Mistrz Excela w 20 dni. Kurs z ćwiczeniami

informatyka, matematyka
Ringier Axel Springer Polska
2016-04-01
2016-04-01

Daję 6 punktów - czyli książka dobra. Bo jest dobra ze względu na zgromadzoną tam wiedzę. Autor zebrał i opisał wiele tematów związanych z obsługą Excela, które pozwolą początkującym użytkownikom zrobić z arkusza kalkulacyjnego coś więcej niż maszynkę do sumowania kolumn i wierszy, a i bardziej zaawansowani znajdą coś dla siebie. Wiele przykładów zdecydowanie ułatwia zrozumienie treści. Niestety strona merytoryczna to jedyny plus tej książki. Całej reszty nie kupuję. Chaosu na stronach wypełnionych tekstami, zrzutami ekranu, obrazkami, ramkami i innymi cudami - nie kupuję. Zastosowania układu rozmowy między uczniem i mistrzem - nie kupuję. Rozumiem, że miało to wprowadzić trochę życia w suche przekazywanie treści, ale jak dla mnie tylko spotęgowało chaos. Mówię to z pozycji człowieka, który przeczytał dziesiątki książek o Excelu, językach programowania, narzędziach informatycznych itp. To nie są łatwe tematy, ale tym bardziej trzeba się przyłożyć, żeby stopniowo wprowadzać kolejne porcje materiału. Unikanie błędów edytorskich podczas wydawania takich książek to całkiem osobna historia. Nic bardziej nie wkurza, jak błędy w kodzie czy formułach. Zakładamy, że czytający dopiero się tego uczy i nie zawsze da radę znaleźć błąd. To jest dużo większa odpowiedzialność niż literówka w tekście powieści sensacyjnej. Szkoda że tyle się tych minusów nazbierało.

Książka mega chaotyczna, autor w trakcie tłumaczenia działania Excela nagle wyskakuje z jakąś funkcją nie wiadomo skąd, tłumacząc swojemu alter ego, że ją zna. Cóż, ja nie. Potwierdzam literówki oraz czasami niezgodność z ćwiczeniami. Generalnie odechciało mi się nauki Excela. Chyba wolę profil pmsocho na youtube, gość tłumaczy bardziej rzeczowo. Nie polecam.

Zacznę od minusów:
-mnóstwo literówek;
-do książki dołączone są pliki ćwiczeniowe. W książce znajdują się screeny z tych plików. Niestety dane na screenach czasami różnią się od tych z plików, przez co ciężko połapać się o co autorowi chodzi;
-w każdym rozdziale wskazane są nazwy omawianych arkuszy z plików ćwiczeniowych. W książce nazwy te są czasami niepoprawne (arkusz o danej nazwie albo w ogóle nie istnieje, albo jest omawiany jakiś inny), szczególnie na początku;
-książkowy nauczyciel (Adam) jest arogancki, przez co odechciewa się dalej czytać;
-absolutny hit: gdzieś podczas pisania tej książki, jeden z akapitów przeskoczył w środek drugiego i nikt tego nie zauważył. Czytam akapit nr 1, nagle w połowie zaczyna się akapit nr 2, po jego zakończeniu powrót do akapitu pierwszego, a później już akapit nr 3. Trochę mi zajęło zrozumienie tego, co tam się wydarzyło.

Nikt z ludzi odpowiedzialnych za powstanie tej książki nawet nie zadał sobie tyle trudu, żeby ją chociaż raz przeczytać przed wypuszczeniem do ludzi. Dziwi to tym bardziej dlatego, że książkę objął swoim patronatem Komputer Świat.

Teraz plusy:
-daję 3 gwiazdki, bo po przeczytaniu można dowiedzieć się paru ciekawych rzeczy. Oczywiście jeśli ktoś wytrwa do końca.

Moja opinia dotyczy pierwszego wydania tej książki (nie wiem czy powstały kolejne). Otrzymałem jeden z pierwszych egzemplarzy i przeczytałem go jakieś pół roku temu. Być może od tego czasu błędy zostały poprawione, jednak niesmak pozostał do dziś.

edit: jako że autor postanowił dać swojej książce 10 gwiazdek, zmieniam ocenę na 1. Zawyżanie oceny swojej książki to moim zdaniem oszukiwanie czytelników.

Zacznę od minusów:
-mnóstwo literówek;