Podróż

Okładka książki Podróż Francesca Sanna
Okładka książki Podróż
Francesca Sanna Wydawnictwo: Kultura Gniewu Seria: Krótkie Gatki literatura dziecięca
48 str. 48 min.
literatura dziecięca
Krótkie Gatki
Kultura Gniewu
2016-07-01
2016-07-01
48 min.
Agata Napiórska

Technicznie książka jest idealna. Ilustracje i opowieść są wzruszające i piękne. Bezpodstawnie zarzucającym krzywdzący wizerunek strażnika (swoją drogą niestety nierzadko prawdziwy) chciałem przypomnieć, że jest to miks historii z perspektywy przestraszonego dziecka, uciekającego z rodziną w dramatycznych okolicznościach, a celem książki nie jest naukowa analiza sytuacji uchodźców. „Podróż” jest trudną, ale bardzo ważną lekturą.

„Podróż” Francesca Sanna, w książce obrazkowej zamieściła kilka zdań, wypowiedzianych z perspektywy dziecka, a mówiących o ucieczce, schronieniu, ratunku, wsparciu, strachu, miłości. Czyli o tych wszystkich uczuciach, które towarzyszą naszym bohaterom. To również odniesienie do dość kontrowersyjnego tematu jakim jest imigracja. Problem bardzo ważny i dyskusyjny, i tego napewno zabrakło w książce. Tych kilka zdań opatrzony pięknymi ilustracjami, to stanowczo zbyt mało, aby poruszyć tego typu problematykę. Historia powinna być raczej preludium do zagłębienia tematu i rozmowy z dzieckiem. Problem nie jest oczywisty, i napewno nie ma na niego jednoznacznego rozwiązania.
Książka sam w sobie jest cudownie wydana, ma formę albumu i zawiera bardzo klimatyczne ilustracje. Bardziej dla dzieci wieku plus 8 lat, i oczywiście dla nas, dorosłych. Nie ma tu przemocy czy niebezpiecznych słów. Jest za to bardzo emocjonalna wypowiedz małego człowieka. Kogoś, kto się boi, kto odczuwa strach i przerażenie. I czeka …. czeka na bezpieczny dom, na swojej miejsce na świecie, w którym bez strachu przytuli małą zmęczoną głowę, do ciepłej i czystej poduszki.
Uwaga! Książka cegiełka - całkowity zysk z jej sprzedaży zostanie przeznaczony na zakup żywności i środków dla Uchodźców na wschodniej granicy. A książkę kupicie on-line w @tak_czytam lub stacjonarnie, w moim wypadku był Kraków i @takczytam.krakow
„Dobroć to język, który słyszą głusi i widzą ślepi” [Mark Twain].

"Podróż", książka dla dzieci, która opowiada o drodze, jaką trzeba pokonać, by odnaleźć nowy dom. Świat jest szalony i straszny, wojny są chorobą, która go trawi - wojny... po co? Dlaczego? Człowiek nie potrzebuje wiele. Jedzenie i spanie w suchym i bezpiecznym miejscu. A jednak są tacy, dla których wojna jest rozwiązaniem. Wyzysk, to cel, a nienawiść niszczy, dzieli, zabija.
Z tych czarnych miejsce na mapie świata ludzie uciekają - do nowego, "lepszego" świata. Czy go znajdą? Dom, to słowo klucz, to miękka poduszka i matczyne ramiona. Dom - szukamy go, tworzymy go, kochamy go i wreszcie potrzebujemy go.
Francesca Sanna podarowała nam przepiękne ilustracje. Są pełne szczegółów, baśniowości i mają wyjątkową paletę kolorów. Dzięki ilustracjom ta książka żyje i czasem jest piękna, barwna, a czasem smutna, groźna.
Tekst mnie nie ujął, jest tylko poprawny, a chciałabym by był bardziej... poetycki. Mamy też powtórzenie, które moim zdaniem nie powinno mieć miejsca, gdy w grę wchodzi książka składająca się z paru zdań.
Ta książka ma i zalety i wady. Ogromną jej zaletą są ilustracje - to naprawdę piękne obrazy i chociażby dla nich warto mieć tę pozycję w swoich zbiorach. Wadą w moim odczuciu jest pewne spłycenie opowiadanej historii, jej powierzchowność może czasem denerwować i tekst, który do mnie niezupełnie przemówił. Lecz jest to oczywiście książka dla dzieci, zatem pewne rzeczy można jej wybaczyć - a ILUSTRACJE SĄ WSPANIAŁE!
Ponadczasowe przesłanie sprawia, że to lektura dla wszystkich pokoleń. Każdy ma w głowie jakąś ideę DOMU, każdy kiedyś o ten dom musiał walczyć. Ludzkie losy są nieodgadnione, nie wiemy, co będzie jutro, o co jutro trzeba będzie nam walczyć. Jedno jest pewne - o swój dom walczyć trzeba każdego dnia. Nic nie jest nam dane na zawsze - "zawsze" nie istnieje.

