Bez litości

1994-01-01
1994-01-01
Andrzej Keyha
islam kobieta

'Sprzedane' podobały mi się do tego stopnia, że postanowiłam przeczytać kolejną książkę tym razem opisaną z punktu widzenia ich matki. Bez zbędnych epitetów - jest to czytelniczy chłam.
Wyjątkowo ciężko czyta się o ludzkiej głupocie i naiwności - tutaj mamy jej pełno. Występuje też wiele nieścisłości jeśli porównać z tym tworem 'Sprzedane'. Chętnie uzasadniłabym te tezę, ale nie chce zdradzać fabuły gdyby jednak znalazł się ktoś kto chciałby sam się przekonać o prawdziwości moich słów. Nie wiem w jakich celach powstała ta książka jeśli nie zarobkowych. Na te kilkadziesiąt stron tylko kilka wstawek zostało poświęconych uprowadzonym dziewczętom. Reszta to autobiografia ich matki. W pełni zasłużona ocena 1.

Bardzo poruszająca historia, która pokazuje jak w praktyce wyglądają związki z radykalnymi muzułmanami.

Książka-pomimo że opowiada wstrząsającą historię matki Zany i Nadii-wg mnie napisana/przetłumaczona jest w fatalny sposób. Mimo wszystko my-czytelnicy, dowiadujemy się więcej szczegółów tej zatrważającej historii. Polecam jako uzupełnienie "Sprzedanych".

"Bez litości" to wstrzasająca ksiazka oparta na autentycznych wydarzeniach.
Dwie angielskie nastolatki Zana i Nadia zostają sprzedane przez własnego ojca i trafiaja do Jemenu do maleńkich wiosek w wysokich górach.Tam żyją w okropnych warunkach,zostają zmuszone do małzeństwa,posłuszeństwa,rodzenia dzieci i cięzkiej pracy ponad siły.
Książke napisała mama dziewczynek Miriam Ali .Ta zrozpaczona matka poswięciła całe życie na ratowanie córek z niewoli.Jeżdzila do Jemenu i narażała swoje życie na niebezpieczeństwo.Poruszyła prase,telewizje,ambasady i ministerstwa,Jej walka przypominała walke z wiatrakami.Jedna cóeke Zane udało sie uwolnic a Nadia dalej cierpi i rodzi kolejne dzieci w Jemenie.

"Bez litości" to wstrzasająca ksiazka oparta na autentycznych wydarzeniach.
Książke napisała mama dziewczynek Miriam...

Kontynuacja "Sprzedane". Bardzo dobra

Kontynuacja "Sprzedane". Bardzo dobra

Wciągająca, przejmująca historia.
Informacja dla osób, które zamierzają czytać wydanie z 1994 - polecam pominąć wprowadzenie, gdyż, nie wiem czemu, od razu zdradzają tam, jak skończy się cała ta historia.

Wciągająca, przejmująca historia.

Książkę z początku czytało się miło i przyjemnie. Wstrząsające opisy, wyznania, uczucia. Jednak ostatnie pięćdziesiąt kartek niestety ciągły mi się w nieskończoność. Brakowało mi w książce wyjaśnienia co się w końcu stało z Nadią - stąd ocena na cztery gwiazdki.

Wielu czytelników zetknęło się z książką "Sprzedane"
( http://lubimyczytac.pl/ksiazka/52676/sprzedane ) przedstawiającą losy dwóch angielskich dziewczynek sprzedanych i przymusowo wydanych za mąż przez swojego ojca.
Książka "Bez litości" jest uzupełnieniem "Sprzedanych". Nie nazwałabym jej drugą częścią. Jest historią matki, której mąż Jemeńczyk uprowadził czworo dzieci do swego ojczystego kraju. Matki, która przeżyła załamanie nerwowe, która przez wiele lat starała się, żeby jej dzieci wróciły do Anglii. W tym celu udaje się do Jemenu, spotyka swoje córki. Na ile może - pomaga uwięzionym dziewczętom.
Akcja książki zaczyna się dużo wcześniej, jeszcze przed wylotem Zany i Nadii do Jemenu.
Opisuje także losy Zany po powrocie do Anglii i starania się o pozwolenie na powrót do ojczystego kraju Nadii. W tym celu Zana w asyście dziennikarzy powraca do Jemenu i o mały włos nie kończy to się tragicznie.
Opisana jest także historia dzieci, które zostały wysłane do Jemenu w wieku kilku lat. Wbrew pozorom życie jemeńskich chłopców też nie zawsze jest różowe (chociaż mają łatwiej, niż dziewczynki). Synowi Miriam dziadek zakazuje żenić się, i niestety, mimo, że jest dorosłym mężczyzną nie może złamać zakazu dziadka.
Według mnie książki można czytać w dowolnej kolejności. Przeczytanie jednej książki powinno zachęcić do sięgnięcia po drugą.

Wielu czytelników zetknęło się z książką "Sprzedane"

Wg mnie bardziej wstrząsająca niż pierwsza część. Niektóre zdania czytałam kilkakrotnie bo nie wierzyłam w to co czytam....
Polecam gorąco !

Polecam gorąco !

Walka zrozpaczonej matki o odzyskanie córek porwanych przez ojca i wywiezionych do Jordanii.

• Literatura faktu
  • Arabsko - muzułmańsko - afrykańskie
  • Historie prawdziwe

Dodaj cytat z książki Bez litości