kulejącym wątkiem, żeby na okładce mogło widnieć nazwisko Kosika. Jednak prócz tego - książka wybitna. W pełnym znaczeniu tego słowa.

Justilla | 2011-12-21
Przeczytana: 26 listopada 2011

Zdaje się, że dopiero co czytałam "Bunt Maszyn" i z utęsknieniem wyczekiwałam na listopad. A ten nadszedł tak znienacka i przyniósł odkrycie w postaci "Dziedzictwa" i kolejnego tomu FNiN. Dodatkowo FNiN wygrałam w konkursie i dostałam z podpisem autora - to dopiero była moja radość, gdy to ujrzałam.

"Świat Zero" to już 9 tom serii, a wedle słów autora będzie on pisał "dopóki starczy mu pomysłów". Fani więc wierzą, że będzie trwało to długo, a czy powinien to robić - odpowiedź znajdziemy w tym tomie i bezsprzecznie brzmi ona - tak.

Od dawna uważam, że FNiN to najlepsza na polskim ryku powieść s-f dla młodzieży, co autor udowadnia w każdym tomie. Tym razem tematycznie nawiązał trochę do drugiej, skądinąd mojej ulubionej, części czyli "Teoretycznie Możliwej Katastrofy". Mamy więc do czynienia z Pierścieniem, ale nie tym z Milo. To Instytut zbudował podobny, ale tylko jeden. Trio dla żartu przechodzi przez niego. Teoretycznie nic się nie stało... Tylko praca domowa się nie zgadza....

eR_ | 2016-07-02
Przeczytana: 29 czerwca 2016

Rafał Kosik, to pisarz, który pisząc dla dorosłych, takie powieści, zaliczane do sf, jak"Mars", "Kameleon", mój ulubiony"Vertical", czy zbiory opowiadań"Obywatel, który się zawiesił", postanowił, również dla młodszego czytelnika coś przygotować.Czego rezultatem jest seria dla młodszych czytaczy"Amelia i Kuba", a dla starszych czytelników"Felix Net i Nika".Seria ta, w skrócie określana jako"FNiN", liczy już 14 tomów i nie zanosi się na to, aby to był koniec.
Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Powergraph, otrzymałem do przeczytania, ale również do zrecenzowania dziewiąty tom tego cyklu.

Nasi bohaterowie przechodzą przez Pierścień w Instytucie Badań Nadzwyczajnych i trafiają do wszechświata równoległego.Tutaj wszystko jest nieco inne niż u nas, a przyjaciele próbując wrócić do siebie, coraz bardziej się oddalają od"wersji właściwej".

Moja ulubiona część zdecydowanie.Uwielbiam rozważania w rodzaju"co by było gdyby", a gdy czyni to ktoś, kto ma talent do tego, to nic mi więcej do...

AshiNa | 2013-07-29
Przeczytana: 22 sierpnia 2012

Kolejna genialna książka tej serii o trójce przyjaciół, którzy jak zawsze pakują się w kłopoty.
Tym razem przechodzą przez pierścień w instytucie. Bohaterowie następnego dnia zauważają, że pewne szczegóły się nie zgadzają, więc przechodzą jeszcze raz, myśląc, że wszystko wróci do normy. Jednak, jak to już z ich szczęściem bywa, zamiast naprawić błąd tylko pogorszyli swoja sytuację. Zaczęli trafiać do kolejnych, coraz bardziej odmiennych światów od tego pierwotnego.
Książka jest wspaniała, nie mogłam doczekać się kolejnej części.

Aria | 2011-12-28
Przeczytana: 18 grudnia 2011

Ciekawe kiedy ciąg dalszy.

Ascello | 2011-12-22
Przeczytana: 10 grudnia 2011

"Felix, Net i Nika oraz Świat Zero" to kolejna, dziewiąta już część cyklu Rafała Kosika o niezwykłych nastolatkach, którzy rozwiązują równi niezwykłe problemy, i która to seria zrobiła niemałą furorę w Polsce. Czy słusznie? Jak najbardziej, ale czy po tak wielu tomach da się powtórzyć ten sukces? Oczywiście, furora dalej jest, tylko ze słusznością zaczyna być mały problem.

Akcja zaczyna się niewinnie: Felix ma imieniny i z tejże okazji rodzice chłopców zabierają całą trójkę po raz kolejny do Instytutu Badań Nadzwyczajnych, żeby zaprezentować im... kopię pierścienia Wunrung, znanego z drugiego tomu portalu czasoprzestrzennego. Tyle, że kopia jest tylko jedna, więc w teorii działać nie powinna. W końcu jak zrobić tunel, kiedy jest wejście, a wyjścia nie ma. Ale jak to bywa, teoria z praktyką rozmijają się w świecie rzeczywistym, przez co trójka przyjaciół trafia do... świata równoległego, zupełnie nie wiedząc jak to się stało. I tak zaczyna się ich nowa "przygoda" związana z...

Rachel3 | 2015-01-30
Przeczytana: 19 grudnia 2011

Uwaga! W recenzji zdradzam ważne dla fabuły poprzednich tomów szczegóły! Ponadto, opinia pochodzi z czasu świeżo po przeczytaniu książki (a więc krótko po jej wydaniu), została najpierw opublikowana gdzieś indziej (patrz: sam dół).

Popularna seria Rafała Kosika o trójce gimnazjalistów doszła już do imponującego rozmiaru - to aż dziewięć tomów, dziesiąty w drodze, a końca nie widać. Osobiście znam oprócz tej tylko jedną serię traktującą o ciągle tych samych bohaterach, która może się pochwalić podobnym wynikiem. Nic dziwnego, że sięgnęłam po "Świat Zero" z entuzjazmem, ale i pewną obawą, pozostałą po "Buncie Maszyn". Niestety, dziewiąty tom nie dorównuje poziomem poprzednim częściom.

Nie zrozumcie mnie źle. Książka nie jest kiepska, wręcz przeciwnie. Nadal to jedna z najlepszych pozycji polskiej fantastyki dla młodzieży, przynajmniej moim zdaniem. Czegoś jednak zabrakło. By ustalić czego, przeczytałam tę książkę jeszcze raz, sięgnęłam także do poprzednich części. Oto, co mi...