W poszukiwaniu mordercy

Ejdita Ejdita
31.10.2019
Okładka książki Poszukiwanie Charlotte Link

Charlotte Link wydaje się jedną z tych pisarek, które królują w swoim gatunku. Autorka ma już na swoim koncie wiele powieści kryminalnych, mniej lub bardziej udanych, aczkolwiek wciąż interesujących. Czy jej najnowsza książka, nosząca tytuł „Poszukiwanie”, to kolejna dobra kryminalna opowieść, po którą warto sięgnąć?

Czternastoletnia Amelie Goldsby znika z oczu swojej matce na parkingu przed sklepem. Kobieta, która tego poranka usłyszała historię o znalezieniu na wrzosowiskach ciała porwanej sprzed roku Saski Morris, obawia się najgorszego. Kate Linville, pracująca na co dzień dla Scotland Yardu, która przez przypadek poznała rodzinę Goldsby, zostaje wplątana w sprawę zaginięcia ich córki, choć nie chce się angażować w tę sprawę. Komisarz Caleb Hale, który wcześniej odpowiedzialny był za sprawę o podobnym charakterze, czując presję ze strony zarówno mediów, jak i rodziny, stara się rozwikłać tę tajemnicę za wszelką cenę.

Po zapoznaniu się z opisem książki może się wydawać, że historia ta nie jest zbytnio angażująca czy zaskakująca. Otóż nic bardziej mylnego! Choć tempo fabuły jest stonowane i powolne, wraz z kolejnymi kartami powieści autorka daje niewielkie wskazówki, które pokazują, że cała ta sprawa nie jest wcale taka prosta, jak się mogło wydawać, bo na końcu okazało się, że to wcale nie jest jedyne przestępstwo, jakie zostało popełnione. Sama historia dochodzenia w sprawie zagadkowych zaginięć jest ukazywana z kilku perspektyw, jednak największą uwagę pisarka poświęciła samej Kate Linville. Warto tutaj wspomnieć o tym, że autorka nie poszła na łatwiznę w kreowaniu postaci i stworzyła bohaterów wielowymiarowych, z których każdy boryka się ze swoimi problemami czy błędami z przeszłości, które odbijają się na ich obecnym życiu. Wątek obyczajowy tej powieści jest równie interesujący, co wątek kryminalny, choć już nie taki zaskakujący, jak całe dochodzenie. Pomimo tego jest on dobrze i zgrabnie poprowadzony i czyta się go bardzo przyjemnie, a przede wszystkim nie zanudza, jak to potrafi mieć miejsce w wielu innych książkach z tego gatunku.

„Poszukiwanie” to zdecydowanie jedna z lepszych książek tej autorki. Wierni fani pisarki raczej nie znajdą tutaj niczego nowego i odkrywczego. Co jednak nie zmienia faktu, że powieść czyta się szybko i z zapartym tchem, a kreacje postaci po raz kolejny zachwycają swoją złożonością. Jeżeli jeszcze nie zaczęliście przygody z twórczością pani Link, ta książka zdecydowanie jest jedną z tych, od których warto rozpocząć.

Edyta Tomaszewska