Vatani. Pozdrowiona

Szymon Chwaliński Wydawnictwo: Selfpublishing fantasy, science fiction
Selfpublishing
2022-08-22
2022-08-22
fantasy cesarstwo córka cesarza pierścień magia

Vatani Pozdrowiona spod pióra Szymona Chwalińskiego
#samowydawca
#współpracabarterowa

Siedziba tajemniczych Vatanów z Zakonu Potępiających Dobro - Hexagon i Madeleine, księżniczka cesarska, która znalazła się u bram tego miasta próbując odnaleźć samą siebie i dowiedzieć się kim jest.

Fantastyka kreująca nowy, fantastyczny świat (ale czy na pewno nieznany?),który jednak dostał dość ciężką w odbiorze ekspozycję skutkując tym, że czytelnik, aż do ostatniej strony czuje się w nim zagubiony. Dobra historia została przeze mnie kiepsko odebrana i miałem momentami wrażenie, że autor chciał trochę za bardzo zrobić z niej historię głęboką, pełną przemyśleń na temat sytuacji w których aktualnie znajduje się Madeleine.

Czy to książka zła? Absolutnie nie, ale też nie mogę tutaj powiedzieć, że bawiłem się wybitnie. Jest to pozycja, którą czytało mi się bez żadnych uczuć - ani się nie męczyłem, ani nie ekscytowałem zdarzeniami. Vatani zostali ze mną parę dni i obawiam się, że szybko o nich zapomnę w tym wszystkim. Żałuję tylko, że potencjał świata nie został według mnie w pełni wykorzystany - pewne odkrycia w biegu historii wzbudzały we mnie zaciekawienie, a nie zostały rozwinięte.

Druga książka p. Chwalińskiego to powieść całkiem w porządku. Tyle potrafię o niej napisać. Gdzieś stoję z nią na rozstaju i nie potrafię ani jednoznacznie odradzić ani polecić. Brakuje mi po prostu jakiegoś zapadającego w pamięci elementu, który sprawiłby, że mógłbym tę recenzję rozpocząć przez wielkie litery "WOW". Ale jeśli zdecydujecie się mimo to sięgną po tę książkę, to może wy znajdziecie to, co mi umknęło. Mogę jedynie zagwarantować, że nie będzie to stracony czas.

Vatani Pozdrowiona spod pióra Szymona Chwalińskiego
#samowydawca
#współpracabarterowa

W taki upał jak dziś lubię się schować z książką, ale zanim sięgnę po kolejną podzielę się z Wami wrażeniami na temat książki "Vatani. Pozdrowiona" autorstwa Szymona Chwalińskiego.

Już sama okładka przyciąga wzrok i pobudza wyobraźnię. Ciemna postać w kapturze wśród zieleni i fioletowawych cieni- od razu zaczęłam się zastanawiać jaką tajemnicę skrywa i to było trafne skojarzenie, bo dużo tu tajemnic.

Madeleine była córką cesarza, ale znudziło jej się księżniczkowanie. Zamiast być grzeczną żoną jakiegoś księcia postanowiła uciec z zamku dołączyć do vatanów, czyli tajemniczego zakonu potępiających dobro. Nazwa brzmi złowrogo, ale tu niczego nie można oceniać po pozorach. By dołączyć do zakonu trzeba przejść śmiertelnie niebezpieczną próbę. Od tej pory życie Mad całkowicie się zmienia, pełne jest niebezpiecznych zadań i zagadek, czy im sprosta? Czy odkryje znaczenie tajemniczego ciągu słów i pozdrowienia?

Absolutnie oczarował mnie styl autora. Opisy tworzone przez Szymona pozwalają nam zobaczyć prawdziwe piękno i mrok. Zachwycił mnie magiczny mroczny las otaczający Heksagon- vatanskie miasto. Podoba mi się mitologia i legendy stworzony przez Autora na potrzeby tej historii. Opisy uczuć naprawdę mnie poruszają. Ta książka to takie małe dzieło sztuki, a skoro przy tym trzyma jeszcze w napięciu wtedy, gdy trzeba nie pozostaje mi nic innego jak tylko polecić ją miłośnikom fantastyki!

