Namiestnicy Chrystusa. Ciemna strona papiestwa

1994-01-01
8386032006
Fryderyk Kraus, Jacek Borowiecki, Jan Głogoczowski
katolicyzm papiestwo historia papiestwa

Okładka książki Zakazany owoc - prawdziwa historia mojego romansu z najbardziej wpływowym biskupem Irlandii Peter Murphy, Peter de Rosa
Zakazany owoc ... Peter Murphy, Peter...

Rewelacyjna książka składająca się zasadniczo z trzech części - Władzy, Prawdy i Miłości. Pomimo, że przytacza ogromną ilość faktów historycznych, zagłębia się w meandry i dywagacje natury moralno - chrześcijańskiej napisana jest w niezwykły i intrygujący sposób fascynujący czytelnika od pierwszych stron.
Peter de Rosa przyoblekając togę adwokata diabła eksponującego na światło dzienne skandaliczne i wstydliwe fakty z historii i polityki Watykanu, ani na chwilę nie ulega taniej sensacji czy bulwarowym uproszczeniom. Im cięższy zarzut tym bardziej wieloaspektowa jego analiza z licznymi referencjami, często z niepowiedzianą puentą pozwalającą czytelnikowi na wyrobienie sobie własnej oceny.
Część pierwszą "Władzę" czyta się w zasadzie jednym tchem. To historia papiestwa opowiedziana ze swadą, często podszyta nutką ironii, bez uproszczeń i przemilczeń. Ilość i jakość skandali wywoływanych przez kolejnych namiestników Chrystusa przyprawia o zawrót głowy. Przy bezwzględności i nieustępliwości walki o Piotrowy Tron pikanteria fabuły "Gry O Tron" Martina zdecydowanie blaknie.
Część druga "Prawda" to ponura i zatrważająca opowieść o prześladowaniach, inkwizycji, reformacji, dławieniu poglądów dysydenckich czy krucjatach. Niezwykle ciekawa, ale z uwagi na tematykę ponura i depresyjna.
Część trzecia "Miłość" jest najbardziej wymagająca dla czytelnika. Szczegółowo analizująca zasadnicze problemy, w których rozstrzyganie papiestwo jest żywotnie zaangażowane, wymaga dużej koncentracji i samozaparcia. W części tej zostały szczegółowo omówione zagadnienia celibatu, kontroli urodzeń, aborcji, seksu, małżeństw i rozwodów, molestowania wśród kleru itp.
Szczerze polecam.

Peter de Rosa przyoblekając togę adwokata diabła eksponującego na...

• Religie
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt