List gończy: historia mojej ucieczki z Oświęcimia i działalności w konspiracji

Okładka książki List gończy: historia mojej ucieczki z Oświęcimia i działalności w konspiracji Kazimierz Albin
Kazimierz Albin Wydawnictwo: Książka i Wiedza, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau biografia, autobiografia, pamiętnik
Książka i Wiedza, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau
1966-01-01
1966-01-01
obóz koncentracyjny ludobójstwo Oświęcim

Okładka książki Księga Pamięci. Transporty Polaków z Warszawy do KL Auschwitz 1940-1944 Kazimierz Albin, Franciszek Piper, Irena Strzelecka
Księga Pamięci... Kazimierz Albin, Fr...

Czytałam tą książką w 1994 roku, kupiłem ją w sklepiku w Oświęcimiu, podczas wycieczki szkolnej. Wówczas zrobiła na mnie duże wrażenie. Pamiętam, że cytowałam ją na maturze ustnej. Jak najbardziej powinna znaleźć się w kanonie lektur. Przypomniałam sobie o niej po 28 latach, przy okazji rozmowy z córką o maturze. Choć nie pamiętam dokładnie treści, to fakt , że o niej nie zapomniałam, świadczy o tym, to była naprawdę dobra książka.

Historia niezwykła, ta książka powinna znaleźć się na liście lektur w szkole - opowiada i o Oświęcimiu i czasach poźnej wojny. Pisana nieco trudnym językiem, dużo nazwisk i faktów, przez co trzeba trochę czasu na przeczytanie.

"List gończy" to dwie części z wojennego życiorysu Kazimierza Albina "Jędrka", życiorysu niezwykle bogatego i - jak przystało na tamte czasy - niestety momentami również tragicznego. W pierwszej opisane są próby przedostania się Autora wraz z bratem na Węgry (a docelowo do Francji),aresztowania, pobyt w więzieniach w Nowym Sączu i Tarnowie oraz osadzenie w KL Auschwitz i... udana ucieczka z obozu. Druga część poświęcona jest służbie "Jędrka" w pionie dywersji krakowskiej AK.

Wspomnienia napisane są doskonałym językiem - przystępnym i konkretnym. W dodatku to, co Autor ma za jego pomocą do przekazania, czyni je również niezwykle emocjonującymi i wciągającymi. Scenarzyści "Czasu Honoru" z pewnością znaleźliby tu przynajmniej kilkanaście autentycznych i brawurowych pomysłów na ubarwienie wojennych odcinków serialu. Mnie z kolei marzy się przeczytanie kompleksowego opracowania solidnie dokumentującego wszystkie ucieczki z KL Auschwitz...

• Literatura obozowa
  • Autobiografie/Biografie/Wspomnienia