Samotność solisty. Wspinaczka w stylu free solo

Okładka książki Samotność solisty. Wspinaczka w stylu free solo Alex Honnold, David Roberts
Okładka książki Samotność solisty. Wspinaczka w stylu free solo
Alex HonnoldDavid Roberts Wydawnictwo: Bezdroża biografia, autobiografia, pamiętnik
Alone on the Wall
Bezdroża
2019-09-04
2019-09-04
2015-11-05
Krzysztof Krzyżanowski
wspinaczka free solo alpinizm sporty ekstremalne biografia

Książka dla osób siedzących we wspinaczce bardziej niż mniej.
W części, gdy opowieść snuje 2 autorów jest zdecydowanie przystępniej.
Wyjaśnione są podstawowe pojęcia, "akcja" toczy się jak w klasycznej biografii, a momenty gdy wypowiada się tytułowy bohater są jak zaglądanie do pamiętnika- dają nutkę ekscytacji.
Gdy za narracje bierze się sam Alex robi się bardziej technicznie. Mniej emocjonalnie, co kogoś, kto nie pasjonuje się taką literaturą może znudzić.
Ta część książki to pełne skupienie na największym (?),a na pewno najpopularniejszym wyczynie Alexa Honnolda. Tu już mamy pełny opis przebytej drogi- jak dla mnie- za szczegółowy.
Zdecydowanie lepiej mi się oglądało Free Solo.
Ale książka warta sprawdzenia.

Książka dla osób siedzących we wspinaczce bardziej niż mniej.
W części, gdy opowieść snuje 2 autorów jest zdecydowanie przystępniej.
Gdy za narracje bierze się sam Alex robi się bardziej...

Książka bardzo ciekawa. Jest trochę opowiadań, trochę notatek Alexa. Wspinaczka widziana jego oczami.
Jeśli kogoś interesuję temat wspinaczki skalnej to pozycja godna polecenia :)

Jeśli kogoś interesuję temat wspinaczki skalnej to pozycja godna polecenia :)

Rewelacja!
Książka zdecydowanie dla ludzi, którzy interesują się wspinaczką jak i górami. Alex pięknie opisuje swoje drogi, sprawia, że każdy kto w chodź małym stopniu wspina się, ma ochotę wziąć linę (albo i nie) i pójść łoić skały.
Bez przynudzania, zasypywania w trakcie czytania zdjęciami, wyciąga esencję ze wspinaczki, swoich projektów i doznań.
Jak dla mnie bomba! Polecam w 100%!

Rewelacja!
Jak dla mnie bomba!...

Książka dobra, trochę emocji, trochę opisów, czasem przypomina "kapownik" z komentarzem do danej drogi wspinaczkowej.
Książka nie dla każdego, jak ktoś nie interesuje się wspinaczką, zanudzi się, nie poczuje "tego czegoś", film znacznie łatwiej się odbiera.
Wspinaczom, polecam.

Wspinaczom, polecam.

Przyznam szczerze, że literatura górska nie od zawsze mnie pasjonowała. Pierwszą książką, od której zaczęła się moja przygoda z tym gatunkiem, była biografia napisana przez Dariusza Kortko i Marcina Pietraszewskiego, "Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście". Od przeczytania tej publikacji minął ponad rok, a moja biblioteczka powiększyła się o ponad kilkanaście książek dotyczących gór oraz wspinaczki. Z czasem twórczość górska stała się jednym z moich ulubionych gatunków.

"Samotność solisty. Wspinaczka w stylu free solo" to trochę inna publikacja od tych, które czytałam do tej pory. Przeważająca część książek znajdujących się na mojej półce dotyczy biografii zdobywców ośmiotysięczników. Tym razem poznałam młodego, ambitnego, fascynującego mężczyznę, Alexa Honnolda, którego największą pasją jest wspinaczka skalna w stylu free solo, czyli samotnie, bez asekuracji. Początkowo wydawało mi się to dość błahe, w porównaniu do osiągnięć himalaistów, jednak w trakcie poznawania szczegółów związanych ze ścianą wspinaczkową, moje uznanie i podziw w błyskawicznym tempie rosły. To naprawdę niesamowite czego dokonał bohater, który jest również współautorem powieści!

Alex Honnold, pierwszy człowiek na świecie, który 3 czerwca 2017 roku wspiął się na słynną 900-metrową formację skalną El Capitan, samotnie, bez jakiegokolwiek zabezpieczenia. Media określiły to przejście jako "najwybitniejszy wyczyn w historii wspinaczki skalnej" oraz "jedno z najwspanialszych dokonań sportowych wszech czasów". Ponadto czołowy wspinacz ma na swoim koncie wiele trudnych i szybkich klasycznych przejść, w tym "na żywca". Jest również znany z filmu dokumentalnego "Free solo: ekstremalna wspinaczka", który otrzymał Oscara w 2019 roku. Ponadto okazuje się, że jest całkiem niezłym pisarzem :).

