rozwiń zwiń

Stephen King: „Oscary są ustawione pod białych mężczyzn“

LubimyCzytać LubimyCzytać
29.01.2020

W felietonie dla „Washington Post” pisarz fantasy Stephen King, sam będący członkiem Akademii Filmowej, skrytykował gremium przyznające Oscary, twierdząc, że nagroda jest ustawiona pod białych mężczyzn. Odniósł się w ten sposób do własnej wypowiedzi sprzed paru tygodni, która wzbudziła sporo kontrowersji.

Stephen King: „Oscary są ustawione pod białych mężczyzn“

Tuż po ogłoszeniu nominacji do nagród Akademii Filmowej King opublikował tweet, w którym odniósł się do zarzutów o zbyt małą różnorodność wśród nominowanych filmów i ich autorów. Jak zauważył, on nigdy nie bierze pod uwagę różnorodności [płciowej czy rasowej – przyp. red.] w kwestiach dotyczących sztuki. Dla niego liczy się tylko jakość. Inne podejście według Kinga byłoby niewłaściwe.

Postawa amerykańskiego pisarza została skrytykowana. Pod jego wpisem w mediach społecznościowych swoje krytyczne komentarze umieścili między innymi laureatka Locusa i nagrody Hugo oraz wielokrotnie nominowana do Nebuli pisarka science fiction Nora K. Jemisin, nowojorska dziennikarka i autorka Sarah Weinman czy piosenkarka soul Erica LeShai. Jak wskazywano, tweet Kinga sugerował, że różnorodność nie może iść w parze z wysoką jakością artystyczną.

Tweet pisarza skomentowała również nominowana w 2017 roku do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny za „XIII poprawkę” amerykańska reżyserka Ava DuVernay.

Stephen King wyjaśnia

Wreszcie do swojego wpisu odniósł się również sam pisarz. Autor takich powieści, jak „Instytut” i „To”, w swoim najnowszym felietonie dla „Washington Post” wyjaśnia, że został źle zrozumiany. Według niego jury w swoich wyborach powinno być ślepe na kwestie związane zarówno z pochodzeniem rasowym, płcią, jak i orientacją seksualną. Jedynym kryterium branym pod uwagę powinna być jakość tworzonych filmów. Dzięki temu uniknie się oskarżeń o kierowanie się poprawnością polityczną, co de facto mogłoby prowadzić do umniejszania wartości artystycznej dzieł. King podkreślił jednocześnie, że to sytuacja idealna, ale bardzo daleka od tej, jaką mamy dzisiaj. 

Nie żyjemy w idealnym świecie, a tegoroczne niezróżnicowane Oscary po raz kolejny to udowodniły. Może kiedyś będzie inaczej. Mogę marzyć, prawda? W końcu wymyślaniem różnych rzeczy zarabiam na życie.

Pisarz równocześnie zaprzeczył, jakoby uważał, że filmy, powieści czy muzyka dotykające spraw różnorodności i równouprawnienia nie mogły być wartościowe. Jak pisze, często jest wręcz przeciwnie. Wskazał netflixowy serial „Jak nas widzą”, wyreżyserowany przez DuVernay, jako doskonały przykład ważnego utworu o wysokiej jakości. Jak zauważył, kreatywność nie jest uzależniona ani od pochodzenia twórcy, ani od jego płci, choć różnorodność sprawia, że sztuka jest bogatsza.

Kto jest członkiem Akademii Filmowej?

Stephen King zdiagnozował również, jakie jest według niego źródło oscarowego problemu. Większość członków Akademii Filmowej to bogaci biali mężczyźni po sześćdziesiątce, do których również pisarz zalicza siebie. Jak przypomina, w 2012 roku „Los Angeles Times” wytknął, że aż 94% spośród 5700 głosujących osób było białych; 77% to byli mężczyźni, a ponad połowa osób z prawem głosu skończyła 60 lat. W tym roku mężczyzn wśród głosujących było 68%, zaś przedstawiciele mniejszości stanowili tylko 16% z wszystkich głosujących. Na przestrzeni ostatnich ośmiu lat dokonała się więc zmiana, ale nie tak duża, jak by można oczekiwać. 

