Pan Pikulik i nieporozumienie w ZOO

2013-01-01
2013-01-01
40 min.
Aneta Błasiak
dla dzieci ilustracje zwierzęta zoo

Okładka książki Mama bohatera Roberto Malo, Francisco Javier Mateos, Marjorie Pourchet
Mama bohatera Roberto Malo, Franc...
Okładka książki Lukrecja Diana Karpowicz, Przemysław Wechterowicz
Lukrecja Diana Karpowicz, Pr...
Okładka książki Zbyt późno Camilla Engman, Giovanna Zoboli
Zbyt późno Camilla Engman, Gio...

Kolejna wesoła część przygód .Gotowi na kolejny seans z panem Pikulikiem? Jeżeli tak, to mocno trzymajcie się za brzuchy.

Czym nas jeszcze może zaskoczyć zwariowany dyrektor zoo?
Już na samym starcie daje wielką plamę.
Ubiera się w swój zielony mundurek, z którego jest taki dumny.
A tu co? Kurteczka jest za ciasna. Nie może się dopiąć, ojej!
Guzik się odrywa.
Dyrektor denerwuje się coraz bardziej, jak to mogło się stać ,że tak przytył. Bierze sobie mocno do serca całą sytuację.
Robi codzienny obchód wybiegów dla zwierząt i sam do siebie głośno gada, wręcz urąga sobie.
Głośne komunikaty kierowane do siebie samego typu,, przybrało ci się na wadze'' czy ,,opychasz się okropnym jedzeniem'' albo ,,niemiłosiernie się pocisz'' itp... zostają odbierane na poważnie przez zwierzęta na wybiegach.
I nie są one miłe dla uszu hipopotamów, pingwinów, niedźwiedzi, słoni itd...
Zwierzęta się zamartwiają. Następuje jedno wielkie nieporozumienie.
Wszystko do czasu aż pan Pikulik spotyka swego synka, zamiatającego alejkę w mundurku ciągnącym się po ziemi .
Sprawa się wyjaśnia i zamieniają się kurtkami.
Pan Pikulik staje się znowu wesoły ,gdyż wcale nie przytył.

Co jednak stanie się ze smutnymi zwierzakami, które cały czas przeżywają głośne uwagi pod swoim adresem?
Czy wszystko się wyjaśni?
A właściwie gdzie są klucze dyrektora do wszystkich wybiegów?

Na te czy inne pytania znajdziecie odpowiedzi w lekturze i w świetnych ilustracjach niezawodnego autora Kevina Waldrona.

Będąc w zoo pozdrówcie pana w zielonym mundurku od całego portalu Lubimy czytać.

Czym nas jeszcze może zaskoczyć zwariowany dyrektor zoo?
Już na samym starcie daje wielką plamę.
Ubiera się w swój zielony mundurek, z którego jest taki dumny.
A tu co? Kurteczka jest za ciasna. Nie może się dopiąć, ojej!
Guzik się odrywa.
Dyrektor...

Czy polecam Wam tę książeczkę? Zdecydowanie tak, warto ją przeczytać, pooglądać ładne ilustracje i pośmiać się razem z dziećmi. Z pewnością miło spędzicie czas z tą opowieścią. Zachęcam do lektury! Pikulików chyba nie muszę namawiać do sięgnięcia po tę książkę? Dla Was to pozycja obowiązkowa!

Wydawnictwo Łajka, to niewielka oficyna z Gdyni, która w swoim koszyku posiada łącznie pięć pozycji (szósta w zapowiedziach). Wszystkie wydane przez Łajkę książki są godne uwagi. Dziś chciałbym przedstawić jedną z nich: picturebooka Pan Pikulik i nieporozumienie w zoo autorstwa pochodzącego z Dublina Kevina Waldrona.

Głównym bohaterem jest pan Pikulik, który pełni funkcję dyrektora niewielkiego ogrodu zoologicznego. Pewnego poranka, pewnie po śniadaniu, bo już wybiła 9.00 rano, gdy ubierał swój służbowy uniform i miał wychodzić do pracy, okazało się, że jest on przyciasny – odpadł guzik od kurtki, a brzuch to Kiepski to początek dnia

To niegroźne zdarzenie poranka nastawiło Dyrektora minorowo. Chodzi pomiędzy klatkami i wybiegami dla zwierząt, zrzędzi pod nosem, że przytył, że się zestarzał, że źle się odżywia, że niemiłosiernie się poci i przez to przykro pachnie. Co rusz wynajduje nowe powody do narzekania na sobie i swoja kondycję. Zły humor pana Pikulika wpływa na mieszkańców zoo. Złowrogie mruczando słyszą zwierzęta, które odnoszą do siebie dyrektorską krytykę (...).

Książka bawi tekstem, jak i obrazem. Rysunki są zabawne, postacie i zwierzęta ukazano z delikatnym karykaturalnym zacięciem – przyjemnym; widać, że autor lubi swoich bohaterów, więc czytelnik również darzy ich sympatią. Pikulik z wystającym brzuchem, długimi nogami, nienaturalnie długą szyją i paluchowatym nosem wygląda przekomicznie, ale i sympatycznie. Rozbawiła mnie rozkładówka, na której zafrasowany dyrektor wyobraża sobie zniszczenia, jakie może spowodować w domu grupa małp, którą podejrzewa o kradzież kluczy. Autor zadbał również o właściwe kolory – żadnej pstrokacizny, raczej przytłumione barwy...

- - -
cały tekst można przeczytać tu:

Głównym bohaterem jest pan Pikulik, który pełni funkcję...

• Ilustrowane
  • EM.