Fantastyka jest wspaniała, potrafi być nieokiełznana, nie ma granic, ogranicza ją jedynie wyobraźnia. Nie boje się sięgać po książki, które są nią przesiąknięte. Nie mogę się doczekać tego, żeby poznać kolejne historie, bohaterów, światy i problemy, z którymi będą się mierzyć bohaterowie. Przyszedł czas na omówienie lektury „Vatani. Pozdrowiona” autorstwa Szymona Chwalińśkiego. Kiedy zobaczyłam ją na instagramie wiedziałam, że bardzo chciałabym ją poznać. Autor, którego nie znam, historia, która zapowiada się interesująco, czy można czegoś chcieć więcej? Czy można zmieniać przeznaczenie? Czy mamy na nie wpływ? Czy warto pragnąć od życia czegoś więcej? Czy dobro ma jeszcze rację bytu?
Główną bohaterką książki autorstwa Szymona Chwalińśkiego pod tytułem „Vatani. Pozdrowiona” jest Madeleine, kobieta jest jedyną córką Cesarza. Chce od życia znacznie więcej, a tytuł przypiął jej łatkę. Zamierza uciec i dowieść, że jest kimś więcej niż jedynie bycia córką monarchy, pragnie odkryć, kim może się stać. Przenosi się do miasta znajdującego się na szczycie, jego nawa to Hexagon. Za wszelką cenę chce odkryć wiedzę na temat miasta i założy Vanatański kaptur. Pierścień na jej palcu jest warty znacznie więcej niż sama myślała. W Hexagonie jednak musi bardzo uważać, zaufanie i dobro są tam towarem deficytowym. Uczucia mają swoje konsekwencje, zwłaszcza takie, które krążą w niebezpiecznym kierunku. Czy dziewczynie uda się odkryć prawdę o sobie?
„Vatani. Pozdrowiona” ma niesamowity mroczny klimat, pełen tajemnicy, niedopowiedzeń, intryg i pragnień, które nie zawsze będzie można zrealizować. Autor potrafił rozrysować fabułę w taki sposób, że napięcie sięga zenitu. Wszystko zdaje się balansować na krawędzi życia i śmierci. Czeka nas prawdziwa przygoda i powiem, że Wam szczerze zazdroszczę, że jeszcze jesteście przed lekturą. Przed Wami tak wiele emocji, przygód, niewiadomych, wszystko gotowe do odkrycia, wystarczy jedynie sięgnąć po książkę Szymona Chwalińskiego.
„Vatani. Pozdrowiona” to powieść, w której można się doszukać motywu poszukiwania siebie samego, szukania przeznaczenia i jego akceptacji. Szymon Chwaliński stworzył niesamowite grono postaci, które da się lubić, a wręcz się im kibicuje i zagrzewa do działania. To magiczny świat, którego nie chciałam opuścić, mamy tutaj intrygi, rytuały, język, który maluje niesamowite obrazy.

,,Vatani, Pozdrowiona" Szymon Chwaliński

⭐️7/10
Fantastyka

🔮 Zacznę od tego, że czuję lekki niedosyt po przeczytaniu tej książki. Dlatego też, mimo że książka mi się podobała, to odjęłam jej nieco punktów w ocenie. Pomimo wciągającej fabuły, dreszczyku oraz emocji, jakie czułam podczas lektury, nie czuję się do końca usatysfakcjonowana. Nie wiem, czy autor planuje kolejną część, ale mam nadzieję, że tak, ponieważ w tej książce było trochę niedopowiedzeń. Chociaż przyznam, że taka tajemniczość jest nawet intrygująca.

🔮 Najbardziej zaskoczyło mnie zakończenie. Czytając je, czułam niepokój i myślałam, że to, co ma się stać, jest nieuniknione. Aż nagle wszystko się zmieniło i szczerze nie wiem, co tak naprawdę się tam wydarzyło.

🔮 Dodatkowo w całej tej historii, wszystko dzieje się dość szybko. Mam wrażenie, że głównym bohaterom dość łatwo wszystko przychodziło. Tak przynajmniej ja to odczułam.

🔮 Jeśli chodzi o bohaterów, to zdecydowanie najbardziej polubiłam Zerritana. Maga, jednego z Vatanów oraz jedynego przyjaciela głównej bohaterki. A co do Madeline, to mam mieszane uczucia. Chwilami bardzo mnie irytowała, ale ja już tak mam z damskimi postaciami w książkach, a szczególnie w fantastyce.

