rozwińzwiń

Etyki a cywilizacje

Okładka książki Etyki a cywilizacje Feliks Koneczny
Okładka książki Etyki a cywilizacje
Feliks Koneczny Wydawnictwo: filozofia, etyka
41 str. 41 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Wydawnictwo:
Data wydania:
2004-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2004-01-01
Liczba stron:
41
Czas czytania
41 min.
Język:
polski
ISBN:
8388020943
Tagi:
Filozofia historiozofia cywiliziacja historia polityka kultura etyka aksjologia
Średnia ocen

7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
14 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
341
51

Na półkach: , , , ,

Warto! Przytoczę cytat, który w mojej ocenie bardzo dobrze przedstawi dlaczego rozumienie tych pojęć jest tak ważne :)

"Czyż mogą istnieć w jednej cywilizacji dwie etyki? W dwuetyczności gdzież pomieścić dążenie do jednego celu, jak zebrać ludzi w jeden huf "ramię do ramienia", jak wykształcić kulturę czynu? Dwuetyczność marnuje i podkopuje życie zbiorowe, boć nie sposób złączyć do "wspólnego mianownika" ludzi, z których jedni uznają dobrem to właśnie, w czym inni upatrują zło. Rozchodzą się drogi ludzi rozmaitych etyk. Różnymi wiodąc społeczność szlakami, przeszkadzają sobie wzajemnie i odrabiają wzajemnie, co druga strona zrobiła."

Warto! Przytoczę cytat, który w mojej ocenie bardzo dobrze przedstawi dlaczego rozumienie tych pojęć jest tak ważne :)

"Czyż mogą istnieć w jednej cywilizacji dwie etyki? W dwuetyczności gdzież pomieścić dążenie do jednego celu, jak zebrać ludzi w jeden huf "ramię do ramienia", jak wykształcić kulturę czynu? Dwuetyczność marnuje i podkopuje życie zbiorowe, boć nie sposób...

więcej Pokaż mimo to

avatar
159
48

Na półkach:

To raczej nie tyle książka co długi artykuł. Na początku przestraszyłem się nieco archaicznego języka ale miłe zaskoczenie - Koneczny mimo wszystko jest ciekawy i da się czytać dla przyjemności.

To raczej nie tyle książka co długi artykuł. Na początku przestraszyłem się nieco archaicznego języka ale miłe zaskoczenie - Koneczny mimo wszystko jest ciekawy i da się czytać dla przyjemności.

Pokaż mimo to

avatar
118
49

Na półkach: ,

Autor opisuje wpływ etyki na ustrój zbiorowy w jej naturalnej formie, jak i w wersji katolickiej. Przedstawione są rożne jej oblicza w danej kulturze i systemach religijnych. Etyka jako tako zawsze stanowiła podwalinę pod pojęciem prawa, w którym kształtowała się psychika ludzka w stosunku do prawa prywatnego, jak i publicznego. Ciekawym spostrzeżeniem Konecznego jest odnośnie do polityki niemieckiej i jej rozumowanie, które najprościej można ująć jako „prawo silniejszego”. Postęp iść musi z normami etyki bez tego staje się on defektywny i prowadzi do poważnego okaleczenia psychiki ludzkiej, a także do tragicznych jej następstwie skutków. Z mojej strony mogę tylko dodać, że takie skutki można zauważyć w tak zwanej „postępowej” zachodniej Europie.


Owa książka można powiedzieć, że jest wstępem do głównego dzieła Feliksa Konecznego, którego tytuł nosi ”O wielości cywilizacji”. Jest to suma zagadnień cywilizacyjnych opartych o koncepcje autora. Jest to wybitne dzieło rodzimego badacza zagadnień cywilizacyjnych, do której gorąco zachęcam.

Autor opisuje wpływ etyki na ustrój zbiorowy w jej naturalnej formie, jak i w wersji katolickiej. Przedstawione są rożne jej oblicza w danej kulturze i systemach religijnych. Etyka jako tako zawsze stanowiła podwalinę pod pojęciem prawa, w którym kształtowała się psychika ludzka w stosunku do prawa prywatnego, jak i publicznego. Ciekawym spostrzeżeniem Konecznego jest...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    42
  • Przeczytane
    18
  • Posiadam
    5
  • Historia
    1
  • Rok 2020
    1
  • Filozofia i logika
    1
  • Filozofia
    1
  • Ulubione
    1
  • Katolicyzm
    1
  • Teraz czytam
    1

Cytaty

Więcej
Feliks Koneczny Etyki a cywilizacje Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także