Apokryfy. Doskonała próżnia

Teksty młodości!

Teksty młodości!

Lem w rzeczywistości był szalonym naukowcem. Skonstruował Wysysaczotalentoinator, zwabiał do siebie co lepszych myślicieli, artystów, humorystów i profesorów, sadowił ich na rzeczonej maszynie i przejmował ich zdolności. Innego wytłumaczenia na możliwość powstania "Apokryfów" nie widzę.

Widmowa Biblioteka. Czytelnicy "Solaris" mieli okazję zapoznać się z jej fragmentem, gdy główny bohater cytował całe ustępy zmyślonych encyklopedii. Okazuje się, prócz specjalistycznych tomiszczy na półkach roi się wręcz od dzieł nienapisanych, które egzystują sobie w jakimś paralelnym uniwersum, a do naszej rzeczywistości przeniknęły tylko recenzje i cytaty. Dobre i to.

Na jakież to książki będzie się więc czytelnik napalał mimo goryczy, że nigdy ich nie przeczyta? Zrecenzowano przygody Robinsona-NawiedzonegoFilozofa. "Gigamesha" stworzonego z aluzji i nawiązań ("systematyka przecinków w VI rozdziale - to wszak odpowiednik mapy Rzymu!"),którego czytanie bez dwukrotnie grubszego indeksu pod ręką nie ma sensu. Historia przyszłości apokaliptycznej, spowodowanej runięciem sex-gospodarki. Powieść o monarchii założonej przez nazistów w środku dżungli. Recenzja dziwnej gry, mającej pozwolić na profanowanie arcydzieł przez przestawianie fabuły i wprowadzanie wynaturzeń seksualnych między postaciami (Lem chyba nie wiedział, że taka zabawa już istnieje i nazywa się "marny fanfick"). Opowieść o Homerze zakładającym fundację poszukującą geniuszy. Książka zbierająca statystyki, co też to się dzieje na świecie w ciągu jednej minuty...

....Rentgenowskie zdjęcia porno, uczenie bakterii języka angielskiego, historia literatury stworzonej przez komputery, reklama encyklopedii uzupełniającej się na bieżąco informacjami z przyszłości - wyobraźnią Lem mógłby obdarzyć łaskawie cały zastęp pisarzy i dalej byłby w nią bogaty jak mentalny krezus. Jest humor, jest parodia, jest zabawa słowem, okazja do przemycenia filozofii, przemyśleń, poglądów naukowych, namiastka tego, co chciałoby się naprawdę stworzyć, ale nie można.

Tak bardzo chciałabym umieć Wam napisać dobrze o tej książce!... Jedyne, co mam w możliwościach, to zasygnalizować cząstkę jej bogactwa. Dzieło jedyne w swoim rodzaju, świadczące o niezwykłej inteligencji, oczytaniu i talencie autora. Trudna, ale warta każdej poświęconej minuty.
Macie przeczytać i basta.

• * dostępność - ebook
  • Lem Posiadam