🔮 Dla mnie dodatkowym (małym) minusem jest brak romansu. Owszem jest wątek romantyczny, ale opowiadany jedynie w legendach. Oczywiście nie mówię, że autor w następnej części (o ile powstanie) ma dodać jakiś płomienny romans😂 Ale osobiście kibicowałam Madeleine i Zerritanowi.

🔮 Podsumowując, książka była wciągająca i naprawdę mi się podobała. Jeśli autor zdecyduje się napisać jakąś kontynuację, to z chęcią ją przeczytam. Mam parę uwag, które wymieniłam powyżej, ale nawet te ,,mankamenty" nie pozbawiły mnie przyjemnego odbioru lektury.

Zapraszam na mojego instagrama: Brzy.dkiekaczatko

,,Vatani, Pozdrowiona" Szymon Chwaliński

⭐️7/10
Fantastyka

Tajemniczy tytuł, tajemnicza postać na okładce, tajemniczy zakon i klątwa.

"Nie będą potępieni ci, którzy słuchali, ale nie ufali."

Madeleine córka Cesarza, ucieka z pałacu przed niechcianym zamążpójściem, postanawia oddać się zgłębianiu magii i dostać się do tajemniczego zakonu Vatan… Tylko czy to na pewno dobra decyzja? W sumie czy dobro, faktycznie jest dobre, a zło jest złe..? Kto daje nam prawo oceniania?

To była wyjątkowa podróż, przez ciemne lasy, miasta, pałace, legendy i wspomnienia. Wciąż zastanawiam się kim była osoba opowiadająca historię Seviela i Arseny, wydaje mi się, że między wierszami można było znaleźć tą informację… możliwe, że ja ją po prostu zbagatelizowałam i uciekła mi gdzieś w czeluściach pamięci.
Książka pokazała jak bardzo ludzie potrafią przeinaczać fakty, jak osoba niewinna może stać się zbrodniarzem, jak nieżyjący stali się ocalałymi…
"Było ich pięciu, do miasta dotarło trzech"

Podsumowując, jest to naprawdę świetna książka, zapowiadająca jeszcze lepszą serię. Świat, który stworzył autor jest dopracowany i genialnie poprowadzony, zaskoczy Was w nim wiele, zwłaszcza ilość tajemnic, które może zostaną wyjaśnione, a może nie 😅. Autor bawi się słowem, bawi się metaforami, przez co kluczymy w pewnych momentach, jak we mgle, a gdy już myślimy, że coś wiemy, bohaterka coś odwala i znów nie wiemy nic 😅.
Brawa dla autora bo choć zapatrzona w siebie i niepokorna Mad może irytować, to tajemnica, która ją otacza nie pozwala zostawić historii nawet na sekundę.

Tajemniczy tytuł, tajemnicza postać na okładce, tajemniczy zakon i klątwa.

"Nie będą potępieni ci, którzy słuchali, ale nie ufali."

"Tam, gdzie potępiają dobro, nie potępiają przecież nienawiści, lecz złamanie zasad."

Mam pewien problem z tą historią. Z jednej strony bardzo mnie wciągnęła i byłam ciekawa co będzie dalej. Z drugiej, bywały momenty, że się gubiłam. Były przeskoki, że chwilę mi zajmowało dojście w którym momencie jestem. Jedynie przejrzyste i czytelne były wplatane legendy na których bazuje cała powieść.

"Nigdy nie dowiedziałam się, czym jest wolność. Myślałam, że mam ją na wyciągnięcie ręki, ale ciągle ponoszę konsekwencje czynów związanych ze swoim przeznaczeniem."

Madeleine była intrygującą postacią, ale niezdecydowaną i niepewną. Ciągle miała jakieś obawy, zastanawiała się czy dobrze zrobiła uciekając od ojca Cesarza. Gdy postanowiła zostać Vatanką, spełniała swoje marzenie o wolności. Ale czy na pewno? Czy Made wypełni swoje przeznaczenie? Wszyscy dookoła wiedzieli kim jest Madeleine i co się stanie, tylko nie ona, i to ją bardzo denerwowało. Zawsze miała dużo pytań, a co do czego wystarczyły jej ochłapy i odpuszczała dalsze drążenie. Posiadała jeszcze tajemniczy pierścień, który bardzo reagował na jej strach i silne emocje. Czym był naprawdę? Legenda głosi, że należała do złego Saviela...

