Wyspy Koralowe

bajki
Edycja Świętego Pawła
2017-01-01
2017-01-01

Okładka książki Piotr Śmiałek i tajemnicza taksówka Carine Hinder, Jerome Pelissier
Piotr Śmiałek ... Carine Hinder, Jero...
Okładka książki Szaty dla króla Peter Bently, Claire Powell
Szaty dla króla Peter Bently, Clair...
Okładka książki Glissando Gosia Herba, Katarzyna Huzar-Czub
Glissando Gosia Herba, Katarz...

Cenię książki, które oprócz doskonałej, wciągającej fabuły przekazują najmłodszym wartości, jakimi warto się w życiu kierować. „Wyspy Koralowe” są jedną z najciekawszych powieści, jakie ostatnio przeczytałam z moim ośmioletnim synkiem. To pełna przygód lektura, wypełniona uroczymi ilustracjami i ogromną dawką wartościowych treści, które z pewnością zaowocują w umysłach dzieci i przyniosą piękny plon.

Jak rozmawiać z dziećmi o dzieleniu się, nadziei, prawdomówności, cierpliwości, życzliwości, czy wartościach jakie płyną z czytania książek? Jak pokazywać, że warto marzyć, uśmiechać się, doceniać to co mamy, chronić przyrodę? – To wszystko i wiele więcej znajdziecie na kartach tej powieści.

Mikołaj mieszkał z rodzicami na pewnej niewielkiej wyspie i wiódł zwyczajne, spokojne życie. Często zerkał na ocean i marzył, by zobaczyć z bliska inny ląd, którego jedynie zarys widział. Pewnego dnia tata opowiedział mu historię mądrego Pustelnika, który mieszkał na ich wyspie. Człowiek ten spisywał mądrości swego życia i często czytał je mieszkańcom wyspy, co sprawiało, że byli oni szczęśliwi, dobrzy i mądrzy. Któregoś dnia Pustelnik zapragnął zanieść Księgę dalej, na cały Archipelag Koralowy, by inni również mogli z niej skorzystać. Niestety nie dotarł do końca swej podróży, bowiem w drodze na Ostatnią Wyspę pokonał go sztorm. Na każdej wyspie Pustelnik zostawiał fragment tej ważnej Księgi, ale niestety nie dotarł na ostatnią i dlatego wciąż na świecie żyją ludzie, którzy nie znają jego nauki.

Historia usłyszana od ojca zasiała w Mikołaju chęć odnalezienia wszystkich kart i zaniesienia ich na Ostatnią Wyspę. Ten odważny chłopiec pokonał wiele trudu by misja się powiodła, a wartości rozsiały się na cały świat. Przemierzając wyspę za wyspą Mikołaj odkrywa nauki Pustelnika, niezwykle ważne i cenne w dzisiejszym świecie, poznaje nowych przyjaciół i spełnia marzenia.

To wyjątkowa, pełna mądrości opowieść dla dzieci i dorosłych. Warto czytać ją całą rodziną i rozmawiać o tym, co w życiu jest najcenniejsze. Warto pielęgnować dobro, warto budować w dzieciach empatię, warto pokazywać, że kierowanie się sercem jest najpiękniejszą wartością.

Uważam, że powinna być to lektura obowiązkowa dla każdego dziecka w wieku około 5 – 9 lat. Polecam całym sercem.