King zauważa, że taki rozkład głosujących sprawia, iż większość nominowanych filmów można zaliczyć do kategorii, którą jego syn nazywa kinem „man-fiction”; to filmy, w których są walki, pistolety i wiele białych twarzy. W ten sposób nominacje oscarowe sprzyjają kinu tworzonemu przez białych mężczyzn. Jako przykłady tego gatunku autor wymienia: „Irlandczyka”, „Le Mans '66”, „1917”, „Jokera” i „Pewnego razu… w Hollywood”.

Fotografia otwierająca: fot. Mark Lennihan / AP / East News


komentarze [31]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Eskarina 06.02.2020 18:10
Czytelnik

No niestety ma sporo racji. Oscarowa Akademia jest bardzo konserwatywna i bardzo nie lubi nominować kobiet, już nie mówiąc o ich nagradzaniu :/

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Patton 03.02.2020 13:53
Czytelnik

Ech i tak nie powiedział do końca prawdy. Zapomniał dodać, że wszystko ustawione jest pod białych heteroseksualnych mężczyzn. Rzygam tęcza na samą myśl w jakim kierunku to wszystko zmierza.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Aleksandra 02.02.2020 22:43
Czytelnik

Ikony feminizmu podpadły feministkom: Margaret Atwood za wypowiedź na temat metoo i Lena Dunham za jednolicie białą obsadę swojego młodzieńczego serialu "Dziewczyny". Teraz King. Nie wystarczy już być "postępowym". To za mało. Teraz trzeba być postępowym terrorystą. No i jeszcze każdą swoją wypowiedź trzeba wytłumaczyć, bo w dzisiejszych czasach ludzie w pierwszym podaniu...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Welma 02.02.2020 13:49
Czytelniczka

Szczerze mówiąc nie mam zielonego pojęcia jak wypowiedź Kinga mogła zostać zrozumiana przez tych ludzi w taki sposób. Myślę, że to już było z ich strony przewrażliwienie w tym temacie i to oni powinni zrobić sobie rachunek sumienia. Dla mnie od razu po przeczytaniu oczywistym był sens tego tweeta. I w pełni się z nim zgadzam, ocenia się dzieło, jego wartość i jakość, a nie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Bullshit_detector 02.02.2020 11:58
Czytelnik

Niestety, tak wygląda dziś żywot mainstreamowego pisarza. Jak nie ugniesz karku przez politpropem to Cię zjedzą, jaką legendą byś nie był.

Paradoksalnie, jak się poczyta Kinga z lat 70 to tam jest tyle samo "rasizmu" co w "Murzynku Bambo" , ale już w nowszych seriach jak np. Pan Mercedes jest wszystko jak ma być, czyli np. jak czarnoskóry to szlachetny, komputerowy...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Sofiofilia 02.02.2020 09:45
Bibliotekarz

Dostał po tylnej części ciała za pisanie prawdy, więc wrócił do fikcji :v

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Aldona Lip 02.02.2020 06:56
Czytelnik

Pytanie jak jest oceniania jakość przez białych ludzi? Czy ich kryteria są stronnicze dla sztuki kultur których nie znają?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Aleksander_Iwanowicz 31.01.2020 18:05
Czytelnik

A kto w tym całym k**widołku nie jest bogaty?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Skorpio999 31.01.2020 09:57
Czytelnik

Klasycznym przykładem rasizmu jakim kieruje się obecnie Akademia było ubiegłoroczne starcie w kategorii najlepszy aktor. Starli się w nim panowie Malek i Mortensen. Pomimo, iż obaj znakomici w swoich kreacjach zwycięzca w dzisiejszych czasach mógł być tylko jeden, ten nie biały, i tak też się stało. Jakby na to nie patrzeć to też rasizm, chociaż ten klasyczny jest kojarzony...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
kryjab20 31.01.2020 00:36
Czytelnik

Nastał czas kretynizmu, czas nażucanej nam na siłę prawdy i ideologii, nastał czas pogardy jak to by napisał Pan Sapkowski. Cieszę się że chociaż tu wśród ludzi oczytanych jest pełne porozumienie co do wartości jaką jest wolność umysłu i prawo do własnego zdania. Pana Kinga szanuję i tak, jednak w tym przypadku mógł stać przy swoim. Chociaż ciężko jest się postawić na jego...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej