Uzbrojenie Wehrmacht

2019-01-01
Leszek Erenfeicht
Wehrmacht historia wojskowości uzbrojenie

Okładka książki Tiger I and Sturmtiger in Detail Bruce Culver, Uwe Feist
Tiger I and St... Bruce Culver, Uwe F...

"Album niektórych wersji uzbrojenia"
Drugi tom 2 "Uzbrojenia Wehrmachtu" jest pięknie wydany. Twarda lakierowana oprawa okrywa wysokiej klasy papier kredowy. Wszystko jest oczywiście szyte.
Zawartość tomu przedstawia się następująco:
-wykrywacze min;
-miny;
-Goliat (Sd.Kfz. 303);
-Borgward (Sd.Kfz.304).
Jak widać wybór uzbrojenia potraktowano dość fragmentarycznie. Powyższa książka prezentuje więc część dość bogatego uzbrojenia armii niemieckiej (no chyba, że będą planowane dalsze tomy).
Książka jest albumem, w której to zdjęcia są na pierwszym miejscu i przeważają zdecydowanie nad treścią pisaną. Tej jest, jak na lekarstwo i występuje tylko w opisach zdjęć.
Pewne części uzbrojenia są potraktowane dość szczegółowo. Możemy zobaczyć różne ich odmiany wraz z oprzyrządowaniem. Tak jest w przypadku pistoletów sygnałowych.
Inne są nieco skromniejsze.
Czym nie jest ta książka?
Nie jest na pewno pełnym katalogiem uzbrojenia. Nie może też służyć grupom rekonstrukcyjnym jako podstawa.
Co w takim razie mamy przed sobą?
Mamy uzupełnienie ilustracyjne innych publikacji. Nie drogie i pięknie wydane. W środku znajdziemy spolszczone skany z instrukcji i podręczników. Niektóre fotografie pochodzą również z oryginalnych wytycznych dla użytkownika.
Czy warto?
Ja skusiłem się w związku z niewielką ceną i staranną stroną edytorską. Przestudiowałem i pewnie kiedyś jeszcze zajrzę, przy okazji czytania innych książek. Inni niech najpierw przemyślą zakup "Deutsche Soldaten" tego samego wydawnictwa.

"Album niektórych wersji uzbrojenia"
Zawartość tomu przedstawia się następująco:
-pistolety sygnałowe;