Antropologia metapoetyki. Muzy w kulturze greckiej od Homera do końca V w. p.n.e.

Okładka książki Classica Cracoviensia. Volume XVIII (2015) Krystyna Bartol, Bartłomiej Bednarek, Bogdan Burliga, Michał Bzinkowski, Kamil Choda, Zbigniew Danek, Jerzy Danielewicz, Konrad Dominas, Agnieszka Heszen, Joanna Janik, Aleksandra Klęczar, Joanna Komorowska (filologia klasyczna), Józef Korpanty, Justyna Łukaszewska-Haberkowa, Maria Maślanka-Soro, Anna Mleczek, Tomasz Mojsik, Jakub Pigoń, Manuel Serrano-Espinosa, Olga Śmiechowicz, Stanisław Śnieżewski, Stanisław Stabryła, Magdalena Stuligrosz, Jerzy Styka, Magdalena Wdowiak, Elżbieta Wesołowska, Aleksandra Wojtasik
Classica Craco... Krystyna Bartol, Ba...
Okładka książki Rocznik Antropologii Historii, 2011, Nr 1-2. Preliminarium Jarosław Dumanowski, Ewa Klekot, Jacek Kowalewski, Tomasz Mojsik, Krzysztof Piątkowski, Piotr Pranke, Czesław Robotycki, Ludwik Stomma, Adam Szafrański, Tomasz Wiślicz, Stanisław Witecki, Wojciech Wrzosek
Rocznik Antrop... Jarosław Dumanowski...

Na półkach: , , , , , , ,

Dobra naukowa rozprawa o problemie miejsca Muz we wczesnej kulturze greckiej. Przez "wczesną" rozumie Autor kulturę epoki archaicznej oraz wczesnoklasycznej (V w. p.n.e.),gdyż w późniejszych stuleciach rola Muz uległa znaczącym przemianom, co sprawiło, że badacze musieli odkopać wczesny obraz Muz spod warstw narosłych później. Wnioski Mojsika mogą być zaskakujące, gdyż sprzeciwiają się nieraz obecnym w literaturze naukowej i popularnonaukowej stereotypom, takim jak np. istnienie wczesnego kultu Muz na Helikonie (i w ogóle związkowi Muz z górami) czy uznanie innych niż Hezjodowa wersji genealogii, liczby i imion Muz za "niekanoniczne" i stąd nieistotne.

W perspektywie szerszej uważam za bardzo trafne spostrzeżenia Autora dotyczące fragmentaryczności naszej wiedzy oraz o nierównomiernym traktowaniu różnego rodzaju świadectw. Nowe znaleziska, zwłaszcza inskrypcje, potrafią wiele zmienić w naukowej communis opinio, tymczasem w badaniach wciąż panuje tendencja do umniejszania ich znaczenia i stawiania na piedestał świadectw pisanych, choćby były znacznie późniejsze. Temat Muz jest właśnie dobrym przykładem takiej sfery badań, w której istnieje potrzeba przełamania takich naukowych stereotypów i spojrzenia na znane źródła z innej perspektywy, co też Autorowi udało się w pracy osiągnąć.

Zainteresowani mogą pobrać całą tę książkę ze strony Autora:

Tomasz Babnis

• Niesamowite książki
  • Starożytność
  • Grecja i świat grecki
  • Przeczytane na studia
  • Religie, wierzenia i mity starożytności
  • Religie świata
  • Antropologia