"Czy jest jakaś różnica? Zło ponoć zwalcza się dobrem. Dobro zaś zwalcza się złem. Czy ktoś rządzi, gdy świat sypie się na naszych oczach?"

Trochę mi brakowało wyjaśnień wątków, rozbudowania historii bardziej. Przyznam, że nadal nie do końca wiem co tu się zadziało.
Postacie poboczne dużo dawały tej książce. Autor nawet zaczął pobudzać serce Made do głębszych uczuć wobec pewnego Vatana, do których długo nie chciała się przyznać przed sobą.

"Vtani. Pozdrowiona" ma w sobie dużo tajemnic, owiana jest mrokiem i ciężką atmosferą oczekiwania. Do tego okruchy magii, ale czy na pewno? Czy to tylko złudzenie, które jest jak sen?

I choć nie do końca jestem oczarowana historią, to chcę poznać dalsze losy i sprawdzić czy było warto czekać.

"Posiadam w sobie pewien ułamek szaleństwa, który każdego dnia w Lesie Milczących nabiera wyraźnych kształtów. Wariatka, wiedźma. Zwykle taka bywam. Teraz jestem jedynie szalona."

Jestem Madeline.
Uciekłam z domu mojego ojca w poszukiwaniu własnej ścieżki. Nie chcę być tylko marionetką, która pokornie spełni jego rozkazy. Los przywiódł mnie wprost pod bramy siedziby Vatanów. Tajemniczej organizacji owianej złą sławą, diabelskich istot należących do Zakonu Potępiających Dobro.

Od samego początku jesteśmy wrzuceni w sam środek śmiertelnych wydarzeń, stając do nierównej walki, z której ledwie udaje się wyjść zwycięsko. Chociaż o pełnym sukcesie nie może być mowy, bo to zaledwie zalążek kolejnych starć. Zmagań nie tylko z wrogiem, ale przede wszystkim o własną wolność, niezależność i życie. Niezwykła fabuła, tajemniczość, intrygi, zbrodnie, odkrywając sekrety Vatanów zatapiamy się w mrocznym, rozbudowanym świecie tętnącym magią.

Na uwagę zasługuje doskonały klimat miejsc, w których rozgrywa się akcja: Hexagon położony na szczycie, niedostępny dla zwykłych śmiertelników, zamieszkany przez zamkniętą społeczność; czy tajemniczy Las Milczących, w którym aż roi się od niebezpieczeństw, strachu i niepewności. Przepełniona wartką akcją, która wciąga i nie daje chwili wytchnienia. Autor imponuje bogatym słownictwem i wnikliwą oceną ludzkich słabości.
Zakończenie, które wręcz wymusza do sięgnięcia od razu po kontynuację. No cóż, na razie pozostaje uzbroić się w cierpliwość.

Jestem Madeline.

Jest to moje pierwsze spotkanie z gatunkiem fantasy I science fiction.
Vatani Pozdrowiona to historia córki Cesarza - Madeleine. Ucieka ona przed aranżowanym małżeństwem do lasu , tam spada z konia i trafia do jaskini trolla . Od tego momentu jej przygoda się zaczyna.
Hexagon to miasto u szczytu gór , gdzie siedzibę ma zakon potępiający dobro . Tam zostaje doprowadzona Madeleine . Lecz by dostać się do środka trzeba udowodnić swoją wartość, czy jej się to uda ? Czy da radę zostać Vatanka ?

Czytajac ta książkę zastanawiałam się czy to dla mnie . Nie przepadam za fantastyką i miałam mieszane uczucia co do tej lektury. Na moje szczęście mylne . Bardzo mi się spodobała ta historia opowiedziana przez autora. Styl jak i pomysł przypadł mi do gustu.

Takze polecam zapoznać się z książką 🔥
zaczytana_daria

Jest to moje pierwsze spotkanie z gatunkiem fantasy I science fiction.