* Największą wadą (dość dużą) jest to, iż przedstawia niepełny obraz tej przerażająco trudnej sytuacji. Również obraz strażnika jest krzywdzący i nieprawdziwy - bardziej bym się skupiła na przemytnikach. Tej historii brakuje rzetelności... niestety. Zaś sytuacja przedstawionej tu rodziny, która znalazła się w wielkim dramacie, jest źle napisana, fabuła po prostu kuleje - ale ilustracje... to inna bajka. Książka wygląda pięknie.

DOM - tęsknię za tobą, kocham ciebie, szukam...
6/10
krótkie gatki
Wydawnictwo Kultura Gniewu

Książka prostym, zrozumiałym dla dzieci językiem, opisuje cierpienie jakie odczuwa rodzina w obliczu wojny. Śmierć, łzy, utrata tego co było, ucieczka. Jest w tej historii ziarenko nadziei. Ilustracje są dość wyrafinowane, dobrze oddające emocje jakie niesie przesłanie tej opowieści.

Nie widzę punktu : ( Jakbym była dzieckiem, to bym się nie zainteresowała. Jako dorosła - też się nudzę. A temat ważny i z tym się nie spieram.

Podróż to album, który zwróci swoją uwagę nie jednej osoby nie tylko ze względu na staranne wydanie ale również treść, która może poruszyć serce.

Rodzina. Mama, Tata, dwoje dzieci. Kiedyś weekendy często spędzali na plaży, jednak pewnego dnia wszystko uległo zmianie. Wybuchła wojna. Taty już nie ma. Pozostała Mama i dzieci. W mieście nie jest już bezpiecznie, dlatego wyruszają w podróż do nowego miejsca. Tam będą szczęśliwi, nie będą musieli się więcej bać. Gdzieś tam jest ich przyszły - szczęśliwy dom.
Nie wiedzą co ich czeka. To podróż w nieznane w trakcie której wielokrotnie zmieniają środek transportu. W końcu docierają do granicy, jednak to nie koniec. To dopiero początek ich tułaczki - czeka ich jeszcze wiele. Wiele by w końcu odnaleźć swój dom. Dom w którym będą bezpieczni, szczęśliwi i będą mogli zacząć żyć od nowa.

Francesca Sanna odbyła wiele rozmów z ludźmi z różnych państw, którzy musieli wyruszyć w taką podróż. Uciekać od wojny, nienawiści, strachu, głodu. Ludzi którzy w trosce o swoje rodziny opuścili swoje mieszkania, kraje w których się wychowali, znajomych, przyjaciół, rodziny. Pozostawili to co dobrze znali i ruszyli w nieznane, przed siebie. Wszystko w poszukiwaniu nowego miejsca, gdzie byliby szczęśliwi. Wysłuchała ich historii i stworzyła jedną - symboliczną, napisaną przez życie.

