Stephen King: „Oscary są ustawione pod białych mężczyzn“

LubimyCzytać
29.01.2020

W felietonie dla „Washington Post” pisarz fantasy Stephen King, sam będący członkiem Akademii Filmowej, skrytykował gremium przyznające Oscary, twierdząc, że nagroda jest ustawiona pod białych mężczyzn. Odniósł się w ten sposób do własnej wypowiedzi sprzed paru tygodni, która wzbudziła sporo kontrowersji.

Stephen King: „Oscary są ustawione pod białych mężczyzn“

Tuż po ogłoszeniu nominacji do nagród Akademii Filmowej King opublikował tweet, w którym odniósł się do zarzutów o zbyt małą różnorodność wśród nominowanych filmów i ich autorów. Jak zauważył, on nigdy nie bierze pod uwagę różnorodności [płciowej czy rasowej – przyp. red.] w kwestiach dotyczących sztuki. Dla niego liczy się tylko jakość. Inne podejście według Kinga byłoby niewłaściwe.

Postawa amerykańskiego pisarza została skrytykowana. Pod jego wpisem w mediach społecznościowych swoje krytyczne komentarze umieścili między innymi laureatka Locusa i nagrody Hugo oraz wielokrotnie nominowana do Nebuli pisarka science fiction Nora K. Jemisin, nowojorska dziennikarka i autorka Sarah Weinman czy piosenkarka soul Erica LeShai. Jak wskazywano, tweet Kinga sugerował, że różnorodność nie może iść w parze z wysoką jakością artystyczną.

Reklama

Tweet pisarza skomentowała również nominowana w 2017 roku do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny za „XIII poprawkę” amerykańska reżyserka Ava DuVernay.

Stephen King wyjaśnia

Wreszcie do swojego wpisu odniósł się również sam pisarz. Autor takich powieści, jak „Instytut” i „To”, w swoim najnowszym felietonie dla „Washington Post” wyjaśnia, że został źle zrozumiany. Według niego jury w swoich wyborach powinno być ślepe na kwestie związane zarówno z pochodzeniem rasowym, płcią, jak i orientacją seksualną. Jedynym kryterium branym pod uwagę powinna być jakość tworzonych filmów. Dzięki temu uniknie się oskarżeń o kierowanie się poprawnością polityczną, co de facto mogłoby prowadzić do umniejszania wartości artystycznej dzieł. King podkreślił jednocześnie, że to sytuacja idealna, ale bardzo daleka od tej, jaką mamy dzisiaj. 

Nie żyjemy w idealnym świecie, a tegoroczne niezróżnicowane Oscary po raz kolejny to udowodniły. Może kiedyś będzie inaczej. Mogę marzyć, prawda? W końcu wymyślaniem różnych rzeczy zarabiam na życie.

Pisarz równocześnie zaprzeczył, jakoby uważał, że filmy, powieści czy muzyka dotykające spraw różnorodności i równouprawnienia nie mogły być wartościowe. Jak pisze, często jest wręcz przeciwnie. Wskazał netflixowy serial „Jak nas widzą”, wyreżyserowany przez DuVernay, jako doskonały przykład ważnego utworu o wysokiej jakości. Jak zauważył, kreatywność nie jest uzależniona ani od pochodzenia twórcy, ani od jego płci, choć różnorodność sprawia, że sztuka jest bogatsza.

Reklama

Kto jest członkiem Akademii Filmowej?

Stephen King zdiagnozował również, jakie jest według niego źródło oscarowego problemu. Większość członków Akademii Filmowej to bogaci biali mężczyźni po sześćdziesiątce, do których również pisarz zalicza siebie. Jak przypomina, w 2012 roku „Los Angeles Times” wytknął, że aż 94% spośród 5700 głosujących osób było białych; 77% to byli mężczyźni, a ponad połowa osób z prawem głosu skończyła 60 lat. W tym roku mężczyzn wśród głosujących było 68%, zaś przedstawiciele mniejszości stanowili tylko 16% z wszystkich głosujących. Na przestrzeni ostatnich ośmiu lat dokonała się więc zmiana, ale nie tak duża, jak by można oczekiwać. 

King zauważa, że taki rozkład głosujących sprawia, iż większość nominowanych filmów można zaliczyć do kategorii, którą jego syn nazywa kinem „man-fiction”; to filmy, w których są walki, pistolety i wiele białych twarzy. W ten sposób nominacje oscarowe sprzyjają kinu tworzonemu przez białych mężczyzn. Jako przykłady tego gatunku autor wymienia: „Irlandczyka”, „Le Mans '66”, „1917”, „Jokera” i „Pewnego razu… w Hollywood”.

