Czysty wymysł. Jak japońska popkultura podbiła świat

Okładka książki Czysty wymysł. Jak japońska popkultura podbiła świat Matt Alt
2021-02-15
2021-02-15
2020-06-23
Dariusz Latoś
popkultura Japonia reportaż karaoke anime manga

Okładka książki Ninja Attack! True Tales of Assassins, Samurai, and Outlaws Matt Alt, Hiroko Yoda
Ninja Attack! ... Matt Alt, Hiroko Yo...

Czytałam ją długo bo dawkowałam sobie informacje ale pozycja niesamowicie ciekawa. Przeprowadziła mnie przez duży kawał popkultury i poszerzyła horyzonty.

Popkultura made in Japan. Wersja rozszerzona.

Popkultura made in Japan. Wersja rozszerzona.

Znakomita lektura nie tylko dla fanów japońskiej kultury.

To książka dla ludzi, którzy byli częścią tej historii! Graliśmy w Mario Bros, Pac-Man'a, zbieraliśmy Pokemony z paczek chipsów…to część naszego dzieciństwa, a ta książka sięga samych początków; ludzi i ich twórczości/pracy oraz tego, jak dalece kulturotwórcze były te pomysły.

Znakomita lektura nie tylko dla fanów japońskiej kultury.

Kupując tę książkę chciałam dowiedzieć się więcej o Japonii - nigdy nie byłam szczególnie zafascynowana tym krajem, nie znałam dobrze jego historii, nie wychowywałam się na opisywanych wynalazkach (no może oprócz Pokemonów, bo to chyba żadnego dziecka w Polsce nie ominęło).

Niestety po przeczytaniu mam bardzo mieszane odczucia co do tej książki. Z jednej strony przesycona jest informacjami, datami nazwiskami, co daje dość szerokie spojrzenie na kulturę w Japonii po II wojnie światowej. Dowiedziałam się też co nieco o historii Japonii w opisywanym okresie, ważnych zjawiskach społecznych, no i oczywiście o wspomnianych wynalazkach. Mnogość dat i informacji sprawiała jednak, że momentami książkę czytało się jak stronę na Wikipedii. Dodatkowo momentami autor zmieniał temat (np. w ramach anegdoty, która ciągnęła się przez kilka stron) i po jakimś miało się wrażenie, że autor tak dużo nam chce opowiedzieć, że sam się w tym gubi.

Z drugiej strony, uważam jednak, że ta książka bardzo poszerzyła moją wiedzę, a niektóre poruszone w niej tematy zgłębiałam jeszcze u innych źródeł. Także polecam, ale tylko wytrwałym.

Rzadko czytam literaturę popularnonaukową (po prostu jej nie lubię),ale "Czysty wymysł" zdecydowanie zdołał mnie zaciekawić treścią i pozwolił mi zarówno czerpać rozrywkę jak i co nieco wyciągnąć z niej wiedzę. Autor pisze tą książkę bardzo lekko, nie tak jak większość autorów większości tych książek, którzy piszą w stylu nudnych podręczników. Jedynie do czego mogłabym się przyczepić to częste błędy w pisowni, do tego zbyt mało pokazano popkulturę XXI wieku. Mimo tego niezmiernie polecam tą książkę każdemu zainteresowanemu Japonią.

Jako potężna miłośniczka japońskiej animacji, literatury, otome, vocaloidów i gier retro koniecznie chciałam sięgnąć po coś, co zamknie całą popkulturę tego kraju w pigułce. W tym sensie “Czysty wymysł“, pisząc kolokwialnie, robi robotę.

Przyznam, że książkę czytałam bardzo długo. Wynika to z mojej absolutnej niechęci do historii — wszelkie daty i nazwiska to dla mnie prawdziwa męczarnia, nawet jeśli temat jest dla mnie interesujący. I tu przyznam autorowi, że znajdziecie w jego tworze bardzo dużo informacji z wielu różnych gałęzi — od Hello Kitty, przez Evangeliona aż po Super Mario Bros. Niektóre tematy są traktowane bardziej po macoszemu i zaledwie liznięte, inne mają już całkiem spory zasób historii do zaoferowania.

To niestety nie znaczy, że książka jest bez zarzutu. Zacznę od tego, że zawiera naprawdę sporą ilość błędów. A to brakuje literki z, przez co wychodzi “rozmawia menadżerką“ zamiast “rozmawia z menadżerką“, a to czasownik jest w bezokoliczniku, chociaż ewidentnie nie powinien, a to dwa słowa połączono w jedno itd. Przyznam, że utrudniało mi to czytanie, już nie mówiąc o fakcie, że jest to książka popularnonaukowa, więc tym bardziej takie rzeczy sprawiają, że traci ona na wiarygodności.

Drugą sprawą jest chaos. Zdecydowanie wolałabym, żeby dany rozdział był poświęcony tylko jednej rzeczy od A do Z, niż aby mówił o pięciu rzeczach na raz (czasami ze sobą nie związanych),z czego część będzie dokończona w innym rozdziale, pięćdziesiąt stron dalej (przykładem może być Hello Kitty, o której mowa gdzieś na początku książki, ale kolejne szczegóły dotyczące jej egzystencji znajdują się w rozdziale dziesiątki kartek później).

Mimo to uważam, że lektura może pomóc wprowadzić w zawiły świat japońskiej popkultury i dać pole do manewru dla osób, które będą chciały jeszcze bardziej go zgłębić. Mnie osobiście pokazała, dlaczego to akurat Japonia ma miejsce w moim sercu.

Bardzo interesujący wstęp do zrozumienia co i jak z japońską kulturą. Minusem jest to, że książka jest dość chaotyczna.

Japonia to kraj sprzeczności, który potrafi podnieść się po każdej porażce. Złą fortunę przekuje w sukces. A to co wydawało się być bublem zawładnęło rynkami świata. "Czysty wymysł" pokazuje jak Japończycy zawładnęli wyobraźnią i portfelami każdego z nas!

Książka bardzo ciekawa. Mnóstwo ciekawostek i wiedzy. Niestety w moim odczuciu troszkę zbyt chaotyczna. Autor momentami za bardzo skacze w czasie przez co można się pogubić.

Książka ciekawa i pełna informacji oraz analiz, ale mały minus za pewną nutkę nieuzasadnionej hipokryzji od autora.

Pewne informacje nieaktualne, część jedynie powierzchownie zanalizowana, natomiast doceniam za kunszt literacki (bo o popkulturze i jej różnorodności ciężko pisać ciekawie i jednocześnie zrozumiale) oraz research, bo wielorakość japońskiej kultury medialnej potrafi przytłoczyć.

Bardzo ciekawie przedstawione zagadnienia mass mediów oraz programów telewizyjnych. Natomiast segment komiksowy i anime bardzo okrojony, podobnie jak japońska literatura.

Znacznie bardziej podobało mi się Ninja Attack, natomiast cieszę się, że ta książka w ogóle powstała i ktoś ruszył cały temat.

• Japonia
  • Literatura faktu
  • Do kupienia

Dodaj cytat z książki Czysty wymysł. Jak japońska popkultura podbiła świat