Nie skłamie, jeśli powiem, że książkę pokochałam już od pierwszych stron. Niezwykła pasja, z jaką opowiadają jej autorzy, jest po prostu zaraźliwa! Nie da się pozostać obojętnym wobec człowieka, który z takim oddaniem poświęca się wspinaczce. Biografia jest bardzo dobrze skonstruowana i przemyślana. Nawiązanie do różnych technik i taktyk wspinania, a także szczegółowe opisy chwytów i etapów wspinaczki na różnych ścianach, pokazują profesjonalne podejście i ogromne zaangażowanie autorów w dokładne przybliżenie czytelnikowi tego, co tak mocno ukochał Alex. Muszę przyznać, że momentami miałam trudności w przyswojeniu tak wielu istotnych informacji oraz zrozumieniu trudnego słownictwa. Poukładanie ich sobie wymaga skupienia, niemniej opowieść jest tak płynna, przyjemna, ciekawie opisana i wyjaśniona, że nie stanowi to absolutnie żadnego problemu.

Dokonania Alexa są imponujące i jednocześnie bardzo motywujące. Wyobrażałam go sobie stojącego pod ścianą skalną, zdeterminowanego, odważnego, niezwykle skupionego na tym, co za chwilę zamierza zrobić. To naprawdę fascynujące! Zupełnie jakbym była obok niego! Drugą sprawą jest osobowość wspinacza. Wzbudza ogromną sympatię nie tylko, czarując swoimi umiejętnościami i niebywałą odwagą, ale również tym, jakim jest człowiekiem na co dzień. Cichy, nienachalny... NIEŚMIAŁY! Wyobrażacie sobie?! Jego talent wzbudza niebywały podziw, a dobro i życzliwość, ogromny szacunek. Wzruszyło mnie m.in. założenie fundacji Honnold Foundation, mającej na celu wspieranie ludzi żyjących w trudnych warunkach. Organizacja powstała po tym, jak Alex wybrał się w podróż do Afryki. Obserwacja tamtego krajobrazu i życia sprawiła, że postanowił działać. Jego szczera chęć niesienia pomocy, wrażliwość i to, że wobec tak dużego rozgłosu pozostał zupełnie skromny, całkowicie mnie ujęły!

Podsumowując, "Samotność solisty. Wspinaczka w stylu free solo" polecam nie tylko fanom tematyki górskiej i biografii, ale wszystkim tym, którzy szukają inspiracji i wielu emocji. Historia wybitnego wspinacza, który osiągnął tak wiele i przy tym wszystkim pozostał sobą, kierując się w życiu własnymi, wspaniałymi wartościami, sprawia, że trudno przejść obok niej niewzruszonym. Zdjęcia umieszczone na końcu książki wzmagają pozytywne uczucia i wywołują przyjemne dreszcze na całym ciele! Ta żywiołowość i werwa zachęcają do ruszenia tyłka po własne marzenia! Dlatego, jeśli ktoś zada mi pytanie, czy warto ją przeczytać, bez wahania odpowiem, że tak!

Książka dla każdego, kogo interesują silne przeżycia.Czyta się bardzo dobrze i szybko, bardzo mi się podobało, że na początku w tekst wpleciono wyjaśnienia różnych pojęć z zakresu wspinaczki, także tej klasycznej, używanych dalej w książce. To sprawia, że nawet laik, który sięgnie po ta lekturę, bez problemu będzie rozumiał, o czym autorzy mówią. Autorzy zastosowali ciekawy zabieg: czasami o tym samym wydarzeniu najpierw opowiada Honnold, a później - ze swojej perspektywy - Roberts. W ogóle narracja prowadzona jest w książce dwutorowo. W najnowszym wydaniu dodano część (napisaną tylko przez Honnolda) o żywcowaniu na El Capie, o przygotowaniach do tego, pierwszej nieudanej próbie i ostatecznym sukcesie, czyli dokładnie o tym, o czym opowiada film Free Solo. Książkę polecam nie tylko miłośnikom gór i wspinaczki, ale każdemu, kogo interesują granice wytrzymałości ludzkiego organizmu (w tym psychiki),albo też ich brak :)

Prezentacje rozmaitych dróg rysowych i przejść autora. Facet wsadza palce w drobne szczeliny, chwyta się i podnosi całe ciało dalej-wyżej. Niesamowity pokaz siły, zręczności, poczucia równowagi, odwagi.

Zwykła biografia. Powiem szczerze, że zawiodłem się. Dla kogoś kto interesuję się wspinaczką za mało konkretów. Wszedł tu, wszedłem tam... i tyle. Dopiero pod koniec coś faktycznie o tym jak się wspinał.

• Góry
  • Podróżnicze

Dodaj cytat z książki Samotność solisty. Wspinaczka w stylu free solo