"Vatani. Pozdrowiona" opowiada historię Madeleine, córki Cesarza, która decyduje się na ucieczkę ze swojego domu. Szereg wydarzeń w tej historii prowadzi ją do społeczności Vatanów, która staje się jej szansą na nową przyszłość. Czeka ją specjalna "próba", a także możliwość poznania tajemnicy swojego pochodzenia.

Fabularnie książka porywa nas od samego początku. Jako czytelnik wchodzimy w wir tajemniczych wydarzeń, dzięki którym nie można oderwać się od czytania. Powieść jest bardzo wciągająca, co sprawia, że "chłoniemy" ją szybko. Na pochwałę zasługuje również "styl pisarski" autora. Jest on bardzo przystępny w rozumieniu fabuły. Jest to jedna z cech, która nie zniechęca czytelnika w trakcie lektury.

Historia Madeleine w "Vatani. Pozdrowiona" jest przedstawiona w większości w narracji pierwszoosobowej. Zostało to zrobione w sposób specyficzny. Na początku przyznam, że ten styl nie pasował mi do tej powieści. Bardzo często, w trakcie czytania, zastanawiałem się, czy nie lepiej brzmiałaby tutaj narracja trzecioosobowa. Szybko jednak przyzwyczaiłem się do tego, a po przeczytaniu kilkudziesięciu stron nie zwracałem już na to nawet uwagi. Czuję jednak z tego powodu pewien niedosyt. Jestem zwolennikiem barwnych postaci w tego typu opowieściach. Poprzez narrację pierwszoosobową poznajemy głównie uczucia i myśli Madeleine. Dzięki temu jest ona wyrazista, ale czuję, że chciałbym poznać również innych bohaterów tej historii.

Powieść porusza się w gatunku fantastyki. Autor stworzył swoje autorskie uniwersum, które dosłownie "żyje". Czuć to już od pierwszej strony. I nawet mimo tego, że książka nie jest bardzo długa, to świat w niej przedstawiony robi ogromne wrażenie. Na plus działają również barwne opisy, sprawiające że jeszcze bardziej zatapiamy się w historię powieści.

Zakończenie historii w "Vatani. Pozdrowiona" pozostawia wiele tajemnic i niedomówień. Czuć jednak od razu, że jest to celowy zabieg, zapowiedający kontynuację. Już mogę się doczekać!

Na koniec chciałbym jeszcze pochwalić dokładność pisarską i brak błędów korektorskich. Dzięki temu nic nie wytrąca odbiorcy w trakcie czytania.

Polecam i czekam na więcej!

Fabularnie książka porywa nas od samego początku. Jako...

Cóż to była za historia!
Córka Cesarza ucieka przed aranżowanym małżeństwem i na swoje nieszczęście spada z konia w Lesie Milczących i trafia wprost do jaskini ogromnego trolla. Tu zaczyna się przygoda.
Hexagon jest miastem na szczycie góry, gdzie swoją siedzibę ma Zakon Potępiający Dobro.
To właśnie do jego bram zostaje doprowadzona Madeleine. Lecz żeby dostać się do środka, trzeba udowodnić swoją wartość, a nie jest to wcale łatwe zadanie. Czy dziewczynie uda się zostać Vatanką i poznać tajemnice tej organizacji?

Muszę przyznać, że po początkowym zachwycie nad tą książką miałam taki moment, że nie byłam pewna czy jest to książka dla mnie. Troszkę się gubiłam, nie wszystko potrafiłam zrozumieć i zaczęłam myśleć, że po prostu fantastyka nie jest moim gatunkiem i tyle. Jednak byłam w ogromnym błędzie. Odpowiedzi na pytania pojawiały się z biegiem historii, co sprawiało, że nie potrafiłam oderwać się od niej. Chciałam jak najszybciej się wszystkiego dowiedzieć. Nawet nie zauważyłam, kiedy wciągnęłam się tak bardzo, że w niecałe dwa dni przeczytałam całość.
Ogromny plus za cytaty związane z książką na początku każdego rozdziału oraz za nawoływanie do legend i historii Vatanów. To dodatkowo pomagało wszystko zrozumieć i odpowiednio się wczuć.
Polecam fanom fantastyki i nie tylko. Myślę, że nie będziecie żałować 😁

Cóż to była za historia!

• Ebook/audio/LEGIMI