O północy na Nadbrzeżu Rzeźników

sweeciak sweeciak
14.11.2022
Okładka książki Zagubiony Simon Beckett Logo Patronat

Nadbrzeże Rzeźników. Opuszczone miejsce z pustymi magazynami i szumem wody. Nikt tu się nie zapuszcza, w szczególności w nocy. A jednak w mroku słychać kroki sierżanta Jonaha Colleya, który to o północy ma się spotkać ze swoim dawnym kolegą. Mają porozmawiać, ale jak to bywa w życiu, nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem. Tym razem los postanowił ów plan spotkania wzbogacić o krew, wapno i śmierć. Gotowi, by stawić temu czoła?

Simon Beckett, brytyjski pisarz, podbił serca czytelników na całym świecie serią o Davidzie Hunterze, antropologu, który zanurzył nas w tajnikach śmierci. Tym razem postanowił wykreować nowego bohatera, sierżanta Jonaha Colleya, i oddał nam w ręce pierwszy tom otwierający cykl jego przygód. „Zagubiony”, bo o nim mowa, zabiera nas w trochę inny świat niż ten, który do tej pory znaliśmy ze spraw wcześniejszego bohatera, ale nie bójcie się, też jest całkiem dobry i co najważniejsze – wciąga.

Jonah Colley pracuje w elitarnej jednostce SCO19. Dziesięć lat temu przeżył największy koszmar, jaki może spotkać rodzica. Jego czteroletni synek Theo zaginął, a poszukiwania nie przyniosły żadnego rezultatu. Jego życie legło w gruzach. Poznajemy go po dekadzie egzystowania, gdy telefon od dawnego przyjaciela otwiera dawne drzwi, a przeszłość uderza w teraźniejszość ze zdwojoną siłą. Czy nasz bohater się w tym odnajdzie, czy jednak wygra mrok Nadbrzeża Rzeźników?

„Zagubiony” to pozycja, która od razu rzuca nas na głęboką wodę. Od pierwszych stron zostajemy wciągnięci w wartką akcję, pełną tajemnic i zakrętów. Zanurzamy się w mrokach przeszłości oraz umysłu bohatera. Strona po stronie przyjmujemy ciosy zadawane bohaterowi i próbujemy poukładać wszystkie elementy w całość. Można zatem powiedzieć, że mamy dobry thriller z domieszką akcentów psychologicznych i zagadką kryminalną, którą krok po kroku próbujemy rozwiązać. Powołani do życia bohaterowie pozostają w pamięci. Autor nie uczynił z nich jednostek ponadprzeciętnych, są oni zwykłymi ludźmi, którym zdarza się popełniać błędy i podejmować złe decyzje. Umiejętnie dozuje nam wiedzę, pobudzając naszą ciekawość i chęć na więcej. Ten niedosyt i niedomówienia sprawiają, że niecierpliwie oczekujemy drugiego tomu.

Simon Beckett stworzył historię, która wciąga, zaciekawia i budzi masę emocji. Na kartach swej książki poruszył temat zaginięcia dziecka i traumy, która nie mija z czasem. Dodał do tego handel ludźmi, korupcję i wewnętrzne śledztwa w policji. Wszystko to w gąszczu poszlak, przypuszczeń i niedomówień. Zbudował świat, w którym prawda nie zawsze jest oczywista, życie nie bywa różowe, a policjant nie jest superbohaterem. I choć można by powiedzieć, że cała fabuła nie jest niczym nowym, to jednak przedstawiona słowami Becketta i otulona stosownym klimatem nadaje całości odpowiedni posmak.

„Zagubiony” to książka, którą czyta się szybko i z wypiekami na twarzy. Wartka akcja, ciekawi bohaterowie i odpowiedni klimat sprawiają, że ciężko się od niej oderwać. To pozycja, która kusi i obiecuje. Spędzicie z nią przyjemny wieczór, a także noc, bo nie odłożycie jej, póki nie poznacie zakończenia. Polecam.

Agnieszka Zwolska-Szydłowska