Wszystko jest wojną. Rosyjska kultura strategiczna

Okładka książki Wszystko jest wojną. Rosyjska kultura strategiczna Marek Budzisz
Okładka książki Wszystko jest wojną. Rosyjska kultura strategiczna
Marek Budzisz Wydawnictwo: Zona Zero publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Zona Zero
2021-03-30
2021-03-30
Rosja Strategia Geopolityka

Okładka książki Układ Sił 41 (4/2023) Marek Budzisz, Andrzej Kohut, Witold Repetowicz
Układ Sił 41 (... Marek Budzisz, Andr...
Okładka książki Układ Sił 39/2023 Marek Budzisz, Dariusz Dachowicz, Sławosz Grześkowiak, Michał Lubina, Witold Repetowicz, Piotr Rudkouski, Tomasz Rydelek, Jan Wójcik
Układ Sił 39/2023 Marek Budzisz, Dari...

Pozycja obowiązkowa przede wszystkim dla polityków pracujących w MSZ,BBN czy MON.
W mojej ocenie powinno się do niej sięgnąć znając podstawy geopolityki czy stosunków międzynarodowych iż w przeciwnym wypadku może być trudna w czytaniu.
Ogromnym plusem jest bibliografia w języku angielskim,polskim i rosyjskim. Warto do niej sięgnąć by zrozumieć czym kierują się Rosjanie w kulturze strategicznej bez emocji

Jest to książka przepełniona konkretami, bardzo wieloma przypisami i detalami aczkolwiek zdaniem Autora nie wyczerpuje tematu a daje jedynie zarys. Pokazuje to jak bardzo skomplikowanego tematu dotyka.
Jestem amatorem w obszarze geostrategii, który swoją wiedzę czerpie głównie z podcastów z udziałem takich osób jak Marek Budzisz i dla mnie książka momentami była na zbyt wysokim poziomie, nie wszystko zrozumiałem, nie we wszystkim miałem orientację. Dodam jednocześnie, że przecież o to chodzi, żeby się czegoś nauczyć, uzyskać odpowiedzi na pewne pytania i chcieć zadać kolejne - a po lekturze Wszystko Jest Wojną właśnie tak mam, sporo się dowiedziałem i wiem, że jeszcze więcej nie wiem.
Mówi się, że Rosja to nie kraj tylko stan umysłu, książka to potwierdza. Chociażby ostatnie słowa kończące książkę. “.. współczesna Rosja, nie tylko elity strategiczne i kierownictwo państwa, ale również społeczeństwo rosyjskie, jest, zdaniem Autora, ostatnim, do tego stopnia zdominowanym przez myślenie wojskowe państwem na świecie.”
Książka wydana w roku 2021, przed wojną, bardzo trafna, pokazująca myślenie rosyjskich elit. Kto przeczytał ją przed wojną nie był tak zaskoczony jak pozostali.
Kierownik średniego szczebla w dużej zagranicznej korporacji.

M.Budzisz opisuje filozofię geopolityczengo działania roSS.ji na przestrzeni wieków. Pozwala zrozumieć schemat obecnego jej funkcjonowania. Co ciekawe ta filozofia się nie zmienia i naracja roSS.yjska od dziesiątek lat jest taka sama. Nie jest to jednak książka do przeczytania jednych tchem. Są rozdziały naładowane statystyką i prognozami. Czytałem ją na raty.

Nie jest to książka, którą można przeczytać "do poduszki" po ciężkim dniu. Męczyłem się z nią parę miesięcy. Momentami ciekawa, ja się wynudziłem. Mimo wszystko słowa uznania dla autora - ma ogromną wiedze!

Ciekawie czyta się książkę znając jej zakończenie ....podobnie miałem z dziennikami Dawida Sierakowiaka. W obydwu wypadkach autorzy opisując rzeczywistość nie mając świadomości że zakończy się ona tragicznie.
Dzięki tej książce jesteśmy w stanie zrozumieć co pchnęło rosje do tej wojny, oraz dlaczego orki zachowują się tak jak się zachowują. Czytając tę książkę można dostrzec mega analogię między putinem a hitlerem. Obydwaj potrzebowali LUDZI by osłabiony kraj wzmocnić oraz pieniędzy żeby pomóc zadłużonej zbrojeniówce . Ale putler się przeliczył, Ukraina okazała się nie być Austrią. Zwykły orka zaś na tej wojnie czuje się jak krzyżowiec - zabić wszystkich bóg swoich pozna!!! A na krucjacie nie ma ofiar - są męczennicy oraz pobici słudzy szatana!!! A niestety....oni tak postrzegają świat.

są rozdziały bardzo ciekawe, ale są i takie wiejące nudą

są rozdziały bardzo ciekawe, ale są i takie wiejące nudą

Skrótowy opis rosyjskiej kultury strategicznej. Autor koncentruje się na najważniejszych myślicielach tej dziedziny i pokazuje ewolucję w rosyjskiej kulturze strategicznej. Gratka dla osób interesujących się polityką międzynarodową, chociaż dla znawcy tematu pewnie nie byłoby w niej wiele zaskoczeń.

Sun Tzu pisał w Sztuce Wojny: "Jeśli znasz siebie i swego wroga, przetrwasz pomyślnie sto bitew. Jeśli nie poznasz swego wroga, lecz poznasz siebie, jedną bitwę wygrasz, a drugą przegrasz. Jeśli nie poznasz ni siebie, ni wroga, każda potyczka będzie dla ciebie zagrożeniem."

Świetna książka, rzucająca światło na to, w jaki sposób świat (geo)strategii postrzegają Rosjanie. Odwołuje się do wielu źródeł rosyjskojęzycznych i pozwala lepiej zrozumieć, a co za tym idzie również przewidzieć, działania elit decyzyjnych naszych wschodnich sąsiadów.

Technicznie napisana poprawnie, choć czasem czyta się nieco ociężale.

Współczesna Rosja przeszła ogromną przemianę w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Wojna jaką prowadzi na świecie jest inna od dotychczasowych. Państwo to proponuje nowe podejście do międzynarodowych konfliktów jakie sama wywołuje lub bierze czynny udział. Jej strategie zaprojektowane i wprowadzone do działania są trudne do zidentyfikowania. Państwo, które buduje niewidzialną przewagę na świecie, jest prekursorem zmian geopolitycznych. Mocarstwo, które nie liczy się z przeciwnikami. Autor książki „Wszystko jest wojną” trafnie definiuje ogromny potencjał który drzemie w nowej Rosji. Rosji ukształtowanej na bazie myśli strategicznych, innych niż większość państw demokratycznych. Podejmowane działania nie są jasne i zrozumiałe dla reszty świata. Książka prezentuje wiele ciekawych zagadnień odnośnie dzisiejszej Rosji, które trudno znaleźć w obecnych mass mediach.

Bardzo dobra książka. Autor ma ogromną wiedzę o Rosji. Książkę czyta się bardzo dobrze. Polecam

• Geopolityka
  • Polityka