Niebezpieczeństwa onanizmu

Okładka książki Niebezpieczeństwa onanizmu Jacques Louis Doussin-Dubreuil
Okładka książki Niebezpieczeństwa onanizmu
Jacques Louis Doussin-Dubreuil Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Nouveau manuel sur les dangers de l’onanisme et conseils relatifs au traitement des maladies qui en résultent
słowo/obraz terytoria
2011-05-06
2011-05-06
Krzysztof Rutkowski
onanizm historia moralności historia medycyny humor masturbacja

To małe cudo przyniosło więcej radości niż niejedna komedia. Śmiech przemieszany z momentami przerażenia, gdy nagle uświadamiasz sobie, że szanowany pan doktor całkiem serio zalecał picie kawy z opiłkami żelaza sześciokrotnie w ciągu dnia i bujanie się na huśtawce, aby przeciwdziałać postępującym skutkom haniebnego rękodzieła.

Co mnie najbardziej zaskoczyło w tej książce? Ilu chłopców miało problemy zdrowotne 200-250 lat temu! I każdemu, który miewał suchą skórę, biegunki, omdlenia, itp. itd. (naprawdę długa lista dolegliwości, wszelakich) przypisywano jedno i to samo źródło problemów zdrowotnych - masturbację. Można się zaśmiać podczas lektury, ale nie należy zapominać, że żyjemy dwa wieki później i medycyna jest na naprawdę o wiele wyższym poziomie. Choć, co bardziej przerażające, niektóre kręgi i społeczności nadal uważają masturbację za zło i, tfu, grzech.

Jest początek XIXw. , a ty siedzisz i czytasz "Listy do Bravo", tylko że wszystkie od mężczyzn i wszystkie są takie same. Z początku było to jeszcze śmieszne i cokolwiek ciekawe, ale później robi się monotonne i zwyczajnie nudne. Lista faktów medycznych z tamtej ery jest dość obfita, ale niestety szybko zaczyna się powtarzać i być męcząca.

Prawdopodobnie jak większość posiadaczy tej książki dostałem ją w prezencie i co mogę powiedzieć to jeżeli chcesz ją komuś sprezentować to zrób to (bo to jest śmieszne),ale dla samego/ samej siebie nie polecam, bo nie ma czego.

Prawdopodobnie jak większość...

Książkę należy polecić mężom, braciom, ojcom, wnukom, prawnukom, towarzyszom, kolegom i przyjaciołom i ostrzec ich, by nie lekce sobie ważyli zawartych w niej przestróg.
Zawsze lepiej oślepnąć, ale cieszyć się urokami życia w cnocie, niż zejść na suchoty w konwulsjach i cierpieniu z powodu zwykłej ruchawki.

A tak serio - jak dobrze, że medycyna poczyniła tak ogromne kroki w ciągu ostatnich 200 lat. Do dziś byśmy umierali od zapalenia pęcherza, przekonani, że to przez automiłość.

A tak serio - jak dobrze, że medycyna poczyniła tak ogromne...

Przerażające.

Przerażające.

Jest to niewątpliwie jedna z najpocieszniejszych książeczek, jakie zdarzyło mi się czytać, a i śmiem twierdzić, że czytelnikom o sporym dystansie do siebie (tudzież swoich poczynań) dostarczy również wielu powodów do zdrowego śmiechu.

Poradnik ten, spisany w formie korespondencji, a utrzymany w tonie wahającym się między płomiennymi opisami straszliwych konsekwencji występku a medycznym bełkotem (nie, nikt nie mógł w to wierzyć, nawet wtedy...!),opisuje trudności, z jakimi zmagają się pogrążeni w nałogu masturbacji nieszczęśnicy oraz przedstawia niezawodne sposoby na wydobycie ich ze szponów tegoż.
W największym skrócie, nieszczęśnik pozbawiony pomocy umrze w straszliwych męczarniach (moim faworytem był chłopiec, któremu od ustawicznych upustów nasienia mózg tak wysechł, że klekotał w czaszce - miałam z tego ubaw przez dobry kwadrans),a niezawodnym remedium są kąpiele i zdrowa dieta.

Książeczka sama w sobie porywająca zatem nie jest, chyba że czytając ją, ma się z tyłu głowy kontekst kulturowy. Nie chodzi mi tylko o, nazwijmy to sobie, historię recepcji ludzkiej seksualności, ale również samą kulturową historię masturbacji oraz (gigantyczny) rynek księgarski z nią związany. Jako wytwór obu tych zjawisk książeczka Dubreuila dostarcza jednak sporej dawki niewinnej rozrywki.

Tytuł mówi sam za siebie..
Szok i niedowierzanie.

Tytuł mówi sam za siebie..
Szok i niedowierzanie.

Każdy kto wątpił w szkodliwość trzepaniny już powątpiewać nie powinien! Chwała autorowi, że tak merytorycznie i wyczerpująco wyjaśnił niebezpieczeństwa płynące z pospolitej ruchawki!

Koniecznie przeczytaj jak nie chcesz oślepnąć!

Koniecznie przeczytaj jak nie chcesz oślepnąć!

Ogólnie spoko, tylko strasznie powtarzalne te wszystkie listy...

Ogólnie spoko, tylko strasznie powtarzalne te wszystkie listy...

Dodaj cytat z książki Niebezpieczeństwa onanizmu