Kopciuszek współczesny

Alpress
2007-01-01
2007-01-01
Opracowanie zbiorowe
rodzina królewska księżniczka dynastia władza

Niniejsza książka opowiada ciekawą historię o siedmiu kobietach, które wkroczyły - z różnym powodzeniem w świat monarchii światowych. Kogóż tu nie mamy? Letizię, Clotildę Courau, Ranję Al - Abdullah, Mette - Marit z Norwegii, Masako - Japonia, Mary, Maximę . Najważniejsze jest to, że książkę czyta się bardzo szybko. Koresponduje ta tematyka po trochu z nazwą niniejszego bloga. Mamy obraz siedmiu kobiet, które zostawiły za sobą normalne życie, by wejść w "system". A systemy monarchii rozsianych po globie różnią się między sobą, ale najważniejsze w nich to - etykieta. Nie oceniać. Dotrzymać zobowiązań. Odpowiednio się ubierać. Nie odpowiadać - nie będąc pytaną. Być / stać u boku królewskiego / cesarskiego / książęcego wybranka. Pisząc tę krótką recenzję, zastanawiałem się, która z bohaterek liczącego około 183 stron dzieła - przypominała Lady Di. Chyba jednak każda, w mniejszym - lub w większym stopniu. Skandynawskie zaś są zaskakujące - są tzw. monarchiami rowerowymi, gdzie panuje większa swoboda. Warto sięgnąć po tę publikację, niektóre dane są już chyba nieaktualne - wszak rok wydania książki to bodajże 2007 rok. Ale : najważniejsze, że szybko się czyta, mamy mnóstwo ciekawostek o tym, jak naszym Bohaterkom udało się - mniej lub bardziej - wkroczyć w nieco zamknięty świat tradycyjnych systemów monarchicznych globu.

W 7 rozdziałach opisano pokrótce losy młodych kobiet, które trafiły w ostatnich ok. dwudziestu latach do rodzin królewskich. Ale niestety ani polotu języka i opowieści ani profesjonalizmu w tej książce nie znajdziemy. Jedynie zbiór ploteczek. Autorka raz pisze trochę o historii i pochodzeniu poszczególnych osób, ale potem nagle cytując czyjąś wypowiedź, jakby wręcz sama była świadkiem tejże wypowiedzi, więc przeskoki od ogółu do szczegółu co akapit. Oczywiście przypisów na końcu książki zero. Jest kilka zdjęć, ale wydają się być oficjalnymi materiałami prasowymi poszczególnych rodzin królewskich. Jedyny plus z tej książki to uświadomienie czytającym, że mamy obecnie aż tyle rodów królewskich - głównie znana jest raczej rodzina brytyjska, a te z innych części Europy czy Azji już mniej, a tutaj jest Dania, Japonia, Sabaudia, Jordania, Norwegia, Holandia i Hiszpania.

...a tak lubię Japonię i zachwycam się ich kulturą, tymczasem najbardziej mi żal właśnie księżniczki z Japonii :(

Ciekawa tematyka, jednak nie do końca zadowalająco przedstawiona przez autorkę. Tym niezwykłym historiom brak niejednokrotnie polotu stylistycznego.

Ciekawa książka opisująca historie Kopciuszków Naszych czasów. Napisana łatwym językiem, rozdziały podzielone są na poszczególne księżne i królowe, nie są zbyt długie, ale w ciekawy sposób ukazują najważniejsze informacje i historie znajomości małżonków.

Dobrze napisana, lekko się czyta, zdecydowanie najbardziej interesujący rozdział to ten o Masako z Japonii.

Książka bardzo ciekawa, opowiada o losach zwykłych dziewczyn które dosłownie zostają księżniczkami, oparta na faktach czyta się lekko i przyjemnie

Bardzo ciekawie napisana, dużo nieznanych (przynajmniej dla mnie, a trochę już na ten temat poczytałam) faktów z historii królewskich i książęcych.

• Kobiety
  • Z_2020
  • 52 książki (2015)
  • Z historią w tle
  • Inne kraje europejskie
  • Lodowato
  • Używane

Dodaj cytat z książki Kopciuszek współczesny