Pliki otwarte

2021-01-01
2021-01-01
41 min.

(...)
W tej książce znajduje się mnóstwo pytań i dylematów związanych z opozycją „kobiecość – męskość”, a także z kobieco-męskimi relacjami, z wiecznym (w związku z tym) skomplikowaniem i niespełnieniem.
W tych wierszach mówi do nas kobieta, poznajemy kobiecy punkt widzenia, choć znajdują się też teksty, w których pojawia się takim kontrapunktem męski podmiot liryczny. Pozornie zbija nas to na chwilę z tropu, ale tylko pozornie, ponieważ to raczej przełamuje taką bardzo konkretną kobiecą opowieść – ciągłą, spójną. Miałam nawet podczas lektury takie wrażenie, że świetnie by się „Pliki otwarte” znalazły na scenie. Ale okazuje się, że ten męski głos no nie tyle na coś tutaj zakłóca, ile raczej poszerza perspektywę widzenia.
omówienie książki - # 58 Krótka Piłka

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

To tom, w którym rządzi wszechobecna katechreza. Groteskowa ze swojej natury nie mniej niż pojawiająca się w jednym z wierszy katecheza, ale też i wyjątkowo celna. Łapanie za słówka jak za guzik na widok kominiarza -- na szczęście, gdy "gołosłowność napawa [...] wstydem". Inwencja, z jaką można pisać o pisaniu: "uparcie czekając na choćby diakrytyczny znak życia".

• Poezja

Dodaj cytat z książki Pliki otwarte