Dama pewnego skandalu

Klara Halek Wydawnictwo: Wydawnictwo Romantyczne literatura obyczajowa, romans
Wydawnictwo Romantyczne
2022-09-06
2022-09-06

Właściwie nie można polubić głównej bohaterki. Przeżyte wcześniej doświadczenia nie mogą stanowić wyjaśnień dla jej dzisiejszych działań. Czytając tę powieść odnosiłam wrażenie, że z każdym kolejnym rozdziałem wpędzała samą siebie w coraz większe tarapaty. Liczne kłamstwa, oszukiwanie bliskich... Uważam, że miłości nie można zbudować na kłamstwach, po które sięgnęła główna bohaterka. Zrobiło mi się żal jej męża, który oszukiwany był niemal w każdym aspekcie ich wspólnego życia.

🌙 RECENZJA🌙
Clara Fantuzzi wychodzi za mąż za rzymskiego arystokratę. Jest to małżeństwo zaaranżowane przez rodziców. Jednak małżonek hrabianki nie wie o jej wielu skrywanych sekretach, gorących romansach i relacjach z mężczyznami. Czy przystojny arystokrata dowie się dlaczego jeden z kochanków Clary zginął tragicznie?
Bardzo rzadko sięgam po romanse, ale jeśli już to robię to właśnie są one historyczne. Ta lektura jest w podobnym klimacie jak powieści Melisy Bel, które naprawdę lubię.
"Dama pewnego skandalu" to debiut Klary Halek. Natomiast czytając tę książkę zupełnie tego nie odczujecie. Autorka ma lekkie pióro, ciekawy styl i doprawdy niezły warsztat pisarski. Oprócz tego, że jest to powieść romantyczna to zawiera też w sobie thrillerowe fragmenty trzymające w napięciu, co bardzo mi się podobało.
Fabuła może wydawać się momentami nieco nużąca czy powolna, ale według mnie taka wolna akcja nawet pasuje do romansów historycznych, nadaje to fajnego klimatu.
Sama postać Clarissy jest ciekawie wykreowana. Bohaterka ma silną osobowość i lekko zadziorny charakter, co kontrastuje ze stoickim spokojem jej małżonka. Z zaciekawieniem śledziłam losy tej pary bohaterów i byłam ciekawa czy rozwinie się między nimi uczucie.

🌙 RECENZJA🌙
Bardzo rzadko sięgam po romanse, ale jeśli już to...

Romans historyczny osadzony w XIX wiecznym Rzymie. Niestety, ale historia mnie nie porwała. Dziwne sytuacje, prawie wszystko oparte na kłamstwie, miłość, która wybuchła bardzo szybko, mimo że małżeństwo zostało zaaranżowane przez rodziny nowożeńców. Brakowało mi odkrycia prawdy, skandalu z tym związanego, emocji i szybszej akcji. Bohaterki w tej powieści to intrygantki, które kłamstwem rozwiązują wszystkie sprawy. Natomiast mężczyźni zostali przedstawieni jako pokorni i zakochani, wielbiący swoje panie.

Książki miałam przyjemność przeczytać w ramach booktouru u @kaaluusja, jest to romans historyczny umiejscowiony w XIX wiecznym Rzymie. Bohaterowie to hrabina Clarissa Fantuzzi oraz hrabia Vinzenz Castello.

Clarissa miała ciężkie życie brak miłości ze strony ojca, ciągłe szykany i emocjonalna przemoc. To od najmłodszych lat przeżywała młoda kobieta. Matka hrabiny nie dawała wsparcia córce a jedyną rekompensatą krzywd, które ją spotykały były pieniądze i drogie prezenty.
Dziewczyna się buntuje, ucieka z pałacu na potajemne schadzki. Jedna z nich kończy się tragicznie a zhańbiona Clara zostaje wyklęta przez towarzystwo. Została zhańbiona a kto chciałby taką damę za żonę. W momencie zwątpienia pojawia się on, młody hrabia Castello, który decyduje się na ślub z kobietą i oczyszczenie jej honoru.
W dzień ślubu Clara rozpoczyna nowe życie, życie w kłamstwie, tajemnicach i cierpieniu, które będą walczyć z miłością i pożądaniem, które po czasie pojawi się miedzy bohaterami.
Książka bardzo przyjemna w odbiorze, było kilka niuansów które mi przeszkadzały np. ciągle powtarzający się wyraz „lico” , główna bohaterka też nieco mnie wnerwiała. Tak naprawdę uniknęła prawdziwego skandalu, dzięki kłamstwom i intrygom. Czy to dobrze… No nie wiem… Czy wyrzuty sumienia do końca życia to wystarczająca kara? Nie wiem. Sami musicie zdecydować co myślicie… Ja jestem zagubiona. No i boli mnie to, że Vinzenzo w swej szczerości i ufności raz za razem jest krzywdzony kłamstwami Clary. Ogólnie postaci kobiece w tej powieści były jakieś takie błeh… Jedna wiecznie nieszcześliwa bo ojciec jej nienawidzi, wiec ona będzie nienawidzić wszystkich mężczyzn, druga zakochana w przyjacielu po latach „szczęśliwego” małżeństwa wraca do Rzymu by odzyskać ukochanego, oszukująć przy tym męża. Hrabina Fantuzzi zgrywa wspaniałą matkę a tak naprawdę sama jest egoistką. O wiele przyjemniejsi byli męscy bohaterowie. Mimo że nie zawsze dobrzy przynajmniej szczerzy w swoim sposobie bycia. Kiedy nienawidzą to o tym mówią, kiedy kochają szczerze to wyznają.

