Papież musi zginąć

2009-01-01
2009-01-01
Jacek Jaroszewicz
Rzym Jan Paweł II Sarah Monteiro Geoffrey Barnes

Przerost formy nad treścią. Historia i owszem ciekawa, ale tak przedstawiona, że mało kto jest w stanie przez nią przebrnąć. Pierwsze 160-180 stron to przyjemność porównywalna z przesuwaniem gołej du*y po rozgrzanych do czerwoności węglach. Dalej jest trochę lepiej, bo wszystko się zaczyna ze sobą wiązać i akcja nabiera tempa, ale w dalszym ciągu jesteśmy raczeni kompletnie nieistotnymi szczegółami typu myśli o mokrej randce szofera czy bezsensownym użyciem 1 osoby liczby mnogiej w stylu "teraz widzimy", "zostawmy ją", "przenieśmy się"... oraz przerzucani po ziemskim globie bez składu i ładu (autor chyba rzucał lotką w mapę świata, żeby go natchnęło, gdzie ma w następnym rozdziale wysłać bohaterów). Na koniec pozostaje mi napisać, że cieszę się, że nie jest mi po drodze z Kościołem katolickim, bo wiele rzeczy, które zostały tu poruszone, jest więcej niż prawdopodobne. Można przeczytać, ale nie trzeba, ooo.

Ech, dostarczyła mi wrażeń ta książka.

Normalnie w przypadku podobnej szpiegowsko-sensacyjnej literatury powinno być jakieś 6 gwiazdek. Dodaję jednak dwie za wspomniane wrażenia, jakie dało mi bogate tło tej powieści, którym jest ukazanie pozakulisowych rozgrywek wewnątrz jedynie słusznego Kościoła rzymskokatolickiego. To jest przyprawa, która czyni zwyczajne danie nader smacznym.

W książce portugalskiego pisarza poznamy nieznane okoliczności zamachu na papieża Polaka, zetkniemy się z muzułmaninem, któremu regularnie objawia się Matka Boska( pyszny koncept!),ujrzymy tajemne posiedzenia hierarchów. Znów ukazują się ciemne strony Kościoła i jego niektórych kapłanów. Wszystko to podlane sosem spiskowych teorii, których w życiu nie akceptuję, w fikcyjnym utworze stanowią jednak bardzo atrakcyjne tworzywo akcji.

Powieść dedykowana jest Janowi Pawłowi II i autor postarał się o to, by postać papieża Polaka szlachetnie wyrastała ponad inne obecne w niej, a nie tak czyste moralnie elementy. Przypomina mi to trochę propagandę w imperium austro-węgierskim głoszącą, że cesarz jest dobry, tylko urzędnicy źli... Ale niewielki to problem. Liczy się przede wszystkim to, że lektura spełniła swoje zadanie, ile w niej rzeczywistości, a ile inwencji autora, wie chyba tylko on sam.

Ech, dostarczyła mi wrażeń ta książka.

Jak dla mnie ciężko się czytało... mnóstwo bohaterów, mnóstwo wątków, mnóstwo teorii spiskowych, nie wiadomo kto jest kim, a i tak o wszystkim decyduje cena... Co jakiś wątek się rozwinął, to już Autor przeskakiwał do innego... Ciężko mi to było ogarnąć...

część II - jak zwykle zaczęłam nie od tej książki co trzeba, bo jak zwykle wydawca doszedł do wniosku, że zapewne 'wszyscy o tym wiedzą', więc po co poświęcić kilka cm2 na stosowną adnotację... może łatwiejsza byłaby ta lektura w kontynuacji.../?/

Wspaniała książka. Czytałam z ogromnym zaciekawieniem, z dreszczem emocji, żałowałam, że już się skończyła, kiedy się skończyła. Tempo, akcja, tempo, akcja i co z tego, że bohaterów wielu, sytuacji wiele, retrospekcji wiele, szerokości geograficznych wiele. Mnie to nie przeszkadzało, chaosu nie wprowadzało, wręcz przeciwinie, sprawiało, że
cały ten przedstawiony świat wydał się bardziej rzeczywisty.
Polecam oczywiście. Bardzo, bardzo.

cały ten przedstawiony świat...

II część ksiązki Ostatni Papież. I znów akcja jest błyskawiczna -zamach na papieża Polaka. Objawienie się Matki Boskiej muzułmaninowi. Tajemnicze porwania włoskich nastolatek. Zaginiony list siostry Łucji do Jana Pawła II. Pościgi, tajemnice i wydarzenia, które wstrząsnęły światem. Czasem przyjemnie po takie ksiązki sięgnąć. Mi się podobała, choć nieco mniej niż I część.

Wczoraj skończyłam czytać. Przez pierwszą połowę jakoś przebrnęłam (dla mnie za dużo i za często autor przeskakuję z jednego wątku do drugiego, od jednego bohatera do drugiego). W drugiej części dopiero byłam pewna kto jest kto.
Pomimo tego polecam książkę do przeczytania, nie powinien to być stracony czas.

Pomimo tego polecam książkę do przeczytania, nie powinien to być stracony czas.

dałam ocenę "może być"; aczkolwiek książka nie bardzo przypadła mi do gustu- jeśli chodzi o samo pisanie. Dopiero pod koniec książki "załapałam" kto ,co... ale przeczytałam ją z trudem do końca, bo lubię takie tematy.

Zdecydowanie bardziej podobał mi się "Czerwony królik" Toma Clancy'ego oraz "Misja specjalna" A. J. Quinnella. Niby ten sam temat przewodni, a jednak zupełnie inne przedstawienie zagadnienia zamachu na papieża Jana Pawła II.

Genialna książka. Nie sądziłam, że pozycja o takim tytule jest w stanie mnie zainteresować i bez reszty wciągnąć. Sięgnęłam po nią przypadkiem ale oderwać się od niej było dużo trudniej. Z ,, Inferno'' Dana Browna stawiam ją praktycznie na równi.

Ciekawa ksiązka przedstawiająca losy papieża Jana Pawła II.

Ciekawa ksiązka przedstawiająca losy papieża Jana Pawła II.

• Prywatna biblioteczka
  • Niedoczytane