Zasłużyłeś

Mariusz Matan Wydawnictwo: Novae Res kryminał, sensacja, thriller
Novae Res
2023-04-28
2023-04-28

Naprawdę dobra👏👏👏 Są emocje . Czyta się szybko. A malkontenci zawsze coś znajdą. Dla mnie dobra na wolny dzień czy leżak😎

Wciągająca, z każdą kolejną stroną miałam ochotę jeszcze bardziej brnąć w tę historię z bohaterami. Nawet mój mąż (który zaznaczę nie czyta) po nią sięgnął i przeczytał ją w ciągu kilku dni. Czekam z mężem na dalszy ciąg.

Niesamowicie wciągająca książka, przeczytana za jednym podejściem. Fajne świeże podejście do tematu kryminału. Bardzo udany debiut. Polecam.

Książka wciągnęła mnie już od pierwszych stron. Bałam się, że to taka marchewka na start, a później będzie tylko gorzej. Pozytywnie się zaskoczyłam, że co chwilę miałam inne emocje, wartka akcja powodowała, że zagłębiałam się coraz dalej. Fajny pomysł na fabułę, motyw tatuażu i wątek farmaceutyczny ciekawie się zgrały. Oceniam wysoko jak na debiut, bo uważam, że każdy kiedyś w czymś jest debiutantem i warto dawać szansę. Mam nadzieję, że Autor napisze kolejną część, bo moim zdaniem warto rozwinąć tę historię.

Przeczytałem i... niedosyt pozostał, duży niedosyt, bo historia według mnie dopiero się rozkręca. Czytałem jednym tchem, dając się wyprowadzać w pole. Książka ukazuje historię Marcela Kownackiego - głównego bohatera, który prowadzi na pozór nudne naukowe życie pracując nad tabletką (antydepresantem),która ma zrewolucjonizować dotychczasowe osiągnięcia farmakologii. Giną studentki z jego uczelni, mimo, że przeprowadza się do innego miasta, one nadal giną i w dodatku są tatuowane literą. Morderca je oznacza, tworząc w ten sposób informację - pytanie do kogo ją kieruje. Dużo wątków i zwrotów akcji, spora dynamika akcji. Powieść bardzo trafiła w moje gusta, dlatego polecam osobom, które nie lubią czytać szczegółowych opisów morderstwa, a wolą jak się dużo i szybko dzieje.

Widać, że jest to przemyślana historia, bo na długo zostaje w głowie. Zwroty akcji i sama historia wciągnęła mnie na tyle, że nie mogłem oderwać się od książki. Wątek farmaceutyczny zgrabnie wpleciony w całość, co dodało dodatkowej pikanterii. Z minusów wymieniłbym, to że chciałoby się więcej. Niektóre wątki można by rozwinąć, chociaż z drugiej strony, może to celowy zabieg autora, aby powstała druga jej część. Warta przeczytania.

Lubię czasem dać szansę debiutantom i muszę przyznać, że nie zawiodłem się. Autor zgrabnie połączył wiele wątków, tworząc z tego znakomitą historię jak na debiut. Lubię jak jestem wodzony za nos i powieści Zasłużyłeś miałem tego pod dostatkiem. Nie udało mi się nawet zbliżyć do rozwikłania zagadki, kto zabija. Za jakiś czas zabiorę się za rozwikłanie zagadki przygotowanej przez Autora. Książka ma może swoje mankamenty, ale widać, że autor poświęcił dużo czasu na przemyślenie historii, która w gruncie rzeczy wciąga od pierwszych stron i nie jest oczywista. Jeżeli będzie kontynuacja, to chętnie po nią sięgnę.

Bardzo polecam tę pozycję. Czyta się świetnie, wartka akcja. Nie mogłam oderwać się. Przeczytałam jednym tchem. Bardzo podobał mi się pomysł na fabułę, mamy tu zarówno wątek kryminalny, farmaceutyczny, biznesowy, tajemnicę rodzinną i tajemniczego mordercę, który tatuuje swoje ofiary. Jak i po co? A i ten pomysł autora też jest zaskakujący i niespotykany w kryminałach. Na zakończenie Pan Mariusz Matan przygotował czytelnikowy zagadkę. Bardzo polecam i czekam na dalszy ciąg. Mam nadzieję, że jest w planach.

