Okładka książki Małżeństwo Józefa i Maryi w literaturze i piśmiennictwie staropolskim doby potrydenckiej
Michał Gołębiowski Wydawnictwo: Collegium Columbinum językoznawstwo, nauka o literaturze
językoznawstwo, nauka o literaturze
Collegium Columbinum
2015-06-30
2015-06-30
chrześcijaństwo religia teologia św. józef maryja literatura dawna renesans barok

Gruntowne historyczno-kulturowe studium osnute wokół tematu małżeństwa Józefa i Maryi - jednego z kluczowych wątków tradycji chrześcijańskiej, którego główną zaletą (obok stylu autora stanowiącego optymalne połączenie "gęstego opisu" ze swobodą eseistycznego wywodu) jest umiejscowienie wybranego wątku w szerokim planie ciągłości tradycji. Uzyskana w ten sposób koherentna perspektywa, pozwalająca widzieć w małżeństwie świętych rodziców fundamentalny kluczy interpretacyjny pomocna jest zwłaszcza w kontekście lektury tekstów barokowych. Polecam gorąco czytelnikom zainteresowanym najnowszymi odczytaniami literatury staropolskiej oraz wszystkim zainteresowanym wnikliwym spojrzeniem na tradycję chrześcijańską. Zwłaszcza przed świętami!

Książka charakteryzuje się oryginalnym punktem widzenia, autor przedstawia interesujące go zagadnienie z erudycja i fachowością. Z całą pewnością ogromną zaletą jest tutaj tendencja autora do snucia rozważań pozornie na obrzeżach głównego tematu, co buduje cenny kontekst do zrozumienia małżeństwa Józefa i Maryi. Polecam ją gorąco wszystkim osobom, które interesują się tematyką chrześcijańskiego rozumienia dziewictwa i małżeństwa