O imigrantach, uchodźcach - ucieczka pokazana z ich strony.

Ciekawe, ze polskie wydawnictwo przetłumaczyło ta książkę "Podróż", natomiast szwajcarskie "Ucieczka". Choć tytuł oryginału jest faktycznie "The Journey", mi bardziej pasuje ucieczka.

Mimo, że książka zawiera mało tekstu, jest raczej dla starszych dzieci: 8+

O imigrantach, uchodźcach - ucieczka pokazana z ich strony.

Mimo, że książka zawiera mało tekstu, jest raczej dla starszych dzieci: 8+

ZAKLĘCIE KOŃCZĄCE WOJNĘ

Książki dla dzieci mają bawić i uczyć. Mają zabierać w niezwykłe miejsca, pokazywać zdumiewające, piękne rzeczy i mają nieść konkretny przekaz. Ale czy mają mówić tylko o rzeczach łatwych i z natury przyjemnych? „Podróż” Francesci Sanny to bajka, ale bajka niezwykle aktualna, traktująca o współczesnych problemach – wojnie i uciecze z rodzinnego kraju.

Pewnego dnia w kolorowe, spokojne życie jakie w nadmorskim mieście wiedzie wraz z rodziną mała dziewczynka, wkrada się koszmar – wybucha wojna. Konflikt odbiera wszystkim coraz więcej, tak, jak otaczającemu bohaterów światu odbiera kolory. Kiedy wojna zabiera ojca dziewczynki, a z kraju ucieka coraz więcej osób, także i ona wraz z bliskimi wyrusza w tytułową podróż, szukać nowego domu gdzieś za granicą, tam gdzie wśród dziwnych lasów wypełnionych równie dziwnymi zwierzętami kryją się dziwne miasta, a być może także i zaklęcie, które zakończy wojnę. Tak przynajmniej marzy się małej bohaterce niniejszej książeczki…

Już to pisałem powyżej, ale powtórzę się: „Podróż” Francesci Sanny to bajka. Ale bajka nietypowa. I to nie tylko ze względu na powagę poruszanych tematów, tak aktualnych w dobie humanitarnego kryzysu, który z każdym dniem pogłębia się coraz bardziej, ale przede wszystkim z uwagi na fakt, że ta kolorowa publikacja oparta jest na faktach. Jej autorka poznała we włoskim obozie dla uchodźców dwie dziewczynki, które opowiedziały jej swoje losy, a gdy po kilku miesiącach zaczęła zbierać podobne historie, połączyła je w jedną, poruszającą opowieść dla młodych odbiorców. Opowieść, w której nie ma wiele do czytania – królują przede wszystkim ilustracje – ale w tych nielicznych słowach wybrzmiewa naprawdę wiele treści.

Od strony graficznej „Podróż” prezentuje się ciekawie. Klasycznie baśniowe ujęcie tematu, biegłość w plastycznych technikach i prostota w prezentacji, splatają się z emocjami i tekstem w jedną, ujmującą całość, która przekona do siebie nie tylko najmłodszych. A przy okazji, pomimo wagi poruszanych kwestii, pomimo wojny, tragedii, śmierci i ucieczki od czarnej jak węgiel rzeczywistości, treść jak najbardziej nadaje się dla dziecięcych odbiorców. Nie ma tu przemocy, nie ma krwi, jest za to łagodnie podana prawda, która wywiera jednak swój wpływ.

Sięgnijcie, dajcie dzieciom, przeczytajcie sami, warto. Zmieniły się czasy, zmienił się świat, ale bajki pozostały tym, czym były od samego początku – pouczającą lekcją podaną w bardzo przystępnej formie.

Recenzja opublikowana na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2016/08/03/podroz-francesca-sanna/

ZAKLĘCIE KOŃCZĄCE WOJNĘ

Poruszyła mnie.