Fotografia otwierająca: fot. Mark Lennihan / AP / East News

Reklama

komentarze [35]

Sortuj:
Dodaj wypowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

2519
4
29.01.2020 09:40

Zapraszamy do dyskusji.


196
60
29.01.2020 16:19

Żyjemy w świecie, w którym twierdzenie, że sztukę powinniśmy oceniać po jakości, a nie kolorze skóry twórcy jest zacofane. Brawo dla postępowych za robienie sobie jaj z logiki


699
0
29.01.2020 17:47

O ironio! Lewicowy i postępowy Stephen King wpadł w pułapkę poprawności politycznej... A mógł nie przepraszać, bo akurat powiedział prawdę. I naiwnym jest myślenie, że jak użyje tej dziwnej wręcz orwellowskiej nowomowy o ,,białych mężczyznach i ich przywilejach,, to zostanie mu wybaczony ten przebłysk szczerości. Ehhh co za czasy gdzie rzadko docenia się jakość, a coraz...

więcej

290
28
29.01.2020 19:00

Jego pierwszy Tweet był bardzo trafny. Niepotrzebnie później się tłumaczył.
Patrzenie na jakąkolwiek grupę ludzi przez pryzmat koloru skóry/płci itd. i mówienie: "Jest źle bo przeważają biali, jest źle bo przeważają kobiety." - to jest już oznaką braku tolerancji, bo jakiego człowieka w oczy kłuje fakt, że taka a taka płeć przeważa w jakiejś grupie? Komu przeszkada, że...

więcej

3816
3578
29.01.2020 19:19

A mnie kiedyś za takie słowa,wręcz nazywano faszystą i rasistą.


2736
591
29.01.2020 19:53

Czy to oznacza, że biały mężczyzna po sześćdziesiątce nie potrafi ocenić filmu obiektywnie.


3816
3578
29.01.2020 20:10

Może,może.Ale być obiektywnym to trudno.Ja nie jestem obiektywny.Bo co to znaczy ? Nie mieć własnego zdania ?Myśleć jak reszta ?
Jak mi się coś podoba to to piszę.
Jak ja uważąm,że film Warcraft Początek był wybitny to to piszę.
Ja bym nie mógł być recenzentem.Pewnie bym wszystkie filmy z gatunku wielkie pająki atakują miasta.Czy mordercze strachy na wróble.Uważał za...

więcej

3101
139
29.01.2020 22:49

Nie to, że nie obiektywny... po prostu biały i bogaty. Jak się okazuje wiedza i obiektywizm nie ma tutaj nic do znaczenia :(


Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

70
16
29.01.2020 21:14

Czy ten idiotyzm kiedyś się skończy?


272
22
30.01.2020 08:14

Zdaje się, że ta karuzela będzie się jeszcze długo kręcić i kręcić....


Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

5
4
29.01.2020 22:09

Myślę, że po wytłumaczeniu swojego Tweeta na miejscu byłyby przeprosiny ze strony nadgorliwych ideologów. Dla mnie zamysł był od razu klarowny, nie należy przepraszać za problemy innych.


563
0
29.01.2020 22:16

Zmiękła mu rura po zmasowanym ataku pierdolniętych femninazistek i "aktywistów" LPG, a szkoda bo chociaż raz pokazał, że nie jest do końca opętany progresywno-tęczowym faszyzmem.


1120
207
30.01.2020 10:29

Tak to już najczęściej jest. Raz na jakiś czas ktoś odważy wypowiedzieć się szczerze w jakiejś sprawie. Szczerość zazwyczaj bywa niepopularna, więc obrywa mu się od tabunów urażonych poprawnomyślicieli. Następnie delikwent kajając się i tłumacząc, że nie to miał na myśli co w zasadzie miał, wycofuje się na z góry upatrzone pozycje i następuje spokój. Tafla stawiku wygładza...

więcej

Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

3101
139
29.01.2020 22:48

Rasizm zakłada:

1. Istnieją rasy ludzkie
2. Jedne są gorsze a drugie lepsze
3. Te lepsze muszą rządzić gorszymi

Zwolennicy różnorodności i równości uważają:

1. Istnieją rasy (płcie) ludzkie
2. Wszystkie są równie dobre
3. Dlatego niech będzie sprawiedliwie i wszystkie będą miały równy dostęp tzw. różnorodność.

Te postawy tylko pozornie się różnią od siebie bo tak na...

więcej

517
33
02.02.2020 07:00

Pytanie tylko czy oceniający "obiektywnie" nie sa stronniczy wobec sztuki innych kultur czy tworzonej przez kobiety (Dlaczego J.K. Rowling usłyszała żeby nie rozwijać imion bo po inicjalach nie widać że jest kobietą?)


Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

zgłoś błąd