Wiosna PL-BOYA. Życie seksualne oswojonych

Okładka książki Wiosna PL-BOYA. Życie seksualne oswojonych Marcin Szczygielski
Okładka książki Wiosna PL-BOYA. Życie seksualne oswojonych
Marcin Szczygielski Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Latarnik Cykl: PL-BOY (tom 2) literatura piękna
PL-BOY (tom 2)
Instytut Wydawniczy Latarnik
2004-01-01
2004-01-01

Okładka książki Szkieletnicy Marta Krzywicka, Marcin Szczygielski
Szkieletnicy Marta Krzywicka, Ma...
Zagadki babci Sylwia Chutnik, Rok...

Jeszcze lepsza od pierwszej części. Przezabawna!

Jeszcze lepsza od pierwszej części. Przezabawna!

Już nie tak dobra jak pierwsza część, ale można przeczytać w tramwaju ;)

Już nie tak dobra jak pierwsza część, ale można przeczytać w tramwaju ;)

No po prostu rewelacja! Jak mawia mój synek :-)
Uwielbiam Szczygielskiego, mógłby pisac o niczym, a ja i tak bym go czytała. Ma taki język, że jak tylko otwieram jego książkę, to już chichoczę jak potrzaskana.
Drugi tom PL-BOYa jeszcze lepszy od pierwszego.
Niestety, albo stety znowu miałam wrażenie, że autor pisze o mnie ;-)
No ale to każdy chyba lubi :-)))
Niestety to już moja ostatnia książka pana Marcina dla dorosłych, pozostały jeszcze biografie. Czas coś napisać panie pisarzu!
Szkoda, że dotychczas PL-BOY nie został zekranizowany, mimo iż były takie plany.
Chętnie obejrzałabym taką komedię, ale pod warunkiem, ze odtwórcą głównej roli, reżyserem i autorem scenariusza byłby Marcin Szczygielski.
Polecam na poprawę humoru i nie tylko;-)

No po prostu rewelacja! Jak mawia mój synek :-)
Drugi tom PL-BOYa jeszcze lepszy od pierwszego.
Niestety, albo stety znowu miałam wrażenie, że autor pisze o mnie ;-)
No ale to każdy chyba lubi :-)))
Niestety to już...

14/06/2017
trzydziesty raz czytana, nic nie traci :)
Wcześniej
Mało jest książek, które czytam i wybucham głośnym śmiechem. Ta należy do tej kategorii. Kontynuacja PL - boya w zupełności mnie usatysfakcjonowała. Polecam zdecydowanie

14/06/2017
trzydziesty raz czytana, nic nie traci :)
Wcześniej

Nie wiem, co Szczygielski ma z drugimi tomami, ale zauważyłam, że wychodzą mu lepsze od pierwszych.
Chociażby "Farfocle namiętności", kontynuacja "Nasturcji i ćwoków", coś pięknego.
"Wiosna PL-Boya" jest jakby dojrzalsza, trochę głębsza, rozwijająca bohaterów. Co prawda, dalej niektórzy koledzy głównego bohatera z pracy są niepoważni, ale co z tego, można się z nich pośmiać i będzie dobrze.
Z "PL-boyem" się trochę męczyłam, "Wiosnę" przeczytałam w ciągu jednego dnia i żałowałam, że się skończyła.

dobre czytadło

dobre czytadło

Rozrywka czysta. Bardzo dobrze się czyta i żal że tak szybko się kończy.

Rozrywka czysta. Bardzo dobrze się czyta i żal że tak szybko się kończy.

Sylwestrowo kończąc "Wiosnę Pl-Boya", życzę wszystkim czytającym tę recenzję jak i sobie, abyśmy w 2014 roku mieli do czynienia z wieloma równie dobrymi książkami. Wielki plus za barwnych bohaterów, obdarzonych przez Szczygielskiego ciętym językiem, wyobraźnią i niesamowitym poczuciem humoru. Za umiejętność ciekawego pisania o rzeczach codziennych i błahych. Za przemycanie, pod pozorem lekkiej opowiastki, treści, które zmuszają czytelnika do refleksji. Przede wszystkim natomiast, za szansę oderwania się, wśród salw niekontrolowanego śmiechu, od szarości dnia i własnych problemów. Polecam!

'Wiosna Pl-Boya czyli Życie seksualne oswojonych' to kontynuacja debiutanckiej powieści Marcina Szczygielskiego. Oba utwory są zabawnym literackim rozliczeniem autora z etapem życia, kiedy sam pracował w redakcji. Książki niestety nie doczekały się ekranizacji, mimo że mówiło się o filmie, w którym główną rolę miał zagrać Artur Żmijewski.

Losy Marcina i jego znajomych z redakcji są kontynuowane we 'Wiośnie Pl-Boya czyli Życiu seksualnym oswojonych'. Ważnym momentem dla wszystkich pracowników jest sprzedanie gazety do dużej korporacji wydawniczej. Na horyzoncie pojawia się wizja wizytacji nowego właściciela zza granicy, więc złośliwi koledzy oczekują kompromitacji nieznającej angielskiego Zeni. W życiu głównego bohatera nieoczekiwanie pojawia się szansa na wyprowadzkę z małej kawalerki do dużego czteropokojowego mieszkania, w którym jednak ku swojemu rozżaleniu nie zamieszka sam...

Autor bestsellerowego 'Berka' jest grafikiem, więc opisuje swoją pracę dyrektora artystycznego w bardzo realistyczny sposób. O niezwykłych walorach 'Pl-Boy' nie świadczy jednak jedynie realizm, lecz głównie wyobraźnia i niezwykły talent autora. Marcin Szczygielski jest mistrzem języka, artystą, pod którego wpływem słowa i zdania tworzą zabawne połączenia. Gra słów i komizm sytuacyjny górują wśród zabiegów, jakie pisarz zastosował w 'Pl-Boy'u'. Humor jest poważnym narzędziem w rękach autora, dzięki któremu książkę tę czyta się z wielką przyjemnością.

Wnikliwa obserwacja rzeczywistości i ludzi zaowocowały idealnymi portretami psychologicznymi bohaterów. Marcin Szczygielski tworzy postaci, które na długo pozostają w pamięci. Zenia, Beta, Bajka, Alicja i Ojciec na pewno byli w dużej mierze wzorowani na prawdziwych ludziach. Myślałem, że po Annie Lewandowskiej z 'Berka' trudno będzie mi odnaleźć równie zabawne i dobrze scharakteryzowane postaci, jednak w 'Pl-boy'u' nie zawiodłem się.

Warto również zwrócić uwagę, w jaki nietypowy sposób autor buduje relacje między bohaterami. Nie zdradzając fabuły wspomnę, że chodzi mi o Alicję i Marcina. Emocje są nakreślone perfekcyjnie, a postawy i zachowania bohaterów pisarz opisuje tak idealnie, że właściwie można ich poznać, jak realnych ludzi.

W drugiej części 'Pl-boy' Marcin Szczygielski osiąga szczyt, jeżeli mowa o komizm sytuacyjny. Dialogi bohaterów są epickie, na długo zapadają w pamięć. Jest to wysublimowany i bardzo inteligentny humor, który ogólnie cechuje książki tego pisarza. Polecam, gdyż uśmiejecie się na pewno równie mocno (albo i mocniej!),jak przy czytaniu pierwszej części.

Losy Marcina i jego znajomych z...

Dobra na poprawę samopoczucia. Dla mnie lekka i przyjemna literatura.

Dobra na poprawę samopoczucia. Dla mnie lekka i przyjemna literatura.

• Do kupienia
  • Śmiechowe