Długa noc w Paryżu

2020-09-30
2020-09-30
Aga Zano
literatura hebrajska

Świetnie napisana, krótkie rozdziały, bardzo fajnie poprowadzona akcja, brak nudy, dluzyzn, retrospekcji. Jedna gwiazdkę odjęłam za zbyt duża jak dla mnie ilość bohaterów w co najmniej 3 narodowościach. Gubiłam się trochę w nazwiskach. Ale nie każdemu przecież to przeszkadza. Szczerze polecam!

Szybka akcja, wyraźne postaci, dynamiczne wątki i krótkie rozdziały śledzące sytuację z różnych stron. To główne atuty "Długiej nocy w Paryżu" Dova Alfona, byłego oficera izraelskiego wywiadu. Książka wydana w Polsce nakładem Czarna Owca. Lektura obowiązkowa dla każdego, kto lubi realistyczny i autentyczny thriller, ze szpiegowskim zacięciem. Wady? Za szybko się skończyła 🙂
Na lotnisku w Paryżu znika obywatel Izraela. Okazuje się, że miał zniknąć, ale inny pasażer tego lotu. Żołnierz super tajnej jednostki 8200. Potem już jak u Hitchcocka - najpierw trzęsienie ziemi, a potem napięcie będzie narastać. Trup ściele się gęsto, akcja trzyma tempo. W międzyczasie autor ciekawie ukazuje wewnętrzną walkę na poziomie najwyższych władz Izraela, cenzurę prewencyjną czy osobiste porachunki w służbach specjalnych. Tłem historii głównie Paryż, ale tez Tel Awiw i kilka ściśle tajnych lokalizacji izraelskich służb.

"Najlepszy thriller szpiegowski roku Daily Telegraph Best Books of 2019"

Szybka akcja, wyraźne postaci, dynamiczne wątki i krótkie rozdziały śledzące sytuację z różnych stron. To główne atuty "Długiej nocy w Paryżu" Dova Alfona, byłego oficera izraelskiego wywiadu. Książka wydana w Polsce nakładem Czarna Owca. Lektura obowiązkowa dla każdego, kto lubi realistyczny i autentyczny thriller, ze szpiegowskim zacięciem. Wady? Za szybko się skończyła...

Dov Alfon
'Długa noc w Paryżu'

Kiedy Izraelczyk Yaniv Meidan znika z lotniska Charles de Gaulle. Większość uważa, że wyszedł z kobietą ubraną w czerwień i zaraz się znajdzie. Jedynie Zeev Abadi ma co do tego inne zdanie. Wkrótce okazuje się, że miał rację i wraz z francuskim detektywem, komisarzem Légerem, znajduje się głęboko w środku intrygi, martwych ciał i chińskich agentów. W międzyczasie jego zastępca, Oriana Talmor, robi wszystko, co w jej mocy, aby pomóc.

Akcja toczy się na przestrzeni ponad dwudziestu czterech godzin. Rozwija się w swoim tępię nie za szybko i nie za wolno. Rozdziały są krótkie, dzięki czemu szybko się czyta. Rozmów jest dużo, czasem więcej niż opisów, ale dla tych co nie lubią opisów, książka będzie idealna.

Autor ciekawie przedstawił realia pracy izraelskiego wywiadu i francuskiej policji. Nie zabraknie też skorumpowanych polityków, międzynarodowych intryg oraz kryzysu dyplomatycznego w tle.
Mamy tutaj wiele tajemnic, niedopowiedzeń, zagadek do rozwiązania.

Bohaterów jest tutaj naprawdę wyjątkowo dużo, czasem nie miałam pojęcia kto kim jest, ale później jakoś udało mi się nad tym zapanować.
Wykreowani byli bardzo dobrze.
Jak zawsze albo się polubi, albo nie. Tutaj akurat miałam różnie.
Dla mnie najbardziej do zapamiętania był komisarz Léger oraz Oriana. Naprawdę świetnie mi się ich czytało oraz byli bardzo wyraziści. Tacy jedyni w swoim rodzaju.

To była naprawdę dobra książka.
Intrygująca, trzymająca w napięciu, emocjonujaca.

Dobrze się czytało, nie nudziłam się ani chwili. Polecam każdemu kto lubi thrillery oraz szpiegowskie książki.

Dov Alfon
'Długa noc w Paryżu'

Książkę polecił Vincent Severski, nie zawiodłam się. Szybka akcja + krótkie rozdziały śledzące sytuację z różnych stron = sukces

Książkę otrzymałam w prezencie gwiazdkowym ze względu na moje uwielbienie Paryża. Jednak niestety, charakter mojego ulubionego miejsca jest bardzo mało wyczuwalny w tej powieści. Jest to po prostu zupełnie inny typ książki. Autor skupia się w niej na zupełnie innych elementach. Ale po kolei.