To debiut autora i jakże to był dopracowany pomysł!
Marcel Kownacki, doktor habilitowany, wykładowca chemii po godzinach tworzy, ma nadzieję spektakularny lek.
W tym samym czasie śledczy prowadzą dochodzenie w sprawie tajemniczych zabójstw kobiet. Na ich ciałach ktoś pozostawia wytatuowane litery.

W przeciwieństwie do ostatnich debiutów które miałam okazję czytać ten na ich tle wychodzi troszkę słabiej. (Budowa zdań) Ten debiut czuć od pierwszych zdań.
ALE
Pomysł i rozwinięcie jest strzałem w dziesiątkę. Książka pozostanie na długo w mojej pamięci. Autor skupił się na wątku obyczajowym ale nie krąży i nie przedłuża. Jednak radzę nie spodziewać się rasowego kryminału ale dzieje się w niej wystarczająco dużo aby przeczytać ją na raz. Zakończenie to jedno z moich ulubionych. Burzy wszystko co kawałek po kawałku układałam sobie w głowie. Pozostawia furtkę na domysły a może na kontynuację?

"Zasłużyłeś" jest na tyle krótka i napisana w sposób bardzo przystępny, lekki i prosty że zostawcie ją sobie na jeden wolny dzień.

To debiut autora i jakże to był dopracowany pomysł!

W przeciwieństwie do ostatnich debiutów które miałam okazję czytać ten na...

Marcel Kownacki to nauczyciel akademicki z tytułem doktora habilitowanego. W pełni skupia się na pracy, bowiem doskonale wie, jaki cel znajduje się na końcu wyznaczonej ścieżki. Mężczyzna jest bardzo dobry w swoim zawodzie, mało tego, jest pasjonatem i na prowadzenie doświadczeń poświęca ogromną ilość czasu po pracy. Dotychczas życie doktora było poukładane i toczyło się powoli. Wszystko zmienia się, kiedy studentki Marcela znikają jedna po drugiej, a w momencie odnalezienia, każda z nich jest martwa. Zbiega się to w czasie, kiedy chemik osiągnął swój cel i wynalazł cudowną tabletkę, która jest w stanie poradzić sobie z dotychczas nieuleczalnymi chorobami lub takimi, gdzie farmakologia była bezradna.
Akcja toczy się dwutorowo, ponieważ omawiane wydarzenia czytelnik poznaje z dwóch ścieżek czasowych. Bardzo podobał mi się pomysł na akcję, jednaka nie jestem przekonana co do jego realizacji. Wątek Tatuatora, był bardzo zajmujący i angażujący, ponieważ nie działał on według określonego schematu, przez co policja była bezradna. Szkoda, że autor nie zdecydował się na jego rozwinięcie, ponieważ wprowadziło by to dodatkowe emocje oraz zaskoczenie dla czytelnika. Ciekawy był również wątek braci Marcela oraz to, jak autor połączył ich z aktualnym życiem głównego bohatera. Co ciekawe, autor mocno skupia się na życiu codziennym doktora, a sama sprawa kryminalna dzieje się w tle, więc nie ma tutaj tradycyjnego policyjnego śledztwa. Jest to zaskakujący zabieg, jednak momentami czułam się wykluczona z omawianych wydarzeń, ponieważ przeskakiwanie w czasie akcji i między perspektywami sprawiły, że zaczynałam się gubić w podejrzeniach. Sam autor w posłowiu przyznaje, że poszczególne części książki nie powstawały po sobie, a w różnym czasie oraz innej kolejności niż finalnie, co jak dla mnie momentami jest widoczne. Ogromny plus za zagadkę dla czytelnika, którą sam musi rozwiązać, co ma dobry wpływ na zaangażowanie, z którym momentami miałam trudności.
"Zasłużyłeś" doceniam za świetny pomysł. Styl pisania autora nie należy do moich ulubionych, przez co trochę dłużej zeszło mi czytanie książki niż normalnie. Kiedy odkładałam ją na półkę nie czułam potrzeby szybkiego ponownego sięgnięcia po nią, aby poznać rozwiązanie. Zmieniło się to w momencie, kiedy zdałam sobie sprawę z istnienia zagadki i chciałam ją poznać. Myślę, że jest to lektura godna uwagi za sam pomysł na akcję i jej rozwiązanie.

• Moje
  • Przeczytane w 2023