Ukradziony sen

Okładka książki Ukradziony sen
Aleksandra Marinina Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Anastazja Kamieńska (tom 3) Seria: Mroczna Seria kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Anastazja Kamieńska (tom 3)
Mroczna Seria
W.A.B.
2016-11-09
2004-01-01
Data 1. wydania:
2014-03-06
Ewa Rojewska-Olejarczuk

Inna epoka- bez telefonów komórkowych, bez komputerów. A jednak jako kryminał ta książka całkiem nieźle się starzeje. Zmyliła mnie inna okładka (już to dawno temu czytałam), ale nie żałuję ponownego spotkania. Po tylu latach warto sięgnąć znów po tą pozycję, bo Marinina niezmiennie dostarcza masę przyjemności z towarzyszenia Kamieńskiej w rozwiązywaniu zagadki kryminalnej.

1940
1937

Lata dziewięćdziesiąte dwudziestego wieku, a jakby sto lat minęło. Zero telefonów komórkowych a i ze stacjonarnymi krucho. Za to podsłuchiwać rozmowy dużo łatwiej. Komputerów też jak na lekarstwo. Cała praca wywiadowcza sprowadza się do analizowania statystyk, tabelek i rozmów ze świadkami. Zastanawiam się co skłoniło wydawcę do edycji tej książki. Może to, że pomimo staroświeckich metod pracy moskiewskiej milicji problemy, z którymi się borykają nadal są aktualne. Korupcja, mafia, niska płaca, a jednocześnie nienormowany czas pracy. To się nie zmieniło. Czyta się całkiem dobrze, jedynie czasami irytują błędy tłumacza. Do tej pory nie wiem, co to jest przełom naczyniowy. Mam też wrażenie, że udało się kilka żartów słownych pogrzebać. Niemniej jednak na plażę – jak znalazł.

Bardzo lubię czytać książki Aleksandry Marininy, cykl o Anastazji Kamieńskiej. Postać Nastii bardzo mi przypadła do gustu. Jej niepozorna sylwetka, nijaki ubiór i niezwykle analityczny, precyzyjny i niepospolity umysł. Problem stanowią rosyjskie nazwiska ale gdy się je ogarnie to czyta się szybko i lekko. Sama fabuła wydaje się mieć możliwość istnienia w realnym świecie. Atmosfera ciągle się zagęszcza, zakończenie trochę mnie zaskoczyło. Odejmuję gwiazdę za braki końcówek zdań, których należy się domyślać. Znowu zawodzi korekta. A szkoda bo ocena mogłaby być wyższa.

Mam wrażenie, że warsztat pani Marininy poprawia się wraz z każdym następną częścią sagi o Anastazji Kamieńskiej jest coraz lepszy. I ile tom pierwszy mnie rozczarował, o tyle z każdym kolejnym coraz wyżej sobie cenię przygody milicyjnej analityczki, która tylko od czasu do czasu zaprzęgana jest do typowej roboty wywiadowczej. W „Ukradzionym śnie” nasza pani major nie ma wyjścia- zakasuje rękawy i osobiście jeździ po mieście, zbiera dane, przesłuchuje świadków. Wszystko przez koszmarne (i niestety całkiem uzasadnione) podejrzenie, że w organach ścigania ulokowani są agencji organizacji przestępczych. I to nie tylko tacy, co wynoszą informacje z gmachu milicji, ale przede wszystkim tacy, którzy wpływają na przebieg toczącego się śledztwa, czy to przeinaczając zeznania świadków, czy usuwając je z akt, czy nie podejmując pojawiających się tropów. Słowem, odwalają fuszerkę lub mącą śledczym w głowach, by sprawcy wskazanych im przez mafię zbrodni nigdy nie zostali złapani. Kiedy więc jakieś nieznane siły zaczynają mataczyć przy śledztwie, dotyczącym morderstwa młodej dziewczyny, to jedynym gwarantem solidnie przeprowadzonego śledztwa jest Nastia Kamieńska, będąca poza wszelkimi podejrzeniami. Zaś wobec całej reszty wydziału trzeba kłamać jak z nut, rozpuszczając fałszywe plotki, czy zmyślając fakty. Wszystko to, aby wywabić kreta z kryjówki, a przy okazji rozwiązać sprawę.
Sam koncept ciekawy, ale mam nadzieję, że jest tylko i jedynie wytworem wyobraźni autorki.
Realia pracy i życia codziennego moskiewskich milicjantów zostały bardzo fajnie opisane. Obawiam się, że niestety niewiele odbiegają od tego, co znamy z rodzimego podwórka (szczególnie niskie pensje i kiepskie wyposażenie w sprzęt).
Natomiast rosyjskie podejście do małżeństwa i w ogóle do związków w ujęciu pisarki wydaje mi się bardzo swobodne, a czasem tak po prostu zaskakujące. Flirty, romanse i skoki w bok to chleb powszedni bohaterów książki, a powody dla których niektórzy z nich zawarli związki małżeńskie i nadal w nich tkwią niekiedy są naprawdę przedziwne (np. po to, aby zyskać moskiewski meldunek).
Bardzo przyzwoita lektura.

Akcja książki umiejscowiona w pierwszej połowie lat 90-tych w Moskwie. Nakreślona ówczesna (a może i teraźniejsza) sytuacja w rosyjskich organach ścigania. Intryga nie jest zbyt skomplikowana. Okoliczności jej towarzyszące są istotniejsze. Jak dla mnie za wiele nieważnych szczegółów.

Marinina ma doskonałą umiejętność wymyślania zagadki i budowania intrygi.
Każda z jej książek dostarcza intelektualnej rozrywki. Tutaj również.

Trochę gorzej natomiast idzie jej z budowaniem wiarygodnych postaci. Kamieńska, która jest juz po 30-tce zachowuje się jak nastolatka. Jest w tym jakaś niespójność - doskonała kryminalna analistka z mentalnością licealistki.

Koniecznie muszę przeczytać następną część :)

Marinina ma doskonałą umiejętność wymyślania zagadki i budowania intrygi.
Każda z jej książek dostarcza intelektualnej rozrywki. Tutaj również.

To moja pierwsza powieść tej pisarki. Generalnie współczesna Rosja to nie moje klimaty. Akcja rozwleczona, gdyby skrócić książkę o jakieś 150 stron byłaby strawniejsza. Zagadka kryminalna jest ok, ale niekoniecznie muszę poznawać wszystkich (a było ich kilkunastu) bohaterów od podszewki, włącznie z całym życiorysem. Może jednak skuszę się jeszcze na jakąś inną powieść Marininy.

Pierwszy raz zetknąłem się z rosyjskim kryminałem. Jestem mile zaskoczony. Ciekawa fabuła obfitująca w zaskakujące zwroty akcji. Jedyne co mi przeszkadzało to rosyjski "system" nazwisk funkcjonujący w tym kraju. Momentami miałem problem w orientacji kto jest kim. No a zakończenie mnie powaliło...

Naprawdę niezły kryminał. Trochę zagmatwana historia, ale to dobrze, nie traci się czujności. W pierwszych dwóch tomach major Kamieńska była odrobinę irytująca, taka nierealna i za dużo jej było w fabule. Tutaj jest bardziej "ludzka", a na pierwszy plan wysuwa się śledztwo, a nie śledczy.

Sprawny kryminał na wolną chwilę.

Sprawny kryminał na wolną chwilę.