Marionetka

Okładka książki Marionetka Patrick Redmond
Okładka książki Marionetka
Patrick Redmond Wydawnictwo: Amber Seria: Srebrna Seria kryminał, sensacja, thriller
Srebrna Seria
The Puppet Show
Amber
2000-01-01
2000-01-01
Jan Kraśko
powieść

Niezłe studium psychologiczne przejmowania kontroli nad życiem i umysłem jednostki. Autor ma niezłe pomysły i stara się je dobrze zrealizować, na pewno wyszło to lepiej niż w rozczarowującej "Grze w życzenia". Największy problem jest tutaj w nieco zbyt małej wiarygodności pary protagonistów (tytuł polski jak zwykle wprowadza w błąd, bo nie chodzi o jedną, ludzką marionetkę, lecz pewne społeczne uwarunkowania grupy osób od jednej, psychopatycznej jednostki),którzy nie do końca przekonują jako żywe postaci. Może się jednak za bardzo czepiam. Antagonista jest świetny, chciałbym kiedyś obejrzeć film z dobrym aktorem (np. Mikkelsen) grającym postać Maxa. Plus dla autora za trzymanie się przyjętych założeń fabularnych i w konsekwencji brak pozytywnego zakończenia, które dzięki temu jest mocne i zapada w pamięć.

Wszystkie trzy powieści tego autora jakie przetłumaczono na polski język uważam za genialne. To jedyne przeczytane powieści, którym dałam aż tyle gwiazdek.

Książka opowiada o losach Michaela Turnera, który jest wychowankiem domu dziecka. Bardzo chce być szczęśliwy. W dorosłym życiu udaje mu się - zakochuje się, ma świetną pracę, spotyka na swej drodze oddanego przyjaciela. I tutaj zaczyna się "dziać", gdyż ów przyjaciel posiada ogromną moc... Książka ukazuje siłę jednostki i wpływ jaki mogą mieć na nas ludzie, choć tego w ogóle nie podejrzewamy.

Książka jest rewelacyjna czyta się ją "jednym tchem''. Do pracy poszłam po 2 godz. snu, ponieważ nie byłam w stanie się od niej oderwać, a to wszystko dzięki nieoczekiwanym zwrotom akcji. Bardzo, bardzo gorąco polecam.

Po przeczytaniu "Gry w życzenia",która jest rewelacyjna postanowiłam zapoznać się z resztą książek Patricka Redmonda.
"Marionetka" ustępuje trochę "Grze...",ale na pewno jest warta przeczytania.Również jest tu poruszony temat władzy,ale trochę w innym kontekście.
Michael Turner dzieciństwo spędził w domu dziecka,ale już jako dorosły człowiek zaczyna spełniać swoje marzenia.Świetna praca,wspaniała narzeczona Rebeka,a w końcu cudowny przyjaciel - Max,który traktuje go jak syna...
Max - ciepły,oddany,obsypujący Michaela i Rebekę prezentami...
Ale co się stanie kiedy jego obecność stanie się przytłaczająca?
Czy będzie się potrafił z tym pogodzić?
Patrick Redmond genialnie ukazuje bohaterów od strony psychologicznej.Świetnie oddaje ich uczucia,robi to bardzo realnie co jest niewątpliwym jego atutem.
Cóż mogę dodać,bardzo dobra książka,wciągająca i z zaskakującym finałem.

Bardzo dobry thiler psychologiczny duzo w tej ksiazce negatywnych uczuc i pokazanie jak mozna byc okrutnym choc pozornie milym.Koniec mnie zaskoczyl i nie spodziewalam sie tym bardziej przyznaje ze bardzo dobra ksiazka.

Nietypowa jak na ten gatunek. Jak dla mnie zbyt mało dramatyzmu.

Nietypowa jak na ten gatunek. Jak dla mnie zbyt mało dramatyzmu.

Świetna. Wciąga, trzyma w napięciu, koniec zaskakuje. Polecam.

Świetna. Wciąga, trzyma w napięciu, koniec zaskakuje. Polecam.

Czy chciałbyś mieć przyjaciela, który pomoże Ci w każdej sytuacji? Bogatego, przystojnego przyjaciela, który może wszystko? Jednym skinieniem ręki pomaga ci w zdobyciu sławy, uznania, pieniędzy...

Kogoś takiego poznał Mike. Mike, który został wychowany w sierocińcu, którego przez całe życie nikt nie chciał i zawsze musiał do wszystkiego dochodzić własnymi siłami. A teraz obok niego pojawił się Max - zaborczy przyjaciel, najbliższy ojciec. Max, który zawsze słucha uważnie, który czasem trochę za bardzo chce pomóc, ale robi to tylko z dobroci serca, prawda?

Osobiście mam wrażenie, że ta książka jest odrobinę słabsza od reszty, ale nadal na tyle dobra, że można ją śmiało polecać wszystkim fanom gatunku. Drażniło mnie w tej książce to, że Redmond - potrafiący pisać rewelacyjne dialogi, tutaj jakoś... jakby sam nie do końca umiał się pogodzić ze swoją wizją fabularną, stąd czasem odrobinę kuleją. Również rozgrywka na polu Rebeka - Mike - Max była trochę niedopracowana. Pewnie miała się opierać głównie na wyobrażeniach Rebeki i Mike'a, ale czegoś mi w niej brakowało.

Wszelkie braki fabularne rozwiązuje natomiast zakończenie. Mroczne i okrutne, ale za to nietypowe.

Ciekawe studium manipulowania ludźmi, grania na ich słabościach, a z drugiej strony pokazanie jak łatwo dać się zmanipulować i jak trudno się od tego uwolnić...Bardzo dobra książka, przeczytajcie koniecznie:))

Ocena jest opinią. Dałem radę tylko ok 60 stron.

Ocena jest opinią. Dałem radę tylko ok 60 stron.

• 2015
  • Kryminał-sensacja