Bushcraft weekendowy. Kompendium leśnych umiejętności

Okładka książki Bushcraft weekendowy. Kompendium leśnych umiejętności Paweł Frankowski
Okładka książki Bushcraft weekendowy. Kompendium leśnych umiejętności
Paweł Frankowski Wydawnictwo: P_F poradniki
poradniki
P_F
2020-03-20
2020-03-20
survival bushcraft surwiwal outdoor biwak pierwsza pomoc las zrób to sam

Książka jest niestety bardzo nierówna. Pomiędzy dobrymi poradami można znaleźć dziwne uwagi, czasem wręcz szkodliwe bzdury, pisane niegramatycznie, "na kolanie", zdania co to których trzeba się zastanowić co autor chciał napisać. Czasem wygląda to jakby jeden akapit pisały dwie - trzy osoby, bez ostatecznego podsumowania, dopasowania zdań do siebie. Poziom językowy również nie jest najlepszy, ale to akurat można wybaczyć w specjalistycznym poradniku. Innych błędów jest niestety zbyt wiele, żeby przymknąc na to oko.

Mam wersję elektroniczną, która jest dodatkowo bardzo źle zredagowana, mnożą się błędy interpunkcyjne, właściwie na każdej stronie można znaleźć braki spacji lub dziwne formatowanie tekstu.

Zdecydowanie zabrakło dobrej korekty tekstu, poradnik czyta się bardziej jak cudze (chaotyczne) notatki niż jak książkę.

Dziwi to tym bardziej, że to wersja druga, uzupełniona.

Miałam przyjemność przeczytać wydanie 2 tej książki. Poprzednie tylko przekartkowałam będąc u znajomych. Autorzy poradnika poprawili kilka błędów oraz dodali nowe 24 strony, w tym zdjęcia (zrób to sam) oraz rysunki. Temat bushcraftu z dziećmi doczekał się rozbudowy, teraz to osoby rozdział. Jak widać pisarze słuchają czytelników, nawet tych marudzących. Zdecydowanie warta polecenia dla biwakowych beginnersów.

Niestety książka bardzo słaba.
Jesli chodzi o treść to ja jako początkujący nie znalazłem w niej za wiele rzeczy, o których bym nie wiedział. Być może nada się jako prezent dla zainteresowania bushcraftem kogoś, kto kompletnie nie interesował się tematem dotychczas.

Druga rzecz to wydanie książki. Masa błędów, zduplikowane w druku strony, niedopracowany i niespójny układ. Co mnie dziwi, bo nie jest to pierwsza książka autorów, a wydanie I sprawia wrażenie jakby było egzemplarzem testowym. Pierwszy raz spotykam się z tak niedopracowaną książka.

Na plus pomysł kieszonkowego wydania, które można zawsze zabrać ze sobą do lasu. Pytanie tylko, czy na cokolwiek książka się tam przyda?

Niestety książka bardzo słaba.

Spodziewałem się czegoś więcej. Kompendium (za wikipedią: "w miarę pełny, ale zwykle podany w sposób skrótowy zasób wiedzy na jakiś konkretny temat, zawierający „esencję” tej wiedzy") powinno w mojej ocenie być dużo bardziej zwięzłe, a obecną "esencję" książki możnaby zawrzeć w dużo mniejszej objętości. Bushcraft z dziećmi to lista "porad", którą można zamknąć w stwierdzeniu "zachęcaj, nie zmuszaj, uważaj, żeby się nie uszkodziły, naucz obsługi noża". Planowanie: "Weź pod uwagę swoje możliwości, może być ciężej niż myślisz i uważaj na bagna. Można rowerem - jest fajny, bo szybszy niż but...". Dział o nawigacji to "używaj kompasu i mapy, jak jest możliwość to telefonu, a jak się zgubisz to się uspokój i se przypomnij, gdzie mogłeś zboczyć albo włącz GPS". Żeby nie było, że nie widzę plusów - są rozdziały z większą w mojej ocenie wartością merytoryczną jak np. pakowanie, schronienie, woda, ogień i pierwsza pomoc. Jednak po pierwsze wciąż niektóre z nich mają spore braki jeżeli chodzi o szczegóły (np. sposoby mocowania linek w schronieniach),a po drugie stanowią one niestety mniej niż połowę rozdziałów. W całej książce rzuca mi się w oczy niesamowite lanie wody i truizmy. Akapit o bezpieczeństwie używania siekiery zaczyna się opisem do czego służy... Strona o bushcrafcie rowerowym chyba na zawsze utknie mi w pamięci również z powodu wody jak się tam polała :) Dział o jedzeniu jest rozwleczony - zawiera fajne przepisy i pomysły na dania w terenie, ale można by to też skondensować do dwóch list, a zaoszczędzone miejsce przeznaczyć na więcej informacji o "jedzeniu z lasu" albo większej ilości inspiracji.

Małe rozmiary (EDC) wskazują na zachęcenie czytelnika do noszenia książki ze sobą na wyprawy, ale szczerze mówiąc nie widzę takiej potrzeby. Poradę o tarpie w stylu "zrób se daszek dwuspadowy" jakoś zapamiętam, a szczegółów nie ma. Zabrałbym, gdyby były tam np. jakieś węzły przydatne przy mocowaniu tarpa. Wystarczą raptem 3, może 4 jak ktoś potrzebuje prusika, ale wiem to... no właśnie, nie z tej książki, a szkoda.

Przejrzysty układ, kolorowe zdjęcia, aktualne porady i wskazówki oraz mały rozmiar książki. Przydatna także dla rodziców, którzy chcą zabrać swoje pociechy do lasu.

Źródło leśnych inspiracji, nie tylko na biwak. Książka bardzo ładnie wydana, idealna na prezent. Format kieszonkowy (EDC)

Książka zawiera masę przydatnej wiedzy, od planowania, pakowania, wstępu do nawigacji, poprzez schronienie, wodę, ogień i jedzenie. Jeśli startujecie od zera to książka jest naprawdę świetna. Ponadto mieści się do każdej kieszeni.

Pokaż mimo tovideo - opinia

Książka bardzo fajnie napisana, sporo przydatnych porad, jeżeli ktoś nie miał nigdy styczności z lasem, a ma zamiar zaprzyjaźnić się z przyrodą, to jest to pozycja obowiązkowa

W sumie fajne kompendium buszkraftu w pigułce -sporo dobrych patentów na posiadówkę w lesie albo górach.

• Survival
  • Bushcraft
  • Szukać dalej
  • Książki kieszonkowe

Paweł Frankowski Bushcraft weekendowy. Kompendium leśnych umiejętności Zobacz więcej