Jak dla mnie to dobra książka choć mogłaby być lepsza. Nie wiem czy planowana jest kontynuacja, ale chętnie bym sprawdziła czy prawda w końcu wyjdzie ma jaw. Czy Antonina poradzi sobie ze stratą, czy matka Clary się opamięta i czy sama Clara wyzna grzechy mężowi.

Romanse historyczne to zdecydowanie nie jest kategoria po którą często sięgam, jednak ta książka wyjątkowo mi się spodobała. Pomimo tytułowego skandalu nie jest to opowieść nastawiona na sensację. To co wciąga, to przyżycia bohaterów, których można lubić lub nie, ale trzeba im przyznać, że są niebanalni i autentyczni. Język, jakim została opisana historia, jest bardzo bogaty i ułatwia wyobrażenie sobie poszczególnych scen. Autorka zaraża czytelnika wrażliwością do otaczającego świata i relacji międzyludzkich.
Bardzo polecam i z niecierpliwością czekam na kontynuację!

Przyszła pora na podzielenie się opinią o moim jakże skromnym udziale jako patronki romansu historycznego jeśli tak można nazwać debiut @kl4rcik wydany przez @wydawnictworomantyczne

"Dama pewnego skandalu" to historia Clary, młodej hrabianki która brak ojcowskich ciepłych uczuć rekompensuje sobie bliskimi, żeby nie powiedzieć dość zażyłymi relacjami z mężczyznami niższego statusu społecznego. Gdy więc ojciec podejmuje wobec córki decyzję o jej dalszym losie oddając jej rękę młodemu szlachcicowi coś się dla Clary kończy by zacząć się mogło coś nowego. Jak dziewczyna odnajdzie się w nowej roli żony, pani na włościach i damy na salonach? Czy związek z Vinzenzo z relacji czysto rozsądkowej zmieni się w wielką miłość? Czy Clara otworzy się przed swoim mężem i wyjawi swoje tajemnice?Na plus wysuwa się moim zdaniem postać właśnie Vinzenza- mężczyzny cierpliwie obchodzącego się ze swoją kobietą i dbającego o jej dobre imię choć wiedział w jaką relacje się pakuje.

Muszę się przyznać że ten mój patronat pozytywnie mnie zaskoczył.Autorka jak na debiutantkę i wysoko postawioną poprzeczkę przez autorki podobnych historii całkiem nieźle sobie poradziła.Realia, i bohaterowie oraz język literacki jakiego użyła Klara są w mojej opinii na naprawdę dobrym poziomie. Co tu dużo mówić romanse historyczne znajdują chyba coraz większą ilość zwolenników i jest to miła odmiana od romansów np mafijnych.

Lekka, ale i naprawdę ciekawa opowieść dzięki której możemy poznać salonowe intrygi a nawet zakłamanie ludzi z wyższych sfer bo i takich bohaterów tutaj znajdziemy.

Chcielibyście się choć raz przenieść do takich czasów dworskich i żyć jak nasza Clara? A może jednak wolicie współczesność i za nic nie zamienilibyście się z nią na miejsca?

Clarissa Fantuzzi lubi romanse. Chłód rodzinnego domu rekompensuje sobie flirtując z okolicznymi chłopami. Jej ciało jest chętne do miłosnych igraszek, lecz serce zimne jak lód. Mężczyzn uwodzi i porzuca, bez konsekwencji. Do czasu gdy jeden z nich okazuje się inny. Dochodzi do tragedii. Clara jest skompromitowana w towarzystwie. Przedstawia swoją wersję wydarzeń, niezbyt przekonującą. Zostaje prędko wyswatana przez rodziców z młodym hrabią, którego nawet nie zna.

Vinzenzo Castelli okazuje się przystojnym, choć skrytym mężczyzną. Ma wątpliwości co do szczerości swojej świeżo poślubionej żony a nade wszystko nie cierpi kłamców. Ojciec Vincenzo opisuje go jako "dość spokojnego, ale niecierpliwego, być może czasem oschłego, z pewnością zdystansowanego oraz szczerego". Młody hrabia jest introwertykiem kochającym literaturę i unikający tłumów. Coś czuję, że dogadalibyśmy się 😉

Niełatwo dwojgu obcym ludziom ułożyć sobie wspólne życie. Z początku ciągle się ścierają. Clara gardzi męskim rodem, co być może spowodowane jest przez jej nieczułego ojca, jednak gdy Vincenzo wyciąga rękę na zgodę, kobietę zaczynają dręczyć wyrzuty sumienia. Kiedy na horyzoncie pojawia się przyjaciółka hrabiego, Clara nieoczekiwanie dla samej siebie czuje zazdrość. Czy w małżeństwie z rozsądku może pojawić się miłość?

Autorka pokazuje jak duży wpływ mają na bohaterów relacje w domu rodzinnym. Charakter Clary ukształtował zimny chów. Matka po czasie stara się ją odzyskać.

Powieść czytało mi się dobrze. Prosty styl i duża czcionka sprawiają, że przez tekst się leci. Zdarzyło się kilka niedociągnięć, ale jest to debiut literacki autorki. Fabuła osnuta jest wyłącznie wokół wątku miłosnego, poza tym niewiele się dzieje. Spodoba się fankom romansów z epoki.

Kolejna książka, która nieprzyjemnie znużyła mnie zbyt rozwleczonym tekstem i fabułą.

polecam

polecam

Poruszająca książka o młodej, zagubionej kobiecie szukającej miłości.

Poruszająca książka o młodej, zagubionej kobiecie szukającej miłości.

• Brak Legimi A
  • Rezygnacja