Woda żywa

Okładka książki Woda żywa Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Marianna Oklejak
Okładka książki Woda żywa
Roksana Jędrzejewska-WróbelMarianna Oklejak Wydawnictwo: Bajka Cykl: Siedem szczęśliwych. Baśnie nie dość znane (tom 4) bajki
36 str. 36 min.
bajki
Siedem szczęśliwych. Baśnie nie dość znane (tom 4)
Bajka
2022-09-21
2022-09-21
36 min.

Okładka książki Zielobór. Czy zdołasz uratować miasto? Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Wojciech Wróbel
Zielobór. Czy ... Roksana Jędrzejewsk...
Okładka książki Świąteczne opowiadania Agnieszka Frączek, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Małgorzata Korbiel, Marcin Mortka, Marcin Przewoźniak, Katarzyna Ryrych
Świąteczne opo... Agnieszka Frączek,&...
Zagadki babci Sylwia Chutnik, Rok...

Roksana Jędrzejewska-Wróbel po raz kolejny zaczerpnęła ze zdroju klasyki baśni, aby orzeźwić młode czytelnicze dusze pełną natchnienia opowieścią o byciu twórczym i czerpaniu radości ze zmieniania świata. „Woda żywa” to współczesna baśń, która przenosi wciąż aktualne wartości z dawnych źródeł, osadza je w nowoczesnych realiach i na nowo opowiada historię dążenia człowieka do szczęścia i spełnienia.

Marianna źle się czuła w swoim szarym, pozbawionym życia i kolorów mieście. Nieśmiało marzyła, by wypełnić je barwami i życiem. Dlatego zgłosiła się do udziału w grze miejskiej, w której nagrodą była możliwość zrealizowania swojego pomysłu na poprawę życia w mieście. Marianna była jedyną zawodniczką i mimo morderczego upału potęgowanego wszechobecną betonozą podjęła wyzwanie i ruszyła ku Sobotniej Górze. Wiele razy napotkała na swej drodze pokusy, biła się z myślami czy nie zboczyć z obranej drogi… By ostatecznie odnaleźć szczęście.

„Woda żywa” to historia przesiąknięta uporem i wytrwałością, która pod postacią Marianny opowiada o codziennych zmaganiach człowieka, który ciągle musi walczyć z przeciwnościami losu i tylko do niego należy wybór czy się im podda, czy będzie podążał dalej. To historia o tym, że każda nasza decyzja i podjęte działania wpływa nie tylko na nasze życie, ale też życie wszystkich dookoła. To także historia o tym, że bycie twórczym nie oznacza tylko posiadania talentu artystycznego, ale podejmowanie wyzwań, odkrywanie, próbowanie, a nawet robienie rzeczy zwyczajnych. Jest zaprzeczeniem stagnacji i przyjmowania życia i świata takim jakimi są, bez próby oddziaływania na nie w celu ich poprawienia. W moim odczuciu Marianna była nie tylko twórcza, ona była sprawcza i to przyniosło jej szczęście.

Płynna narracja, utrzymywanie się w nurcie baśni, jasny przekaz i wyraziste elementy go podkreślające to czynniki, które sprawiają, że jest to książka, po którą warto sięgnąć. Uzupełniają ją wyraziste, charakterystyczne ilustracje Marianny Oklejak.

Warto ją poprzedzić lekturą oryginalnej baśni, gdyż wówczas każde słowo, pojawiające się postaci i wydarzenia nabierają większego sensu.

Jeśli kochacie baśnie i chcecie zaserwować ich wyjątkowość i nietuzinkowy klimat swoim dzieciom to gorąco polecam Wam Baśnie nie dość znane od Wydawnictwa Bajka. To baśnie inne od wszystkich, dalekie od tego co znaliśmy, a jednak utrzymane w baśniowym kanonie. To przede wszystkim baśnie współczesne, poruszające tematy obecne w naszym życiu tu i teraz.

Czwarta część pt. Żywa wodadotyka częściowo tematu ekologii, a głównie odwagi, determinacji, wyobraźni i kreatywności, a wszystkie te cechy posiada bohaterka właśnie książki, Marianna.

To jej chęć wprowadzenia zmian w betonowym, szarym i ponurym mieście w jakim żyła skłania ją do udziału w grze miejskiej, której zwycięzca będzie mógł upiększyć miasto. Marianna już snuła wizje okazałych murali zdobiących ściany blokowisk, które będzie mogła namalować, gdy tylko zwycięży.

Pomimo palącego słońca, Marianna podejmuje wyzwanie, ale czy sprosta mu w utrudniającym wszystko skwarze i z doskwierającym na każdym kroku pragnieniem? Czy Marianna dotrze do końca? Jaki będzie finał tej historii?

Opowieść o Mariannie dobitnie pokazuję, jaką siłę i moc posiadają osoby chcące zmienić świat, które gotowe są stawić czoła wyzwaniom i pokonać przeszkody na drodze do realizacji marzeń i planów oraz mieć wpływ na swoje życie.

Czwarta część pt....

• Dla szkrabów
  • Literatura dziecięca
  • Książki

Dodaj cytat z książki Woda żywa