Niezatapialny. Pełna historia RMS Titanic

1998-01-01
1998-01-01
Marek Urbański
marynistyka katastrofy morskie XX wiek

Książka bardzo dobrze przedstawia całą historię Titanica - to jak powstał pomysł budowy najwspanialszych i największych statków świata, to jak był realizowany owy pomysł, samą tragedię oraz to, co wydarzyło się po niej.

Jednak jest to pozycja, którą każdy miłośnik tematu powinien przeczytać. Jest wiele fragmentów, które zabierają czytelnika na pokład Titanica. Kiedy czyta się o wystrzeleniu pierwszej racy, nastrój który się odczuwa zmienia się momentalnie. Czytelnik zaczyna czuć, to co czuli pasażerowie leniwie gromadzący się przy żurawikach - uświadomienie powagi sytuacji i strach.

Lektura, do której będę wracać nie raz.

Wiele dzieje się w przekazywanej treści, opisane są w niej historie wielu ludzi, a przeskakiwanie miedzy poszczególnymi bohaterami trochę rozprasza....

Polecam książkę. Dla pasjonatów Titanica jest to wręcz pozycja obowiązkowa. Zawiera bardzo dużo faktów które autor zbierał przez kilka, jak i nie kilkanaście lat swojego życia. Książka również pozwala wczuć się w ten klimat, w te czasy które tak bardzo się różnią od dzisiejszych realiów.

Jak tu ocenić tą książkę? To trochę nie w porządku w pewien sposób oceniać katastrofę Titanica. Nie jestem w stanie dużo powiedzieć na temat tej książki. Jest to świetna pozycja jeśli ktoś chce dowiedzieć się czegoś na temat Titanica. Jest tu opisany proces budowy i cała reszta. Polecam też osobom interesującym się żeglugą morską. Dodatkową atrakcją są zdjęcia. Poza tym książka wspaniale oddaje realia tamtej epoki. Autentycznie mogłam się przenieść na pokład statku i rozmawiać z dżentelmenami. Jedyne co mnie nieco męczyło, to ciągle opisy osób na początku i na końcu. Nowe postacie pojawiały się tak szybko, że nie zdążyłam poznać jednej, w kolejce czekały już cztery następne, a koniec końców i tak nie pamiętałam kto jest kim. Kojarzyłam Kapitana Smitha, Bruce'a Ismay'a i Lightollera, jednak jeśli chodzi o pasażerów... Cienko z zapamiętaniem. Mimo wszystko serdecznie polecam tę pozycję, bo godnie przedstawia katastrofę statku.

Klarownie ukazana historia sławnego na całym świecie transatlantyku od budowy aż po zatonięcie.Polecam szczególnie pasjonatom tego statku którzy lubią zgłębiać jego historię oraz pragną przenieść się na pokład Niezatapialnego Titanica.

Ciężko wystawić tej książce jakąkolwiek ocenę... To tak jakby oceniać tragedię Titanica...

Książka sama w sobie napisana jest prostym, zrozumiałym językiem. Ukazuje przebieg wydarzeń od momentu narodzin idei powstania największego statku na świecie, poprzez felerną noc 14/15 kwietnia 1912 r. aż do "śledztwa" mającego na celu wyjaśnienie przyczyn zatonięcia. Autor ukazuje czytelnikowi fakty, o których wiele osób nie miało pojęcia, jak np. tajemniczy statek dryfujący niedaleko tonącego liniowca. Pojawiają się również opisy dalszych losów osób, które przeżyły katastrofę.

Historia Titanica towarzyszy mi od roku 1998 kiedy to mając 8 lat po raz pierwszy o nim usłyszałam, dzięki słynnemu filmowi Jamesa Camerona. Od tego momentu obejrzałam wiele filmów dokumentalnych. Sama się dziwię, że na tą książkę trafiłam dopiero teraz.
Pozycję tą polecam osobom, które chciałaby się dowiedzieć więcej na temat największej morskiej katastrofy.

Książka napisana dostępnym językiem. Zawiera "suche fakty", ale również relacje uczestników i świadków. Ciekawa analiza wydarzeń, opis budowy statku, oraz tego, co działo się przed wypłynięciem, w trakcie i po katastrofie. Polecam serdecznie.

Witam czy ktoś posiada ta ksiażke na zamiane lub sprzedaz?

Witam czy ktoś posiada ta ksiażke na zamiane lub sprzedaz?

• Literatura faktu
  • Polecam