Historia współczesnej psychologii

Okładka książki Historia współczesnej psychologii
Schultz Duane P.Schultz Sydney Ellen Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
A History of Modern Psychology
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
2008-01-01
2008-01-01
978-83-233-2284-9
Robert Andruszko
psychologia historia behawioryzm strukturalizm funkcjonalizm psychoanaliza

Okładka książki Psychologia a wyzwania dzisiejszej pracy Schultz Duane P., Schultz Sydney Ellen
Ocena 5,8
Psychologia a ... Schultz Duane P., S...

Jedne z podręczników polecanych na studiach. Bardzo pozytywnie się zaskoczyłam. Pomimo formy podręcznika i tematyki, która mogłaby się wydawać nudna książka bardzo mi się podobała. Przeczytanie tej książki daje jako taki pogląd (choćby minimalny) na to jakie koncepcje psychiki ludzkiej przewijały się przez dzieje ludzkości, jak one powstawały i jakie warunki im sprzyjały. Daje też szersze zrozumienie wpływu aktualnego punktu w historii na pojawienie się nowych prądów w myśleniu. Ogólnie dla zainteresowanych psychologią myślę, że to wartościowa pozycja. Polecam.

Wielką miłośniczką historii nie jestem, ale akurat historia psychologii wydała mi się dość ciekawym tematem, a i egzamin z rzeczonego kursu trzeba zdać, to i zabrałam się za dzieło Schultz & Schultz - "Historię współczesnej psychologii". Przyznam, że wielkiego wrażenia swoją narracją autorki (?) na mnie nie wywarły, jak np. wywarła na mnie narracja rodem z powieści Irvinga Stone'a "Pasje utajone", ale wiadomo, że są to dwie różne opowieści i poddawany tu mojej opinii podręcznik swoje zadanie, czyli cegiełki pomagającej w nauce do egzaminu, spełnia. Nie usnęłam przy nim ani nie dostałam martwicy mózgu, więc przy tym nie nudzi czy nie stanowi jakiegoś ogromnego wyzwania intelektualnego. Ot, jedziemy sobie przez biografię i spuściznę kolejnych sław psychologii wg różnych nurtów ułożonych chronologicznie: filozofii w psychologii, fizjologii w psychologii, strukturalizmu, funkcjonalizmu, behawioryzmu, psychoanalizy i psychologii poznawczej. Szał.

Porównałabym tę pozycję z inną książką historyczno-psychologiczną, czyli sławetnym Ryszardem Stachowskim i jego "Historią współczesnej myśli psychologicznej", ale czytałam ją w wakacje i mimo że to nie były wakacje akademickie 1990 (wtedy akurat przychodziłam na świat, krzycząc, płacząc i zapierając się rękami oraz nogami), to niewiele z niej pamiętam, a pisać w ciemno nie mam zamiaru.

Tak czy siak pozycja ta wielkiej pasji do historii we mnie nie rozbudziła, co nie zmienia faktu, że jest po prostu dobrze napisana.

Jeśli ktoś z Was zna wybitnego praktyka w jakiejś dziedzinie i jest w stanie udowodnić, że nie posiada on wybitnej wiedzy teoretycznej z tematów jakimi się zajmuje to proszę - napiszcie!
Jeśli chcesz być wybitnym psychologiem, nie możesz nie znać historii dziedziny, którą się zajmujesz. Odkryjesz, ze ludzkość poradziła sobie już z wieloma kwestiami, które zaprzątają Ci głowę. Czytaj historie, czytaj książki teoretyczne, dowiaduj się JAK BYŁO, abyś nie wyważył już otwartych drzwi.

A tutaj kilka słów o psychologu, który inspiruje mnie szczególnie oraz cytaty z książki:

Fantastyczna: mnóstwo ciekawostek o postaciach historycznych, które pokazują ich w ludzkim wymiarze, odartym z pompatycznego nimbu geniuszu. To jest naprawdę fascynujące i bardzo ciekawe. Trochę słabsze i nie zawsze pełne jest przedstawienie dokonań tych ludzi. No i historia kończy się nie na czasach współczesnych niestety.
Ale zdecydowanie bardzo dobra książka, napisana przez racjonalnie myślące osoby z talentem do przedstawiania złożonych treści w zrozumiały, ale nie uproszczony sposób. Ja polecam z czystym sumieniem.

Ale zdecydowanie bardzo dobra książka, napisana...

500 stron historii o ludziach, którzy tworzyli/tworzą psychologię. Jak większość amerykańskich książek - napisana jest 'lekko' i ciekawie ;)

Jeśli nie przepadasz za historią to polecam przeczytać tę pozycję. Jest szansa, iż zmienisz zdanie!

Zdecydowanie najlepsza książka ukazująca historię psychologii jaką czytałam! Ukazała mi wiele ważnych faktów (pominiętych na wykładach), napisana bardzo szczegółowo, czyta się przyjemnie. Polecam!!!

Jeden z ciekawszych podręczników z jakimi miałem styczność na studiach.

Jeden z ciekawszych podręczników z jakimi miałem styczność na studiach.

Schultz Duane P. Historia współczesnej psychologii Zobacz więcej