„Długa noc w Paryżu to” wartki thriller polityczny, który swoją wyjątkowość zawdzięcza głównie sylwetce autora. Otóż jest to były pracownik izraelskiego wywiadu, który pisze o swojej byłej – najtajniejszej ze wszystkich – jednostce 8200, w której służył. Nie wiem czy w jakiejś innej książce znajdziemy informacje na temat funkcjonowania 8200 oraz innych służb obronnych Izraela. Pewnie niewiele osób było w ogóle świadomych istnienia takowej. Dov Alfon pisze natomiast o tych wszystkich instytucjach bardzo obszernie, a jednocześnie w przystępny sposób, otwierając na kartkach swojej książki drzwi do zupełnie innego świata. Świata polityki i bardzo nowoczesnej technologii, do której dostępu nie ma oczywiście przeciętny obywatel.

C.D.: https://czytany-blog.blogspot.com/

„Długa noc w Paryżu to” wartki thriller polityczny, który swoją wyjątkowość...

„Długa noc w Paryżu” to powieść szpiegowska. Była dobra, ale nie najlepsza.

Książkę czytało mi się dość szybko, bo i akcja w tej książce ma szybkie tempo. Sporo się dzieje, co chwilę pojawiają się nowe wydarzenia i działa to na plus tej powieści. Jednak, wraz z nowymi wątkami pojawiają się nowe postacie, dużo nowych postaci. I to już nie działa na korzyść. Jak dla mnie tych postaci było zdecydowanie za dużo. Niektórzy mieli podobne imiona lub nazwiska, a nie byli przy tym bardzo charakterystyczni, więc łatwo można było się pogubić. Jeśli chodzi o sam wątek szpiegowski, to było to całkiem dobrze przemyślane i końcówka może zaskoczyć, chociaż ja już w pewnym momencie zaczęłam się domyślać zakończenia. Na plus są też krótkie rozdziały, co bardzo lubię.

Myślę, że miłośnikom powieści szpiegowskich „Długa noc w Paryżu” może się spodobać. Najlepiej spędzić z książką czas i samemu wyrobić sobie o niej zdanie.

„Długa noc w Paryżu” to powieść szpiegowska. Była dobra, ale nie najlepsza.

Śledztwo, którego przebieg stanowi zagrożenie dla dyplomacji obu krajów. W jego trakcie czytelnik dowiaduje się, że prowadzący sprawę komisarz otrzyma niepokojące informację o wielu morderstwach. Wiadomości te wyglądają na prawdziwe. Czy takie są?

Od tego momentu wszystko się komplikuje. Mianowany szef specjalnej jednostki izraelskiego wywiadu Zeev Abadi(nie jest to spojler!) podczas toczonej sprawy jest wprowadzony w błąd.

Kryminał dziejący się wartko. Tutaj nie ma rozmyślań dotyczących psychologicznych motywów działania bohaterów. Sądzę, że jest to przewaga tej powieści nad innymi z tego gatunku. Dzięki pochyleniu się nad tą pozycją czytelnik może na chwile zaczerpnąć oddechu przed kolejnymi pozycjami.. może nieco bardziej wymagającymi koncentracji.

Z paryskiego lotniska znika izraelski obywatel. Ostatni raz był widziany w towarzystwie młodej kobiety. Sprawę przejmuje francuska policja i szef sekcji specjalnej z Izraela, który był obecny na miejscu wydarzeń. Bezpośrednio z Izraela pomaga mu przebywając tam jego zastępczyni.

Wydarzenia w książce dzieją się na przełomie dwóch dni.
Książka liczy ok. 460 stron.
Rozdziały są krótkie.
Wydaje się, że akcja powinna wręcz pędzić, ale ja nie miałam niestety takiego wrażenia.
Pomysł na fabułę i rozwiązanie całej sprawy jest naprawdę świetny, jednak przedstawienie wydarzeń nie sprawiło, że wciągnęłam się w lekturę. Mamy również, jak dla mnie, zbyt dużą ilość wątków i bohaterów, do których nie poczułam większego przywiązania. Może dlatego, że wszystko dzieje się jedynie na płaszczyźnie służbowej...

Wydarzenia w książce dzieją się na przełomie dwóch dni.
Książka liczy ok. 460 stron.
Rozdziały...

Pomimo przyjemnej lektury, to w sumie lekkie rozczarowanie. Bohaterowie narysowani tak grubą kreską, że całość za bardzo traciła na wiarygodności.
Dobra książka na podróż, ale nic poza tym.

Dobra książka na podróż, ale nic poza tym.

• Obserwowane
  • Izrael