Jak spośród tylu ciekawych propozycji wybrać ten idealny prezent dla swojej pociechy? Może być trudno...
... dlatego polecę moim zdaniem jedną z lepszych książeczek dla dzieci. „Wyspy Koralowe” to bez wątpienia bardzo dobra książka. Dlaczego? Jest to niezwykła opowieść o chłopcu o imieniu Mikołaj, który wyrusza na wyprawę, by odnaleźć zagubione kartki z Księgi Pustelnika. Mały chłopiec mieszka na jednej z wysp Archipelagu Koralowego, na której ludzie żyją w zgodzie, kierując się nauką, jaką pozostawił Pustelnik. Wiedzie on szczęśliwe i spokojne życie do chwili, gdy postanawia wyruszyć w nieznaną podróż. Wspomniany wcześniej Pustelnik bowiem udał się przed laty na tajemniczą wyprawę. Postanowił zanieść swoją Księgę na inne wyspy, by tam głosić swoją naukę. Niestety nie udało mu się dotrzeć na ostatnią wyspę ponieważ w czasie jego podróży zerwał się potężny sztorm, którego Pustelnik nie przeżył. Mikołajek, słysząc tę historię stawia sobie za cel odnalezienie wszystkich kartek z Księgi Pustelnika i zaniesienie ich na ostatnią wyspę Archipelagu Koralowego, by mieszkający tam ludzie poznali naukę Pustelnika i kierowali się nią. Na każdej wyspie odnajduje kartkę z hasłem z Księgi. Największym wyzwaniem jest jednak dla chłopca ostatnia wyspa, na której nikt nie zna nauki Pustelnika… To, czy uda się Mikołajkowi dotrzeć na ostatnią wyspę i czy zdoła przekonać mieszkańców do nauki mędrca musicie przeczytać już sami.
„Wyspy Koralowe” to lektura przede wszystkim dobrze napisana. Czyta się ją z ogromnym zainteresowaniem. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na wyjątkowe ilustracje, które dopełniają treść, tworząc piękną całość. Ponadto, co najważniejsze, przekazuje ona pozytywne wartości: aby nie bać się marzyć, czytać, nie niszczyć przyrody czy zawsze mówić prawdę. To niezwykle istotne, by od najmłodszych lat uczyć dzieci pozytywnych cech i wpajać im pozytywne myślenie. A jak dobrze przekazać dziecku wartości? Oczywiście poprzez czytanie.
Książkę „Wyspy Koralowe” gorąco polecam kilkuletnim dzieciom. Zawarte w niej wartości uczą i kształtują charakter najmłodszych. Książeczka czytana pociechom przez ich rodziców na pewno pogłębi ich wyobraźnię i sprawi, że każde dziecko chętnie będzie wracało do opowieści o Mikołajku.

"Wyspy koralowe" Jagody Michalak to niezwykła opowieść o Mikołaju, który swoje przygody przeżywa podróżując po koralowym archipelagu. Przemierzając kolejne odcinki swej wyprawy spotyka ciekawych ludzi, którzy pomagają mu w odnalezieniu porozrzucanych po wyspach kart ze starej księgi Pustelnika. Mądrości zawarte na jej kartach stają się dla chłopca drogowskazem i inspiracją do dalszych poszukiwań, by w końcu, zebrane w całość, uświadomiły Mikołajowi najważniejsze życiowe wartości i cele.
Książka "Wyspy koralowe" jest przeznaczona dla dzieci w każdym wieku. Ciekawe przygody Mikołaja, przepiękne ilustracje oraz prosty język wypowiedzi sprawiają, że maluchy chętnie sięgną po tę pozycję. Dodatkowo, liczne wierszyki oraz teksty, nuconych przez głównego bohatera, piosenek wspaniale urozmaicają treść książki i pozostają na długo w pamięci małych czytelników.

Książkę można potraktować także jako doskonałe merytoryczne wsparcie dla rodziców przeprowadzających rozmowy z dziećmi na temat wartości życiowych i wprowadzających je w świat uczuć, myśli, poprawnych zachowań. Przedstawione w książce przykłady zachowań osób dorosłych, wśród których dorastał Mikołaj, stanowią doskonałe potwierdzenie hipotezy mówiącej o tym, że dziecko nie uczy się przez to co usłyszy od rodzica, ale przez to co u niego zobaczy.

Moim zdaniem "Wyspy koralowe" są tak ciekawą lekturą, że będą często i chętnie czytane przez dzieci oraz rodziców.

"Wyspy Koralowe" to świetna propozycja nie tylko dla najmłodszych, ale również dla rodziców. Książka opowiada o małym chłopcu, który podejmuje się misji zebrania wszystkich stron z Wielkiej Księgi Pustelnika i dostarczenia ich na Ostatnią Wyspę, czyli tam, gdzie Pustelnik nie dotarł ze swoim nauczaniem. Na każdej wyspie chłopczyk poznaje niezwykłych ludzi i ich zwyczaje a każda ze znalezionych stron zawiera mądre przesłanie.
Autorka w bardzo przyjazny i nienachalny sposób przekazuje proste, ale jakże istotne zasady, którymi powinien kierować się w życiu każdy człowiek. Otwiera przed dzieckiem drzwi do świata, w którym każdy ma szansę na spełnianie marzeń i zmienianie świata - nawet mały, sympatyczny chłopczyk.
Po "Wyspy Koralowe" warto również sięgnąć ze względu na bardzo atrakcyjną formę wydania. Dynamiczne i pełne kolorów ilustracje z pewnością zaciekawią malucha i przyciągną go do lektury. Polecam nie tylko dzieiom, ale również dorosłym czytelnikom chcącym na chwilę oderwać się od szarej codzienności wyruszyć w krainę bananów o smaku truskawkowym, ortowców śmietanowców i smacznych chlebonów.

• Edycja Świętego Pawła
  • Powroty do dzieciństwa