Baal. Opera za trzy grosze

Okładka książki Baal. Opera za trzy grosze Bertolt Brecht
Okładka książki Baal. Opera za trzy grosze
Bertolt Brecht Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza ATUT utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Baal. Die Dreigroschenoper
Oficyna Wydawnicza ATUT
2008-01-01
2008-01-01
978-83-7432-338-3
Jacek Stanisław Buras
opera żebracza Weil

Stwierdziłam, że zanim sięgnę po "Japońską operę za trzy grosze", wypadałoby przypomnieć sobie dzieło, do którego Takeshi Kaikō odwołuje się w tytule swojej powieści. "Przypomnieć", to jednak dużo za dużo powiedziane. Kiedy byłam małą dziewczynką, musical Bertolta Brechta i Kurta Weilla pokazywano w telewizji, a najpopularniejsze songi z lubością emitowało radio.

Akcja "Opery za trzy grosze" rozgrywa się w Londynie. Miasto przygotowuje się do wielkiej uroczystości, jaką jest koronacja królowej. Gorączka przygotowań nie omija też londyńskiego półświatka. To środowisko wyjątkowe, tam nie obowiązują żadne zasady. Każdy może zdradzić i być zdradzonym. Ale autor ma dla tych ludzi wiele zrozumienia i współczucia, prawdziwe zło widzi bowiem gdzie indziej.

Bertolt Brecht był marksistą i to wyraźnie przebija z kart jego dzieła. Po dojściu Hitlera do władzy, trafił do USA, skąd po wojnie wrócił do NRD. Kiedy 17 czerwca 1953 w Berlinie wybuchło powstanie, pisarzom polecono rozdawać ulotki z tekstem, że rząd stracił zaufanie do narodu i aby je odzyskać, naród musi jeszcze więcej i jeszcze ofiarniej pracować. Na co Bertold Brecht powiedział, żeby rząd rozwiązał naród i wybrał sobie inny.

Jak twierdzi mój internetowy przyjaciel: "Dlatego został srodze ukarany przez komunistów zza grobu, bo jego dom w Berlinie przypomina melinę patologicznej rodziny. Doczekał się jedynie ławeczki przed swoim teatrem".

Akcja...

"Opera za trzy grosze" to ciekawy tekst o fajnej formie, bardzo nowoczesny jak na czasy, w których powstał. Warto przeczytać.

Pan Brecht mocno ciśnie, lubię to. Końcówka całkowicie mnie powaliła, ale tego tekstu z powagą czytać nie warto - wystarczy z przymrużeniem oka. ;)

Twórczość Brechta coś tam znam, jednak ten tekst był dla mnie tylko okej, być może oczekiwania miałam większe. Opera jest dobra, zakończenie to już mocna tragikomedia. Muszę kiedyś zobaczyć w teatrze, z muzyką ta historia może być świetna.

• Dramaty
  • Literatura niemiecka