Rysowanie postaci. Od teorii do praktyki.

Okładka książki Rysowanie postaci. Od teorii do praktyki. William Andrew Loomis
Okładka książki Rysowanie postaci. Od teorii do praktyki.
William Andrew Loomis Wydawnictwo: Zysk i S-ka historia
historia
Figure Drawing For All It’s Worth
Zysk i S-ka
2015-05-04
2015-05-04
rysowanie postacie poradnik

Powszechną bolączką wszelakich książek o rysowaniu jest fakt, że często są napisane przez osoby nie do końca potrafiące to robić lub robiące to według własnego widzimisię. Tu jest inaczej. Autor był uczniem u jednego z najlepszych amerykańskich nauczycieli anatomii - George'a Bridgmana (który też napisał własne podręczniki). Dlatego zawsze lepiej jest sięgnąć po pozycję, która korzysta ze zaufanych, wielowiekowych metod, niż po coś zupełnie niesprawdzonego. Często zdarza się, że dane rysunkowe zagadnienie jest traktowana po łebkach, bez należytej dokładności. Tu też jest inaczej - Andy Loomis rozkłada człowieka na czynniki pierwsze, do każdej części przykładając należytą uwagę. Aby poprawnie rysować ludzkie sylwetki trzeba wiedzieć nie tylko, co jest na zewnątrz, ale także o tym, co siedzi pod skórą - mięśniach i kościach. Są one "rusztowaniem", na którym się opiera się całe ciało. Powyższe zagadnienie jest tu ujęte kompletnie. Dodatkowo autor wprowadza własne ulepszenia, które ułatwiają rysowanie głów i twarzy (upraszczając je do spłaszczonej na bokach kuli z doczepionymi płaszczyznami). To podejście do dziś jest popularne, niektóre filmiki na youtube, wykorzystujące tę metodę osiągają nawet po kilka milionów wyświetleń.

Co do wad: na pewno nie jest to książka dla zupełnie początkujących, lepiej w tym celu sięgnąć do innych tytułów autora. Poza tym jest tu niewiele różnorodności jeśli chodzi o samych ludzi (i nie mam tu na myśli politycznej poprawności),ale brakuje innych ras, niż biała i innych ludzi, niż szczupli, a tacy przecież też istnieją. Loomis lubuje się w młodych i pięknych ludziach, przedstawianych w wyidealizowanych sytuacjach.

Mimo wszystko po 75 latach od wydania, jest to prawdopodobnie wciąż najlepszy podręcznik o rysunku figuratywnym, jaki mamy na rynku.

Najlepsza książka o rysowaniu postaci, jaka kiedykolwiek przeszła przez moje ręce – wyjaśnia wszystkie istotne kwestie, a wiedza w niej zawarta jest przekazywana w bardzo przystępny sposób. Nie da się ukryć, że to pozycja ponadczasowa. Warto po nią sięgnąć i wracać do niej na każdym etapie przygody z rysunkiem.

Nie sądziłam, że aż tak będzie zniechęcać do rysowania. Zadziwiały mnie zdania w stylu: "Nie rozumiesz perspektywy? Kup sobie dobrą książkę". Zamiast zgrabnych wyjaśnień Loomis mówi nam po prostu: "Rysuj aż ci jako tako wyjdzie". Niestety, nie żartuję, oto co napisał o promieniu ruchu: "Aby określić, promień ruchu wystarczy ludzkie oko. Rysujcie do skutku, aż zaczną "wyglądać jak należy" ". No fajnie, ale za co ja zapłaciłam kupę kasy, skoro mam się uczyć z innych książek i od początku (!) kierować się własnym okiem?

Perfekcyjne "dzieło" w swojej klasie - BRAWA !! dla wydawnictwa Zyska i S-ka za opracowanie i wydanie mistrza Loomis'a w Polsce.
Zawartości nie sposób zakwalifikować na półkę książek przeczytanych, a zdecydowanie na półkę do wielokrotnego czytania, przeglądania, obcowania - grafiki autorstwa A. Loomis'a wypełniające strony hipnotyzują moje oczy nawet poza nauką rysunku.
Dla pragnących chłonąć magię świata rysunku, ołówkowych kresek, a przy okazji :)nauki rysowania postaci ludzkich to swoisty Święty Graal.

...

Moim zdaniem jest to Biblia dla rysowników. Wreszcie po polsku! W dodatku śliczne wydanie.

• Rysunek
  • Grafika
  • 3.1. Posiadam
  • Przeczytam w 2020
  • English Bookshelf

Dodaj cytat z książki Rysowanie postaci. Od teorii do praktyki.